Ilustrační snímek | foto: Reuters

V Damašku zabíjelo 350 litrů sarinu, potvrdili inspektoři OSN

  • 191
Dlouho očekávaná zpráva OSN o chemickém útoku v Damašku přinesla předpokládaný závěr: byly použity chemické zbraně, není jasné, kdo je použil. Jedovatého sarinu útočníci měli 350 litrů. Podle Francie a Spojených států ze zprávy jasně vyplývá, že viníkem masakru civilistů jsou vládní vojáci.

Dokument, na němž experti pracovali bezmála dva týdny, podle listu The New York Times dokazuje, že v Sýrii byly použity chemické zbraně, a to sarin. Experti podle světových agentur uvedli, že osudného 21. srpna syrští civilisté včetně dětí umírali kvůli 350 litrům této jedovaté látky. Při útoku zemřelo podle amerických údajů na 1 500 lidí (více o útoku zde), podle francouzských dat několik set.

Celý text zprávy

Přečtěte si, co uvedli inspektoři OSN o sarinu v Sýrii

(anglicky, 41 stran)

Odborníci neuvedli, kdo zbraně použil. Došli k závěru, který je veřejně známý už řadu týdnů - tedy "že v probíhajícím konfliktu v Sýrii byly použity v poměrně velkém rozsahu chemické zbraně proti civilistům, včetně dětí".

Zprávu v pondělí předložil generální tajemník OSN Pan Ki-mun na uzavřeném zasedání Radě bezpečnosti OSN. Podle nejmenovaných diplomatů označil útok u Damašku za "válečný zločin" a za "hrubé porušení mezinárodního práva".

Podle Francie není pochyb, že za útok nese vinu Asadův režim. "Není sebemenších  pochyb, že útok 21. srpna spáchala Asadova vláda," uvedl.

"Prostudujeme-li důkladně fakta, množství použitého otravného plynu, komplexnost směsí, povahu a trajektorii nosičů, to vše nenechává žádnou pochybnost ohledně původu útoku," dodal Fabius s odkazem na "důkazy ze zprávy". Fabius také uvedl, že pevně věří, že se nyní podaří dosáhnout dohody s Ruskem ohledně rezoluce.

Ve stejném duchu reagoval i Bílý dům, přestože přece jen o něco opatrněji. Obamova bezpečnostní poradkyně Susan Riceová se nechala slyšet, že zpráva "posiluje americké přesvědčení, že za útokem stojí syrská vláda". Argumenty uvedla podobné jako Francie - tedy kvalita směsi a druh použitého raketového nosiče.

Americká vyslankyně při OSN Samantha Powerová uvedla, že nervový plyn sarin má jen syrská vláda. "Není žádný důkaz, že by ho měla opozice," řekla.

Pan Ki-mun vyzval RB OSN k sankcím

Pan Ki-mun před zástupci 15 členů Rady bezpečnosti OSN požadoval, aby viníci chemického útoku v Sýrii za něj "nesli odpovědnost". Generální tajemník prý vyzval Radu k sankcím vůči Damašku, jestliže nebude respektovat plán likvidace svého chemického arzenálu, na němž se o víkendu dohodli v Ženevě ministři zahraničí Ruska a USA.

K té se v pondělí poprvé osobně vyjádřil americký prezident Barack Obama. Dohoda by podle něj mohla skoncovat s hrozbou chemických zbraní v Sýrii. Obama ale zároveň poukázal na to, že plán kontroly a likvidace syrského chemického arzenálu existuje teprve na papíře a musí být naplněn.

"Půdní, chemické a zdravotnické vzorky, které jsme shromáždili, jasně a přesvědčivě dokazují, že 21. srpna byly v oblasti Ghúta u Damašku použity rakety země-země s nervovým plynem sarinem," citovala ze zprávy expertů OSN agentura AP.

Experti ve zprávě podle AP zdůraznili, že meteorologické podmínky v době útoku přispěly k velkému počtu obětí a zraněných. Teploty mezi druhou a pátou hodinou ranní klesaly, což znamená, že vzduch klesal k zemi a těžký plyn mohl zůstat u země a proniknout do nižších úrovní budov a staveb, v nichž mnoho lidí hledalo útočiště, uvedli experti.

8. září 2013

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue