Prezident Václav Havel se během prohlídky jeruzalémského Starého města zastavil u Zdi nářků. (23. září 1997)

Prezident Václav Havel se během prohlídky jeruzalémského Starého města zastavil u Zdi nářků. (23. září 1997) | foto: Jan Třeštík, ČTK

Zpochybňovat Izrael je nepřípustné, odpověděl Havel příznivcům Palestiny

  • 450
Palestinci mají právo na vlastní stát a život v míru a bezpečí, ale zpochybňování legitimity Izraele je nepřípustné. Tak první český prezident Václav Havel odpověděl na otevřený dopis, v němž ho čeští stoupenci Palestinců žádali, aby se veřejně nezastával židovského státu.

"Izrael je členský stát OSN. Zpochybňování jeho legitimity, k němuž v poslední době dochází, je stejně nepřípustné jako u každého jiného členského státu," napsal Václav Havel propalestinským aktivistům v e-mailu, který jeho kancelář poskytla redakci iDNES.cz.

Celkové vyznění dopisu ale není jednoznačně proizraelské. Havel podotkl, že jeho slova neznamenají, "že Izrael stojí mimo kritiku či že Palestinci nemají právo na život v míru a bezpečí a na vytvoření vlastního státu".

GOLANSKÉ VÝŠINY

Golany jsou pro Izrael cenným zdrojem vody, pokrývají asi 15 % izraelské spotřeby. Před Šestidenní válkou patřily Sýrii, Syřané z nich za války Izrael ostřelovali. Po dobytí výšin Izrael neúspěšně nabízel Sýrii vrácení území výměnou za mírovou smlouvu.

Takový útvar by pak podle exprezidenta měl žít v míru se židovským státem a v bezpečných a mezinárodně uznaných hranicích, jak o tom hovoří i platné rezoluce OSN.

Zdůrazněním tématu mezinárodně uznaných hranic se nicméně Havel, ať už úmyslně či nikoliv, dotkl problematiky Golanských výšin. Izrael jejich část okupuje od Šestidenní války v roce 1967 a považuje je za důležité pro svou bezpečnost, jsou ale za mezinárodně uznávanými hranicemi Izraele.

V době, kdy zástupci Izraele a Palestiny po dlouhé době opět usedli k jednacímu stolu, Havel soudí, že výzvy k bojkotu a odsuzování kterékoliv z obou stran nemají smysl. "Obě strany konfliktu si v tomto kritickém okamžiku zasluhují spíše povzbuzení než bojkot," uzavřel svůj dopis.

Aktivisté na kampani vyzývající k bojkotu izraelského zboží nevidí nic špatného.

"Není proti legitimitě Izraele, je to způsob, jak Izrael přimět, aby dodržoval mezinárodní právo například v otázce návratu palestinských uprchlíků, rozhodnutí mezinárodního soudního dvora o výstavbě zdi (oddělující Západní břeh Jordánu od Izraele, pozn. red.) či výstavby osad na okupovaných územích. Panu Havlovi odpovíme dopisem," reagovala pro iDNES.cz Eva Nováková z International Solidarity Movement ČR.

Iniciativa španělského expremiéra Aznara

Do blízkovýchodního konfliktu se Havel zapojil, když se přidal do iniciativy španělského expremiéra Josého Maríi Aznara. Ten brojí proti bojkotu izraelského zboží. Propalestinští aktivisté Havla v otevřeném dopisu vyzvali, ať se od židovského státu distancuje.

Dopis podepsali i někteří levicoví politici, například šéf komunistů Vojtěch Filip či exministr zahraničí za ČSSD Jan Kavan. (čtěte Izrael bude s Havlem krýt své válečné zločiny, píší Kavan a Filip)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue