Zprávy z pražských radnic na internetu? Bída!

Praha - Přestože všechny radnice pražských obvodů - s výjimkou Prahy 3 - již provozují informační internetové servery, cesta ke komunálním informacím je stále přinejmenším klikatá. Komu zastupitelé přiklepli uvolněný byt? Anebo kdo koupil obecní pozemek? To se mnohdy zájemci dozví pouze přímo v kancelářích úřadů. Rozhodnutí radních či zastupitelů totiž nabízí jen některé weby - vůbec je nelze najít na stránkách Prahy 8 a 9, ze značným zpožděním je přináší www strany šestého obvodu.

Jedinou městskou částí, která dosud nemá webovou stránku, je Praha 3. Pracovníci této radnice před několika měsíci slibovali, že internetová prezentace začne lidem sloužit nejpozději v říjnu. Podle posledních informací žižkovské radnice začne oficiálně pracovat až od začátku příštího roku. V té době bude radniční web podle zákona o svobodném přístupu k informacím ovšem povinností.

"Mají měsíc a půl, aby stránku zprovoznili a na ní popsali funkci úřadu a vztah k občanům," uvedl Oldřich Kužílek, spoluautor zákona o přístupu k informacím, a pokračoval: "Pokud stránky nebudou mít, je to jakoby stavební úřad řekl že, rok nebude vyřizovat stavební povolení. Zástupce úřadu, který internetovou stránku nezabezpečí, je pachatelem přestupku, ne-li trestného činu."

Tomáš Hilmar, vedoucí odboru informatiky třetího obvodu, tvrdí, že stránky neexistují kvůli tomu, že se na úřadě nenašel pracovník, jenž by server zprovoznil. "Od vedení radnice dosud nebyl tlak na vytvoření webovského serveru. Začali ho chtít, až když přišel zákon o přístupu k informací," řekl Hilmar.

Některé městské části přitom svou práci na internetu zveřejňují již více než dva roky. "Jednoznačně zaspali dobu," konstatuje Marek Antoš, šéfredaktor českého internetového serveru Lupa.

Společně s Kužílkem se shodují, že kompletní usnesení zastupitelstva a rady by měl patřit ke standardnímu vybavení komunálních infowebů. "Dobrý příkladem pro městské části může být například poslanecká sněmovna, která zveřejňuje stenografické záznamy ze všech schůzí," míní Antoš.

Jeho slova doplňuje Kužílek. "Dokumenty z rady nebo zastupitelstva sice nemusí ze zákona na internetu být, bylo by ovšem rozumné je na zveřejňovat. Každý, kdo si je vyžádá, je musí stejně dostat. Úředníci by si tak ušetřili práci," zdůraznil bývalý poslanec.

Pracovníci radnic osmého a devátého obvodu tvrdí, že usnesení na internetu nejsou kvůli technickým potížím. "Letos jsme web teprve rozjeli, takže se na něm ještě pracujeme," vysvětlila tisková mluvčí Prahy 9 Olga Čadilová. Tajemník osmého obvodu Petr Stiegler sdělil, že závěry komunálních poslanců na webu nejsou k dispozici, protože celý úřad měnil informační systém. "Kdybychom je tam dali dřív, byly by plné chyb," podotkl Stiegler s tím, že od začátku nového roku budou na síti veřejné.

"Jsou to výmluvy. Při aktualizaci by správce stránek mohl jedním vrzem zápis s rady uložit. Je to práce na patnáct minut," prohlásil Antoš, internetový odborník.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video