Zpoždění zachránilo premiéru Šarífovi život

- Kdyby pákistánský premiér Naváz Šaríf v neděli vyjel do své rezidence včas, byl by asi už po smrti. Na mostě, po němž měl původně jet, totiž vybuchla časovaná nálož, která ho měla připravit o život. Krátké zpoždění při odjezdu způsobilo, že se atentát na hlavu pákistánského státu nepodařil. Při výbuchu však zemřeli jiní čtyři lidé.

Most, který leží tři kilometry od soukromé rezidence předsedy vlády v městečku Raivind, byl při explozi zničen. V době výbuchu měl po mostě do Raivindu z Láhauru, správního střediska provincie Paňdžáb, jet Šaríf i s rodinou. Jejich odjezd se ale zpozdil, a když nálož vybuchla, byli stále v Láhauru. Ministerský předseda s rodinou později odletěl do Raivindu vrtulníkem.
Při výbuchu, který bylo slyšet v okruhu několika kilometrů, zahynuli tři civilisté a jeden policista a tři policisté utrpěli zranění. Bezpečnostní síly uzavřely silnici vedoucí z Láhauru do zhruba 20 kilometrů vzdáleného Raivindu a zahájily vyšetřování exploze.
Policie z odpovědnosti za pumový útok obvinila Sjednocené národní hnutí (MQM), které bylo v minulosti spojencem Šarífa. Představitel policie, který nechtěl být jmenován, řekl, že v přístavu Karáčí byli zadrženi tři aktivisté MQM podezřelí z přípravy útoku. V Láhauru policie provedla razii v kanceláři MQM, ale nikoho nezadržela.
Šaríf připisuje MQM odpovědnost za většinu násilností v čtrnáctimiliónovém jihopákistánském přístavu Karáčí, které MQM politicky ovládá od poloviny 80.let. Při politicky a nábožensky motivovaných násilnostech loni v Karáčí zahynulo přes 1000 osob. Násilnosti mají původ ve sporu MQM se znepřátelenou frakcí MQM- Hakiki.
MQM, které zastupuje muhadžíry, urdsky mluvící muslimy, kteří se přistěhovali z Indie po rozdělení indického subkontinentu v roce 1947, obvinění popírá a tvrdí, že muhadžírové jsou oběťmi "státem podporovaného terorismu".
V listopadu Šarífova vláda ustavila vojenské soudy, které mají soudit osoby odpovědné za násilnosti v Karáčí. V říjnu Šaríf rozpustil vládu provincii Sindh, jejímž správním střediskem je Karáčí, s odůvodněním, že nedokázala zajistit bezpečnost. Provincie je v současnosti spravována ústřední vládou.
Šaríf (49) se stal podruhé premiérem v únoru 1997 poté, co jeho Pákistánská muslimská liga jasně zvítězila v parlamentních volbách.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Témata: Islám, Terorismus

Video