Boj proti korupci má v České republice pořád co dohánět. Ilustrační foto.

Boj proti korupci má v České republice pořád co dohánět. Ilustrační foto. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Česko trápí klientelismus i nekontrolovaný lobbing, říká nová studie

  • 58
Mezinárodní nevládní organizace Transparency International zveřejnila zprávu o odolnosti institucí proti korupčnímu chování. Česká republika nepatří v Evropě mezi nejhorší, ale v cestě na špičku ji brzdí dlouhá řada problémů.

Zpráva nazvaná "Peníze, politika, moc: korupční rizika v Evropě" se věnuje řadě oblastí, v nichž mohou být instituce evropských států zranitelné. České republiky se týkají zejména témata klientelismu, neregulovaného lobbingu, nedodržování zákona o přístupu k informacím, ale velmi silně také otázka děravých zákonů umožňujících zpronevěru či korupci.

"Tři z pěti manažerů malých či středních podniků nevěří, že lze získat veřejnou zakázku bez úplatku či podobné 'motivace'," stojí ve zprávě Transparency International. Tato data pocházejí z ankety provedené Asociací malých a středních podniků a živnostníků ČR z února 2010.

Podle zprávy je v České republice problémem také obcházení limitů pro veřejné zakázky, kdy právě tyto limity určují, podle jakých pravidel bude probíhat výběrové řízení. Poslední výtkou, která je však směřována na většinu evropských států, je nedostatečná ochrana whistleblowerů, tedy občanů, kteří veřejně upozorní na korupční jednání.

Asi nejzávažnějším poznatkem ve zprávě je tvrzení, že ČR spolu se Slovenskem a Maďarskem přestalo pokračovat v pozitivním trendu boje proti korupci, který se nastartoval v roce 2004 vstupem do Evropské unie. Dokonce se podle Transparency International tento trend otočil.

Nastavte stropy na dary politickým stranám, registrujte lobbisty

Zpráva ve své závěrečné části nabízí doporučení, jak by se měly jednotlivé státy zlepšit, aby jejich instituce byly odolnější proti korupci. Jednou z takových rad pro Českou republiku je stanovení stropů na dary politickým stranám od korporací a právnických osob, stejně jako zvážení zavedení limitu na dary od jednotlivců.

 Česko by se mělo zlepšit také v dodržování zákona o přístupu k informacím a zkrátit dlouhé prodlevy, které nastávají po žádosti o informace. Důležité je také hlídat dodržování tohoto zákona na komunální úrovni, doporučuje zpráva. Neméně důležitým upozorněním je také tlak na ochranu whistleblowerů.

Podle autorů zprávy je hospodářská prosperita a míra zadluženosti států úzce propojena právě s problematikou korupce: pokud nebude protikorupční boj efektivní, nemůže být úspěšné ani úsilí o vyrovnané rozpočty a růst ekonomiky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video