Žraloci kladivouni se mohou rozmnožovat partenogenezí

Žraloci kladivouni se mohou rozmnožovat partenogenezí | foto: Profimedia.cz

Žraloci kladivouni k rozmnožování nepotřebují samce

  • 40
Samice žraloka kladivouna v zoo v Nebrasce v roce 2001 porodila mládě. Na tom by nebylo nic divného, kdyby ošetřovatelé záhy nezjistili, že na zplození potomka se už nikdo další kromě matky nepodílel.

O případu soběstačné kladivouní samice informoval server BBC. Způsob nepohlavního rozmnožování, díky kterému přišlo její mládě na svět, se nazývá partenogeneze. Při té nejsou k oplození potřeba samčí pohlavní buňky.

Tento způsob reprodukce přirozeně probíhá u některých druhů hmyzu, plazů a ryb. U vyšších tříd, například u savců, se ho podařilo vyvolat pouze experimentálně, u paryb nikdy pozorován nebyl.

U kladivounů se stává, že si samice uchovává samčí pohlavní buňky a až po půl roce je použije pro oplodnění. 

Samice z americké Nebrasky však se samčími pohlavními buňkami do styku evidentně nepřišla, v zoo byla bez pánské společnosti tři roky.

Vědce schopnost partenogeneze kladivounů udivila a nevěřili, že jsou jí samice tohoto druhu opravdu schopny. Až po šesti letech se z analýzy DNA žraločího mláděte prokázalo, že na splození se podílela jenom matka.
 
Výzkum prováděli vědci z univerzit v Belfastu a Floridy. Ti došli k závěru, že v moři žijí kladivouni v neustálém stresu z rybolovu a nemají čas si hledat partnery. Z tohoto důvodu se prý "kladivounice" uchylují k nepohlavnímu rozmnožování.

Partenogeneze ale může být pro populaci žraloků kladivounů nebezpečná. Pohlavní rozmnožování totiž zajišťuje obměnu genetického materiálu, v tomto případě jsou v DNA potomka geny dvou odlišných jedinců.

Naopak při partenogenezi potomek získává pouze geny matky, což může populaci takto vzniklých jedinců znevýhodnit například v boji s nemocemi. Kladivouni  (nebo spíš "kladivounice", protože partenogenezí vznikají jenom samice) se mohou stát nepřizpůsobivými k měnícím se podmínkám a vyhynout.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video