Stoupenci Islámského státu

Stoupenci Islámského státu | foto: Profimedia.cz

Zvěrstva Islámského státu v Iráku mají až rysy genocidy, tvrdí OSN

  • 75
V Iráku od ledna 2014 zemřelo při nepřehledných bojích už 19 tisíc civilistů, přes tři miliony lidí musely opustit domovy. V úterý to ve zprávě o situaci v zemi uvedla OSN. Největších zvěrstev se dopouští Islámský stát, na vině jsou ale i irácká armáda a provládní milice.

Podle zprávy, kterou OSN zveřejnila v úterý, zahynulo od ledna 2014 do konce října 2015 téměř 19 tisíc lidí, zraněno bylo dalších 36 tisíc. Obětí ale bude s největší pravděpodobností víc, protože do některých oblastí se OSN nedostane, a nemá z nich proto úplné informace.

Polovina zabitých přišla o život v provincii Bagdád, zejména při atentátech pomocí nastražených bomb. Kvůli konfliktům je v Iráku 3,2 milionu vnitřně vysídlených lidí (tedy obyvatel, kteří opustili své domovy, ale zůstali v zemi) včetně více než milionu dětí školního věku.

Islámský stát podle zprávy páchá v Iráku systematické a rozsáhlé násilí, které v některých případech dosahuje rozměrů válečných zločinů, zločinů proti lidskosti, případně genocidy.

IS se zaměřuje na své oponenty, vládní činitele, bývalé členy iráckých bezpečnostních složek, policisty, ale také kmenové a náboženské vůdce, uvedla OSN. V mnoha případech islamisté popravují na veřejných místech.

Islámský stát

Zpráva OSN popisuje exekuci z 10. července 2015. „Oběti byly donuceny lehnout si na ulici a poté je přejel buldozer. Byl mezi nimi nejméně jeden bývalý důstojník irácké armády. Vraždění proběhlo před velkým davem a sloužilo jako varování obyvatelstvu,“ uvádí dokument. Zavraždění se údajně provinili informováním irácké armády a pešmergů. Podle zprávy islamisté vraždí i imámy, kteří odmítají přijmout jejich ideologii.

„IS pokračuje v sexuálním násilí na ženách a dětech, zejména ve formě sexuálního otroctví,“ stojí ve zprávě. Podle OSN v Iráku drží v otroctví kolem 3 500 lidí. Převážně jsou to jezídské ženy a děti.

Podle Vysokého komisaře OSN pro lidská práva Zajda Raada Husajna mnoho civilistů zemřelo kvůli nedostatku základních potravin, vody nebo zdravotní péče. Zpráva podle něj „ilustruje, před čím iráčtí uprchlíci utíkají, když míří do Evropy a dalších regionů. Toto jsou hrůzy, kterým v jejich vlasti čelí“.

Zločinů se dopouští i vládní síly a provládní milice

Zpráva OSN uvádí i příklady, kdy se zločinů dopustila irácká armáda, různé milice i kurdští pešmergové. „Některé z těchto incidentů jsou odplatou lidem podporujících nebo nějak spojených s IS,“ komentuje zločiny provládních sil OSN.

Zpráva OSN

Zpráva sestavená Asistenční misí OSN v Iráku (UNAMI) a Úřadem vysokého představitele pro lidská práva (OHCHR) je založena z velké části na svědectvích od přeživších a svědků, rozhovorech s vnitřními uprchlíky, údajích úřadů a místních médií.

Irácká vláda navíc podle OSN ztěžuje vnitřním uprchlíkům najít bezpečné místo. Zvláštní zástupce OSN v Iráku Ján Kubiš vyzval vládu, aby „použila všechny prostředky k zajištění práva a pořádku, nezbytné pro návrat vnitřně vysídlených do svých domovů“.

Server britské BBC v reakci na zprávu OSN připomněl, že obětí současného konfliktu v Iráku je méně než při vrcholu sektářského násilí mezi sunnity a šíity v letech 2006 a 2007 (jen za rok 2006 podle OSN zemřelo téměř 35 tisíc lidí).

V úterý irácký parlament přerušil své jednání kvůli protestům sunnitských poslanců. Ti vyzvali iráckého premiéra Hajdara Abádího, aby nechal rozpustit šíitské milice, které ve městě Mukdadíja prý zabily několik desítek lidí a ničily mešity. Šíitské milice se v převážně sunnitském městě mstily za bombové útoky Islámského státu na kavárnu, kde se šíité scházeli (o útocích jsme psali zde).

Jeden z poslanců řekl, že řádění milicí si vyžádalo přes 40 obětí. „Ano, byli tam zabití lidé, ale to číslo je přehané,“ řekl člen šíitské milice Badr, která je podporována Íránem. Sunnitští muslimové se často stávají terčem šíitských milicionářů. Reuters píše, že mnoho sunnitů opouští své domovy, když Badr vytlačuje Islámský stát.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video