Zpráva o stavu unie: vyhlásí Bush válku?

  • 84
Spojené státy čekají na tradiční zprávu o stavu unie, v níž prezident bilancuje vývoj země. Loni George Bush přišel s "osou zla" tvořenou Irákem, Íránem a KLDR. Od té doby se prudce napjaly vztahy Washingtonu s Pchjongjangem i s Bagdádem. Zatímco krizi kolem severokorejského jaderného programu se USA snaží řešit diplomaticky, kvůli Iráku řinčí zbraně. Bush by mohl zprávu o unii využít k vyhlášení války.

"Prezident považuje zprávu za důležitou příležitost, aby veřejnost dále informoval o hrozbě, kterou představuje Saddám Husajn," řekl Dan Bartlett, ředitel oddělení Bílého domu pro styk s veřejností.

Americká rétorika vůči Iráku se v posledních měsících postupně přitvrzuje. USA stále silněji poukazují na irácké nebezpečí, čímž ospravedlňují přesuny svých vojáků a těžké techniky do Perského zálivu.

Američtí komentátoři očekávají, že Bush zprávu o unii přímo k vyhlášení války či ultimáta nevyužije. "Diplomatický proces stále běží, a proto nepůjde o válečnický projev," tvrdí také Bartlett.

Mnohé však bude záležet na první velké zprávě expertů OSN o dosavadním průběhu zbrojních inspekcí v Iráku. Šéfové mise zjišťující, zda Bagdád neskrývá zakázané zbraně hromadného ničení. Se zprávou předstoupí před Radu bezpečnosti OSN v pondělí.

Bush přednese zprávu o stavu unie o den později. Washington už od počátku inspekcí v listopadu 2002 tvrdí, že jakékoli pátrání je marné, protože Irák zbraně dobře ukryl. Odmítl také iráckou zprávu pro OSN, v níž Bagdád vlastnictví a vývoj zbraní hromadného ničení popřel.

"Saddám měl dvanáct let, aby odzbrojil. Teď zdržuje, podvádí, hraje si s inspektory na schovávanou. Měl plno času a ten se krátí," řekl Bush týden před zprávou o unii, v níž před rokem označil Irák, Írán a KLDR za země "osy zla", neboť vyvíjejí zbraně hromadného ničení a podporují terorismus.

Americká média spekulují, že se Bush v očekávaném projevu omezí na varování před nebezpečím shovívavosti vůči Iráku. Bílý dům není příliš nadšen, že svět spoléhá na zjištění inspektorů OSN. Navíc nemá s výjimkou Velké Británie podporu dalších velmocí.

Francie a Německo soudí, že neexistují důvody pro ozbrojený útok na Irák, pokud se nejprve nevyčerpají všechny diplomatické cesty. Proti úderu jsou i Rusko a Čína. K mírovému řešení vyzývá také Turecko, kde USA využívají řadu vojenských základen.

Stále masivnější přesuny amerických a britských jednotek nicméně naznačují brzké zahájení války. Nejčastěji se hovoří o druhé polovině února. "Podle našich informací se už Američané rozhodli, že v každém případě zaútočí, ale zatím o tom nemluví," řekl agentuře Reuters vysoce postavený zdroj z generálního štábu ruské armády.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video