Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zpátky do lavic: Zkuste si test, ve kterém chybit a chybovat není totéž

  • 19
Možná si ještě vzpomínáte, že jednou z otázek, na kterou jsme ve škole museli odpovídat, bylo: Jakého je toto sloveso vidu, je dokonavé, nebo nedokonavé? Výklad a test je pro ty, kdo si rádi osvěží znalosti o této slovesné kategorii, ale je i pro ty, kdo kdysi problematice příliš neporozuměli a chtěli by to změnit.

I protentokrát pro vás výklad i test připravila redakce iDNES.cz ve spolupráci s Ústavem pro jazyk český.

„Podstatou gramatické kategorie vidu je rozlišování mezi tzv. dokonavostí a nedokonavostí. Dvě slovesa, která mají týž význam a liší se pouze videm, spolu vytvářejí vidovou dvojici,“ začíná svůj výklad Luboš Veselý z oddělení gramatiky Ústavu pro jazyk český.

vyplňte si test na idnes.cz

Jak poznáme, je-li určité sloveso dokonavé, nebo nedokonavé?

1. možnost: Zkusíme od něj vytvořit tzv. opisné futurum neboli spojení budu + infinitiv (např. budu pracovat) – Je-li možné takové futurum vytvořit (budu uklízet), jde o sloveso nedokonavé; není-li to možné (budu uklidit), jde o sloveso dokonavé.

2. možnost: Zkusíme infinitiv určovaného slovesa spojit s fázovým slovesem začít nebo přestat (začneme/přestaneme pracovat) – Je-li takové spojení možné (začneme volit), jde o sloveso nedokonavé; není-li možné (začneme zvolit), jde o sloveso dokonavé.

Vidové dvojice mohou vypadat jednak takto: opravit – opravovat, připravit – připravovat, uklidit – uklízet, nalepit – nalepovat, vyrobit – vyrábět (slovesa před pomlčkou jsou dokonavá, slovesa za pomlčkou jsou nedokonavá); a jednak takto: platit – zaplatit, holit se – oholit se, vařit – uvařit, ničit – zničit (slovesa bez předpony jsou nedokonavá, slovesa s předponou dokonavá).

Slovesům, k nimž existuje vidový protějšek, říkáme vidově párová (např. k dokonavému prostřít existuje nedokonavé prostírat nebo k nedokonavému líčit se existuje dokonavé nalíčit se). Slovesům, k nimž vidový protějšek neexistuje, říkáme vidově nepárová (např. k dokonavému nasmát se neexistuje nedokonavé nasmávat se; ani sloveso smát se není nedokonavým protějškem k nasmát se, protože nemá týž význam).

Co znamenají slova dokonavost a nedokonavost? 

pomoc v nouzi

Máte problémy s pravopisem? Na stránkách Ústavu pro jazyk český najdete jazykovou příručku http://prirucka.ujc.cas.cz/.

Významy dokonavosti a nedokonavosti vymezujeme na základě sloves vidově párových, protože u nich vidový protiklad opravdu existuje. O vidově párových slovesech platí, že jsou to slovesa událostní; označují události. Odborně řečeno: označují přechod (účastníka děje) z nějaké situace výchozí do situace závěrové.

Kupříkladu sloveso zbourat ve větě „Zbourali mu rodný dům“ vyjadřuje, že dům, který stál (byl, existoval) (výchozí situace), už nestojí (není, neexistuje) (závěrová situace). Nebo sloveso dopsat ve větě „Na učitelův pokyn žáci dopsali“ vyjadřuje, že žáci, kteří psali (výchozí situace), už nepíší (závěrová situace).

Dokonavá slovesa nám říkají, že bylo dosaženo příslušné závěrové situace, že tato situace nastala (Opravil to auto = Auto je opraveno, je v pořádku), kdežto nedokonavá slovesa nám říkají, že se k příslušné závěrové situaci spěje, směřuje (Opravoval to auto = Směřoval k jeho opravení).

Zpátky do lavic

Redakce iDNES.cz připravuje společně s Ústavem pro jazyk český Akademie věd ČR sérii testů, které prověří vaše znalosti pravopisu. Každý test se bude vždy týkat jednoho jazykového jevu. Spolu s testem dostanete také výklad a dozvíte se i o příkladech, v nichž se často chybuje.

Všechny testy z českého pravopisu na iDNES.cz najdete zde.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video