Zpochybněné prověrky nikdo neřeší

Národní bezpečnostní úřad už přes měsíc čelí podezření, že manipuluje s prověrkami lidí a že se tak tajná data mohou dostat do nepovolaných rukou. Vláda ani poslanci nejsou schopni říci, jestli je to pravda: prostě to nevědí. Nikdo ani neuložil policii, aby podezření vyšetřila. "Mám obavu, že se někdo snaží ten problém zamést pod koberec čeká, že během prázdnin vyvane. To je chyba," uvedl člen sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Ivan Langer.

Přitom právě tento výbor se odmítl minulý týden prověrkami zabývat poté, co na jednání nepřišel ze zdravotních důvodů šéf NBÚ Tomáš Kadlec. Langer i další poslanci prosazovali, aby vyslechli alespoň ředitele BIS Jiřího Růžka, který kvůli podezření falšování prověrek na Kadlece nasadil soudní odposlech, ale většina byla proti.

Vzhledem k tomu, že schůze sněmovny nyní končí, znamená to, že poslanci se prověrkami budou zabývat zřejmě až po prázdninách. Poslanci argumentují tím, že NBÚ i BIS spadá výlučně do pravomoci vlády a je to tedy na ministrech.

Co se v aféře stalo

- BIS obvinila NBÚ, že úmyslně manipuluje s prověrkami. Soud BIS
povolil, aby kvůli tomu odposlouchávala ředitele NBÚ

- NBÚ obvinil BIS, že ji do úřadu nastrčila agenta

- Šéf sněmovní komise pro BIS Jan Klas prozradil řediteli NBÚ obsah tajného jednání poslanců

"My bychom mohli jen doporučit premiérovi, aby oba ředitele poslal na dovolenou a do NBÚ nastoupili vyšetřovatelé. Premiér nás ale nemusí poslechnout. Ta odpovědnost je prostě vládní," řekl poslanec Jan Vidím. Vláda se ovšem prozatím k žádnému radikálnímu řezu nechystá.

Premiér Miloš Zeman tento týden na otázku deníku Právo, jestli Kadlece odvolá, řekl: "Pokud jde o to, že bych na základě článku v tisku, který možná je i znepokojen tím, že někteří lidé nedostali bezpečnostní prověrku, měl k takovému kroku přistoupit, tak vás mohu ujistit, že tomu tak není." (O manipulaci s prověrkami přitom přímo před poslanci mluvil ředitel BIS Jiří Růžek, teprve pak to zveřejnili novináři.)

Kauza má jen dvě možná vysvětlení. Buď NBÚ skutečně vydalo osvědčení lidem, kteří by s tajnými daty nikdy pracovat neměli. A v tom případě by měl Kadlec odejít. Nebo si vše BIS vymyslela, oklamala soud, který ji povolil odposlech Kadlece. Pak by měl odejít Růžek. "Někdo z nich musí z kola ven," dodal Langer.

Vyloučeno není ani to, že vláda odvolá oba ředitele, aniž by zkoumala, na čí straně je pravda. Vicepremiér Vladimír Špidla tvrdí, že vláda případ sleduje. "Zabývat se těmito službami je běžná agenda vlády.

Jsou rutinně podávány určité zprávy a vláda se v různých situacích rozhoduje," řekl.
Jeden z ministrů však potvrdil, že kabinet nemá velký zájem zpochybněné prověrky vyřešit co nejdřív. "Většinu ministrů tento problém nezajímá," uvedl.

NATO, které České republice poskytuje tajné informace a v jehož ústředí sedí Češi prověření právě od NBÚ, laxní postoj politiků nekomentuje. "Berou to jako interní záležitost dané země," uvedl člen české delegace.

Sociolog Ivan Gabal však říká, že NATO problém monitoruje. "Myslím, že ty nejnovější události pro ně nebudou novinkou, co se týče důvěryhodnosti České republiky," řekl Gabal, který už delší dobu varuje, že si země nepočíná v bezpečnostní oblasti důvěryhodně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video