Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zpátky do lavic: Marie si v parku četla verše vzlykajíc, či vzlykajíce?

Doporučujeme   11:11aktualizováno  11:11
Vytvořit správný přechodníkový tvar není tak úplně jednoduché, mistrem v tomto oboru byli spisovatelé Alois Jirásek a Karolina Světlá. Abyste přechodníky ovládali i vy, připravila pro vás redakce iDNES.cz ve spolupráci s Ústavem pro jazyk český výklad a test.
Vyplňte si další ze série jazykových testů na iDNES.cz.

Vyplňte si další ze série jazykových testů na iDNES.cz. | foto: Profimedia.cz

Tématem výkladu a testu je jev archaický. "Pro mnohé čtenáře asi nepůjde o opakování učiva ze základní školy, nýbrž o novou věc. Přesto snad nebude nezajímavé seznámit se s pravidly tvoření jazykových prostředků, s nimiž se v dnešních textech setkáme už jen málokdy," míní autor výkladu a testu Luboš Veselý z oddělení gramatiky Ústavu pro jazyk český.

Vyplňte si test na idnes.cz

Umíte správně používat přechodníky? Zkuste si test

Uveďme si pro ilustraci přechodníky z pera Karoliny Světlé: Pak je duchu uložena znovu pokuta a on musí zase sta a sta let bloudit, touže po vysvoboditeli. Tu mu tedy ukázal vandrovní v lese pod Děvínským hradem místo určiv mu, který den se tam v noci dostaviti má.

Přechodníky jsou slovesné tvary. Rozlišujeme přechodník přítomný (dělaje, dělajíc, dělajíce) a přechodník minulý (udělav, udělavši, udělavše). Přechodníky vyjadřují děj vykonávaný podmětem věty: Marie si v parku četla verše vzlykajíc. Marie je v této větě podmětem a je to ona, kdo vzlyká.

Info

Pro zjednodušení výkladu nepojednáme o přechodníku přítomném od sloves vzorů maže, peče a tře a o přechodníku minulém od těch sloves, která mají v minulém čase před -l souhlásku (přinesl, upekl atp.).

Přechodník přítomný (nesa, nesouc, nesouce; prose, prosíc, prosíce)

Přechodník přítomný vyjadřuje současnost děje s dějem určitého slovesa (Chodíce po lese, učili se poznávat houby. = Při chození po lese se učili poznávat houby.). Tvoří se pouze od sloves nedokonavých.

Chceme-li od nějakého (nedokonavého) slovesa vytvořit tvary přechodníku přítomného, musíme nejprve vytvořit tvar 3. osoby čísla množného času přítomného (oni vedou, berou, prosí, sázejí).

Končí-li tento tvar na -ou, nahradíme toto -ou příponami -a, -ouc, -ouce (veda, vedouc, vedouce).

Končí-li však na -í, nahradíme toto -í příponami -e, -íc, -íce (sázeje, sázejíc, sázejíce). Přípony -a / -e jsou pro jednotné číslo rodu mužského (Muž, veda/doprovázeje syna do školy, povídal si s ním.). Přípony -ouc / -íc jsou pro jednotné číslo rodu ženského nebo středního (Žena, berouc/dostávajíc peníze, velmi děkovala. Klouče žasnouc/divíc se sledovalo kouzelníka.).

Pomůcka

Abychom věděli, který přechodník můžeme od nějakého slovesa vytvořit, musíme poznat, jakého je toto sloveso vidu. Na to existuje jednoduchá pomůcka: Vyzkouší se, zda je možné vytvořit od příslušného slovesa tzv. opisné futurum (např. bude pracovat, bude číst) – pokud to možné je (bude opravovat), jde o sloveso nedokonavé; pokud to možné není (bude opravit), jde o sloveso dokonavé.

Přípony -ouce / -íce jsou pro množné číslo všech rodů: Muži/Ženy/Štěňata, žerouce/papajíce něco dobrého, strašně mlaskají.

Přechodník minulý (udělav, udělavši, udělavše)

Přechodník minulý vyjadřuje předčasnost děje před dějem určitého slovesa (Připravivši oběd, pozvala hosty ke stolu. = Připravila oběd a pak pozvala hosty ke stolu.). Tvoří se pouze od sloves dokonavých. Chceme-li od nějakého (dokonavého) slovesa vytvořit tvary přechodníku minulého, musíme nejprve vytvořit tvar 3. osoby jednotného čísla rodu mužského času minulého (např. on poprosil, vybral, utrpěl).

Koncové -l nahradíme příponami -v, -vši, -vše (poprosiv, poprosivši, poprosivše). Přípona -v je pro jednotné číslo rodu mužského (Muž, doprovodiv syna do školy, odjel do práce.). Přípona -vši je pro jednotné číslo rodu ženského nebo středního (Žena, dostavši peníze, pěkně poděkovala. Klouče, ztrativši kuličky, usedavě plakalo.). Přípona -vše je pro množné číslo všech rodů (Muži/Ženy/Štěňata, usnuvše na dvorku, sní krásný sen.).

Zpátky do lavic

Redakce iDNES.cz připravuje společně s Ústavem pro jazyk český Akademie věd ČR sérii testů, které prověří vaše znalosti pravopisu. Každý test se bude vždy týkat jednoho jazykového jevu. Spolu s testem dostanete také výklad a dozvíte se i o příkladech, v nichž se často chybuje.

Všechny testy z českého pravopisu na iDNES.cz najdete zde.

Máte problémy s pravopisem? Na stránkách Ústavu pro jazyk český najdete jazykovou příručku http://prirucka.ujc.cas.cz/.


Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Tisková konference Pirátů po ustavující schůzce klubu strany (22. října 2017)
Piráty ve Sněmovně povede Michálek, s ANO odmítají handlovat

Předsedou poslaneckého klubu Pirátů v Poslanecké sněmovně bude Jakub Michálek. Na první tiskové konferenci strany po volbách to oznámil šéf Pirátů Ivan Bartoš,...  celý článek

Politici přicházejí na povolební vyjednávání do Poslanecké sněmovny (22. října...
Babiš míří do Lán za Zemanem, sejde se i s Okamurou a lidovci

Vítěze sněmovních voleb, předsedu hnutí ANO Andreje Babiše v pondělí přijme prezident Miloš Zeman. Babiš bude také pokračovat ve vyjednávání se zástupci...  celý článek

Lubomír Zaorálek a Andrej Babiš při volební superdebatě iDNES.cz a MF DNES v...
Vláda řešila zajišťovací příkazy, šéfa finanční správy zve kvůli vysvětlení

Vláda v pondělí jednala o návrhu ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) na odvolání šéfa finanční správy Martina Janečka a náměstkyně ministra financí...  celý článek

Kočárky, které přežijí i dva raubíře.
Kočárky, které přežijí i dva raubíře.

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.