Protiromská demonstrace v Českých Budějovicích (29. června 2013)

Protiromská demonstrace v Českých Budějovicích (29. června 2013) | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

BIS varuje před „anticikanismem“, protestovat chodí nejen extremisté

  • 1765
Protiromské nálady mezi běžnými obyvateli Česka by podle Bezpečnostní informační služby mohly potenciálně znamenat větší nebezpečí, než extremistická uskupení. Podle BIS je toto napětí potřeba začít razantně řešit.

"Z dlouhodobější perspektivy by se protiromské nálady části veřejnosti mohly stát výraznějším problémem pro bezpečnost státu než sice extrémnější, ale méně početné a relativně dobře zmapované skupinky pravicových extremistů," píše tajná služba v pravidelné čtvrtletní zprávě o extremismu.

Podle BIS se občanů nejvíce dotýká kriminalita či narušování veřejného pořádku. "Pokud dojde i k menšímu impulsu, jsou jejich každodenní problémy a z nich vyplývající frustrace v kombinaci s latentním anticikanismem ventilovány a ústí v radikálnější projevy," varuje BIS. Služba proto upozorňuje, že je tuto problematiku potřeba "razantně, pragmaticky a bez emocí řešit". Jinak prý hrozí další stupňování napětí.

DOKUMENT: Zpráva BIS o vývoji na extremistické scéně

Napětí mezi lidmi se podle zprávy snaží využít i pravicoví extremisté, zejména Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS). Ta v červnu zorganizovala protiromskou demonstraci v Duchcově. I přes vysokou účast se jí však nepodařilo získat větší popularitu.

Při demonstraci bylo zraněno pět lidí, včetně dvou policistů. Policie nakonec shromáždění rozehnala vodním dělem a slzným plynem. Pozatýkala 22 lidí (více o demonstraci v Duchcově se dočtete zde).

V nedávných střetech na českobudějovickém sídlišti Máj už se podle BIS Dělnická strana neangažovala. Pravicoví radikálové se jich sice zúčastnili, nešlo však o nijak organizované skupiny. Většinu účastníků demonstrací podle kontrarozvědky tvořili stejně jako v Duchcově běžní občané.

Řešení? Posílení bezpečnosti a práce s vyloučenými lokalitami

Jak iDNES.cz řekl politolog a expert na extremismus Miroslav Mareš, do budoucna skutečně protiromské nálady mezi lidmi problémem být mohou. "Není to úplně aktuální v tom, že by teď vypukly nějaké protiromské bouře. Ale ve střednědobé perspektivě nelze vyloučit, že by se do toho zapojil větší počet 'obyčejných lidí'," souhlasí s BIS Mareš.

Přispět by k tomu mohlo zhoršení životní úrovně, nebo prohloubení politické krize. To by totiž mohlo vyvolat i reakci ze strany Romů, kdy by došlo k závažnějším střetům. V těch by mohly sehrát roli i extremisté, kteří by demonstrace přitvrzovali a podněcovali by k násilí.

Gál: Stačí jen jiskřička a máme pogrom, Romové jsou první na ráně

Pokud stát situaci řešit nezačne, mohly by podle Mareše vypuknout etnické nepokoje na více místech republiky. "Docházelo by k vytváření domobran, k vytváření až třeba paramilitárních uskupení, která by se začala navzájem napadat," uvažuje odborník.

Řešení by mělo spočívat jak v posílení bezpečnostních opatření, tak i v práci s vyloučenými komunitami. "Je třeba tvrdě postupovat proti skupinám organizované kriminality na etnické bázi, je třeba řešit otázku drog v sociálně vyloučených lokalitách, která pak může vést k povzbuzení těch protiromských nálad," dodal Mareš.


Video