Opakované překročení rychlosti vystaví řidiči stopku. Ilustrační foto.

Opakované překročení rychlosti vystaví řidiči stopku. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Zpomalíme, slibují řidiči-hříšníci

  • 1151
Poměry na silnicích by se měly první červencový den změnit jako mávnutím kouzelného proutku. Lidé, kteří se nyní v průzkumu přiznávají, že se v autě nepoutají a jezdí rychle, zároveň slibují, že za týden změní své chování. Začne totiž platit nový silniční zákon a bodový systém.

INFOGRAFIKA:
Jak porušujeme dopravní předpisy

Za rychlou jízdu člověk přijde rychleji o řidičský průkaz. Za jízdu v opilosti bude hříšníkovi hrozit i vězení, byť nezpůsobí žádnou nehodu. Průzkum vypracovala agentura Median pro MF DNES. Odpovídalo v něm téměř šest stovek lidí.

"Když jedu 50, troubí na mě"
Tři čtvrtiny dotázaných se přiznaly, že na silnici překračují povolenou rychlost, skoro šest procent z nich to dokonce dělá často. Jak potvrzují zkušenosti policistů, nezpomalili ani týden před zavedením bodového systému.

popisekVyzkoušejte se z nových pravidel:
TEST 1 ...zde
TEST 2 ...zde 

"Vůbec mě nepřekvapuje, že se k překračování rychlosti přiznalo tolik řidičů. Nejspíš jich je ve skutečnosti ještě víc. Když jedu ráno do práce z Lochotína do centra Plzně a dodržuji padesátku, tak jsem až poslední. Všichni mě předjíždějí či za mnou troubí," říká šéf západočeské dopravní policie Václav Špíral.

Osmdesát procent dotázaných ovšem v průzkumu tvrdí, že je přísnější tresty donutí změnit chování na silnici. Lidé však věří více ve vlastní ukázněnost než v ukázněnost druhých. Méně lidí - jen 60 procent - si totiž myslí, že se situace na silnicích opravdu zklidní.

Jako nejčastější přestupek průzkum odhalil ignorování bezpečnostních pásů. Téměř polovina lidí se nepoutá. "Pás si spíš zapnou mladší lidé. Ti jsou zodpovědnější," komentuje průzkum psycholožka Vlasta Rehnová z Centra dopravního výzkumu. V něm vyšlo, že se nepoutá 40 procent lidí do třiceti let, a dokonce 50 procent lidí nad třicet.

Třetina lidí se přiznala, že za jízdy telefonují. Potěšující je, že na červenou si troufne - alespoň podle průzkumu - jezdit jen procento lidí. Průzkum dále ukázal, že za volantem jsou slušnější (nebo to o sobě alespoň tvrdí) ženy než muži. Třetina žen uvedla, že nikdy nepřekračují povolenou rychlost (u mužů je to jen 22 procent).

Sociologické šetření také potvrzuje hypotézu, že rychleji jezdí majetnější lidé. Ti mají více peněz na pokuty nebo na nový vůz, pokud ten předchozí rozbijí.

Psycholožka Vlasta Rehnová dotázaným věří, že s novými pravidly své chování na silnici alespoň trochu změní, přestože v průzkumech mají většinou lidé tendenci dělat se lepšími, než doopravdy jsou.

Podle Rehnové se zlepší 68 procent lidí, kteří občas porušují nejvyšší povolenou rychlost. "To jsou lidé, kteří neporušují předpisy vědomě, ale občas jim to ,ujede'. Náhle zjistí na tachometru, že jedou v obci šedesát. Teď se budou hlídat," míní psycholožka.

Bez represe se vše vrátí
Šest procent "častých" hříšníků bude těžké napravit, protože ti jezdí rychleji programově. "Vyskytne se i skupina motoristů, kteří zpočátku trochu zpomalí, ale budou sledovat, co se bude dít. Pokud zjistí, že kontroly nejsou tak tvrdé, vrátí se do starých kolejí," odhaduje Rehnová.

Ta na druhou stranu uklidňuje slušné řidiče, kteří se z bodového systému stresují a bojí se, že přijdou o řidičák. "V mnoha jiných zemích bodový systém funguje a většina lidí tam jezdí dál," připomíná.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video