Na protiromské demonstrace přichází nejen extremisté, ale i nespokojení občané, jako například v červnu v Českých Budějovicích | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Protiromské nálady sílí, tvrdí už i helsinský výbor. Kritizuje politiky

  • 792
Český helsinský výbor vydal zprávu o stavu lidských práv v Česku za rok 2012. Stejně jako Amnesty International či BIS v ní upozorňuje na postavení a diskriminaci Romů. Helsinský výbor však poukazuje i na zhoršující se životní podmínky a neexistenci zákona o sociálním bydlení.

"Postavení Romů v České republice se prudce zhoršuje. Sílí zde negativní protiromské nálady, Romové jsou označování za viníky nejrůznějších problémů ve společnosti. Svůj hněv proti nim obrací stále více lidí. Jsme svědky pravidelných protiromských demonstrací a pochodů, jichž se neúčastní pouze krajní pravice, ale stále více lidí z řad běžné populace," stojí ve zprávě.

Situaci podle Českého helsinského výboru zhoršují politici, kteří problém neřeší a mnohdy se na něm naopak populisticky přiživují. "Rovněž média bohužel v mnohém přispěla k eskalaci napětí, když přinášela neověřené, vymyšlené nebo zkreslené zprávy," tvrdí tvůrci zprávy.

Na situaci Romů poukazovala i nedávno vydaná zpráva Amnesty International. Ta kritizuje především nerovný přístup romských dětí ke vzdělání. Uvádí také, že zdejší Romové jsou nadále vystaveni útokům a nucenému vystěhování (více o zprávě Amnesty International zde).

Před "anticikanismem" varovala i Bezpečnostní informační služba. I podle ní už na protiromské demonstrace nechodí jen extrémisté, ale i běžní lidé. Podle BIS se občanů nejvíce dotýká kriminalita či narušování veřejného pořádku (více o varování BIS zde).

Český helsinský výbor připomíná, že za rasismem je zhoršování životní úrovně, které u mnoha lidí zapříčiňuje vznik frustrace. "Oficiální statistiky uvádějí, že situace se v loňském roce stabilizovala. Vzhledem k používaným metodikám je však nutné si uvědomit, že provedená šetření často nepřinášejí reálná čísla," uvádí výbor.

Upozorňuje, že do statistik  se nedostanou lidé žijící například na ubytovnách, v domovech důchodců, na ulici, ale i ve věznicích. Právě tito lidé přitom nejčastěji žijí na nebo i pod hranicí chudoby.

Statistický úřad v červenci zveřejnil zprávu, podle které se životní úroveň České republiky od roku 2010 vzdaluje průměrné úrovni Evropské unie. Ukazatel od roku 2009 klesá nebo stagnuje a loni bylo Česko na 79 procentech průměru celé Evropské unie (více o srovnání Česka s Evropou čtěte zde).

K protiromským protestům došlo mimo jiné i v Českých Budějovicích:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video