Protiromské nálady části společnosti se pokoušejí využít i pravicoví extremisté.

Protiromské nálady části společnosti se pokoušejí využít i pravicoví extremisté. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

DOKUMENT: Zpráva BIS o vývoji na extremistické scéně

  • 28
Protiromské nálady části veřejnosti se pro bezpečnost státu mohou stát větším problémem než skupinky pravicových extremistů. Ve čtvrtletní zprávě o vývoji na extremistické scéně to uvedla Bezpečnostní informační služba. Zde si můžete přečíst kompletní znění zprávy.

Bezpečnostní informační služba nezaznamenala ve sledovaném období žádné aktivity extremistů, které by z pohledu zpravodajské služby představovaly reálnou hrozbu a bezprostřední ohrožení demokratických základů České republiky.

Mezientické a sociální napětí

Ve sledovaném období došlo v některých regionech ke zvýšení mezietnického napětí. Spouštěcím mechanismem bylo několik incidentů mezi zástupci romské menšiny a majoritní společnosti. Jejich výsledkem byla řada protiromských demonstrací v Duchcově a Českých Budějovicích. Přestože mezi účastníky těchto akcí byla i řada pravicových extremistů, dominantní část tvořili běžní občané, kteří ventilovali svou nespokojenost s podle nich nedostatečným řešením problémů s romskou minoritou a s přístupem veřejných orgánů zodpovědných za tuto oblast.

Z dlouhodobější perspektivy by se protiromské nálady části veřejnosti mohly stát výraznějším problémem pro bezpečnost státu než sice extrémnější, ale méně početné a relativně dobře zmapované skupinky pravicových extremistů. Běžných občanů se totiž nejvíce dotýká drobná nedostatečně řešená kriminalita či narušování veřejného pořádku v blízkosti jejich obydlí. Pokud dojde i k menšímu impulsu, jsou jejich každodenní problémy a z nich vyplývající frustrace v kombinaci s latentním anticikanismem ventilovány a ústí v radikálnější projevy.

Mezietnické napětí je potřeba začít razantně, pragmaticky a bez emocí řešit. Jinak z dlouhodobé perspektivy hrozí postupná eskalace tohoto problému a s tím i růst skepse části veřejnosti vůči demokratickým principům ČR.

Pravicově extremistická scéna

Protiromské nálady části společnosti se pokusili využít i pravicoví extremisté. Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) dne 22. června 2013 v Duchcově uspořádala demonstraci, které se zúčastnilo zhruba tisíc osob, z nichž zhruba polovina patřila k DSSS. Přes relativně vysokou účast se jí ale nepodařilo situace využít k získání vyšší popularity. Při demonstracích v Českých Budějovicích se již neangažovala.

Do budějovických demonstrací se zapojily hlavně formálně neorganizované skupinky pravicových extremistů a hooligans, často z různých koutů ČR, z nichž mnohé iniciovaly střety s policisty. Personálně byli ovšem většinově zastoupeni místní občané.

Další výraznější událostí ve sledovaném období byla demonstrace Dělnické mládeže a DSSS v Přerově, kterou tyto subjekty uspořádaly v souvislosti s oslavami 1. máje. Shromáždění, kterého se zúčastnilo 300 – 400 osob, proběhlo v klidu a bez narušení veřejného pořádku.

Levicově extremistická scéna

Levicoví extremisté a antifašisté zorganizovali v souvislosti s oslavami 1. máje setkání na náměstí Republiky v Praze, po němž následoval pochod cca 300 osob. Až na drobné incidenty proběhlo toto shromáždění v klidu. Před ním se tradičně ještě několik desítek sympatizantů a členů Československé anarchistické federace sešlo na Střeleckém ostrově v Praze.

Členové a sympatizanti marxisticko-leninských subjektů nezorganizovali v souvislosti s 1. májem žádné samostatné akce a participovali pouze na akcích jiných subjektů.

Žádné další významnější akce anarchoautonomů či marxisticko-leninských subjektů nebyly ve sledovaném období zaznamenány.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue