Zpoždění v rozšíření EU by přineslo vážná rizika

Brusel - Z dokumentu Centra pro evropskou reformu, který byl publikován pod názvem „O výhodách rozšíření EU“ a prezentován ve čtvrtek 11. října v Bruselu vyplývá, že zpoždění plánovaného rozšíření Evropské unie na východ by přineslo zásadní rizika. Podle zprávy by se měla EU držet dosavadního časového plánu, aby ke vstupu prvních zemí do EU došlo v roce 2004.

Další protahování rozšiřovacího procesu může vést k vlně frustrace a rozčarování u obyvatel kandidátských zemích a nárůstu antievropských nálad. Doplatila by na to zřejmě i samotná Unie, neboť členské státy by tak získaly možnost oddalovat potřebné reformy. Hmatatelné by byly i dopady na podnikatelskou sféru, která by nemohla využívat výhody rozšířeného jednotného trhu.

Zpráva však spatřuje hlavní výhody východního rozšíření v oblasti bezpečnosti a stability. Upozorňuje, že západní část Evropy nedokáže zajistit svou prosperitu a bezpečnost tím, že se uzavře před částí východní. Ekonomické aspekty však také nezůstávají opomíjeny, neboť bezpečnostních cílů může být dosaženo jen za předpokladu, že i střední a východní Evropa bude zažívat ekonomický rozkvět a rozdíly mezi regiony se budou snižovat.

Autoři dokumentu věnují pozornost také některým mýtům, se kterými se nadcházející rozšíření často spojuje a které následně nepříznivě ovlivňují veřejné mínění. Častá obava z vysokých nákladů rozšíření je přehnaná. Ve skutečnosti budou náklady na nové členy přesně tak, jak jsou plánovány v rámci současného rozpočtového rámce EU, velmi malé. Tento rozpočtový rámec je přitom schválen až do roku 2006. Částka, která připadne na jednoho obyvatele nových členských zemí, bude asi poloviční v porovnání s prostředky, které dostává například Porugalsko nebo Řecko. Také obavy z velkého přílivu pracovních sil z východu nebo konkurence ve formě nižších platů jsou podle zprávy přemrštěné.

Evropská unie by také měla specifikovat požadavky pro přijetí. Kodaňská kritéria jsou formulována velmi vágně a poskytují mnoho prostoru pro interpretaci. Unie musí dát jasně najevo, co vlastně od kandidátských zemí požaduje. Pravidla by byla jasná a nestranná. Kritici rozšíření by tak ztratili jeden ze svých hlavních argumentů.


Video