NATO počet vojáků v Kosovu nesníží

NATO zreorganizuje svých 17 tisíc vojáků v Kosovu tak, aby jejich nasazení bylo účinnější a zatížení zemí zapojených v silách KFOR nižší. "Nejedná se ale o snížení počtu vojáků," vyvrací interpretace slov velitele sil NATO v Evropě jeho tiskový odbor.

"Síly KFOR mají příliš mnoho podpůrných jednotek, tedy lidí, kteří nemohou přímo ovlivnit úspěch operace," řekl vrchní velitel sil Severoatlantické aliance v Evropě (SACEUR) generál James L. Jones na své pravidelné schůzce s novináři ve vojenském sídle aliance v úterý v Belgii.

"Budeme se letos snažit transformovat jednotky tak, aby jejich udržení bylo pro přispívající státy méně nákladné, jak ve smyslu počtu osob, tak ve smyslu peněz," řekl Jones.

Některá světová média poté přinesla zprávu o tom, že se NATO chystá rázně snížit počet svých vojáků v Kosovu.

Každý takový krok by se ale zvažoval velmi opatrně, protože se jedná o citlivé téma, zvláště poté, co se loni v březnu alianci nepodařilo dostatečně zvládnout propuknutí etnického násilí v této provincii.

Každé takové rozhodnutí navíc náleží pouze Severoatlantické radě, jakožto nejvyššímu orgánu NATO.

"Generál Jones měl na mysli reorganizaci aliančních jednotek v Kosovu, nikoli snižování jejich počtu," upřesnila pro natoaktual.cz Michaela Cvanová z tiskového odboru vojenského velitelství NATO SHAPE.

Výklad ujasňoval i mluvčí jednotek KFOR v Kosovu: "Jde o nedorozumění. Jedná se o změnu poměru mezi jednotkami podpůrnými a bojovými," řekl Leroy Guillaume podle serveru Kosova Report.

Loni v březnu, kdy ke zmíněným protisrbským nepokojům došlo, měla aliance v Kosovu skoro 18 tisíc vojáků, z nichž ale operační jednotky tvořilo asi jen 3000 vojáků. "Od té doby je výrazně vyšší počet vojáků cvičených pro případy občanských nepokojů a také se významně zvýšil počet lépe využitelných jednotek," řekl generál Jones.

Severoatlantická aliance vyslala do této srbské provincie, která je pod správou Organizace spojených národů, své vojáky v roce 1999 po dvouměsíčním bombardování, kterým se podařilo donutit k odchodu z Kosova srbskou armádu prezidenta Miloševiče, obviňovanou ze zabíjení a vyhánění etnických Albánců.

NATO do Kosova tehdy v rámci mírové mise KFOR vyslalo 46 tisíc vojáků. Dnes je jich v oblasti zhruba 17 tisíc, včetně skoro 400 českých vojáků.


Témata: Belgie, KFOR, Kosovo, NATO

Video