Nikdy nebylo lépe. Nebo bylo? Kabinet Angely Merkelové čelí kritice.

Nikdy nebylo lépe. Nebo bylo? Kabinet Angely Merkelové čelí kritice. | foto: AP

Máme se čím dál lépe, libují si Němci. Vláda si však zprávu upravila

  • 105
Berlín zveřejnil Zprávu o stavu bohatství a chudoby, kterou spolková vláda vydává každé čtyři roky. Dokument se stal předmětem hádek mezi pravicovou vládou a opozicí. Ta považuje za skandální, že původně spíše negativní zpráva byla kabinetem Angely Merkelové upravena tak, aby vyzněla pozitivně.

Statistika je sice soubor přesných čísel, ale mnohdy záleží na tom, jaké použijete a jaké ne. Podle toho vám také vyjde výsledek. Právě to je zřejmě případ "Zprávy o chudobě a bohatství", která jednou za čtyři roky mapuje vývoj německé společnosti a která se letos pro německá média stala tématem číslo jedna.

Podle levicové opozice totiž letošní zpráva byla vynecháním některých údajů upravena tak, aby z ní vládnoucí koalice vycházela dobře. Kritika se soustřeďuje především na ministra hospodářství Philippa Röslera, šéfa vládních liberálů.

Právě ten se prý zasadil o změnu původně negativní zprávy, kterou nechala vypracovat ministryně sociálních věcí z Křesťanskodemokratické unie Ursula von der Leyenová. Zatímco v září zpráva uváděla, že se sociální nůžky mezi chudými a bohatými v Německu dále rozvírají, v konečné verzi zprávy jsou tato i další kritické formulace oslabeny.

V první verzi zprávy se kritizovalo například to, že zatímco nejlépe placeným Němcům mzdy rostly, u nejhůře placených se naopak snižovaly. Rösler k tomu prosadil komentář, že je to výsledek pozitivně se měnící struktury německé ekonomiky. A ministryně Leyenová přišla s verzí, že rozvírání nůžek už nepokračuje.

Opozice: Upravování zprávy je skandální

Podobné to bylo i s údajem o tom, že čtyři miliony Němců pracují za hodinovou mzdu menší než 7 eur (asi 175 korun). Tato věta je v konečné verzi zcela vyškrtnuta. V první verzi zprávy se připouštěla možnost zvýšení daní pro nejbohatší Němce, v konečné se pak mluví o tom, že nejbohatší Němci by dobrovolně mohli více přispívat na "dobročinné účely".

Opozice v pomalu startující předvolení kampani před podzimními spolkovými volbami nenechala na vládním kabinetu nit suchou. Sociální demokracie chce z boje proti chudobě udělat jedno z hlavních témat předvolební kampaně.  

"Spolková vláda si zprávu upravila. To je skandální," uvedl volební lídr sociální demokracie Peer Steinbrück na internetových stránkách německého deníku Die Welt. Rösler se však brání, že pouze trval na tom, aby zpráva odrážela skutečný stav Německa. "Německu se daří dobře jako ještě nikdy a je třeba o tom mluvit," tvrdí Rösler.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video