Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zpátky do lavic: Lekce z češtiny pro čtenáře(,) chybující v čárkách

Doporučujeme   6:57aktualizováno  6:57
Vynechaná čárka v diktátě nemusí znamenat jen horší známku, může také změnit význam celé věty. Cítíte rozdíl mezi větou "Ať si čtenáři, chybující v čárkách, vyzkouší test na iDNES.cz," a stejnou větou bez čárek? Ta první podezírá z neznalosti všechny čtenáře, ta druhá jen některé.
Zkuste si další ze série testů z českého jazyka.

Zkuste si další ze série testů z českého jazyka. | foto: Profimedia.cz

Test i výklad připravila redakce iDNES.cz ve spolupráci s Ústavem pro jazyk český.

"V centru pozornosti je v této lekci jev syntaktický, a to rozdíl mezi přívlastkem těsným a přívlastkem volným. Jde však i o jev pravopisný, poněvadž přívlastek těsný neoddělujeme čárkou, kdežto přívlastek volný ano," říká na úvod autor výkladu a testu Luboš Veselý z oddělení gramatiky Ústavu pro jazyk český. 

vyplňte si test na idnes.cz

Víte, kam patří čárka a kam nikoli? Zkuste si test

Rozlišujeme přívlastek shodný a neshodný. Shodný má stejné gramatické kategorie jako podstatné jméno (substantivum), které rozvíjí, přebírá je od něj (Například ve větě "Jirka si objednal páté pivo" se přívlastek "páté" shoduje s rozvíjeným substantivem "pivo" v rodě, čísle i pádě – rod střední, číslo jednotné, pád čtvrtý.).


Neshodný přívlastek od rozvíjeného substantiva gramatické kategorie nepřebírá (Například ve větě "Hůl našeho dědečka je pěkně zdobená" je přívlastek "dědečka" v druhém pádě, kdežto rozvíjené podstatné jméno "hůl" je v pádě prvním.).

Přívlastky těsný a volný jsou takové přívlastky, o nichž platí, že 1) stojí v postpozici (za rozvíjeným podstatným jménem); 2) jsou shodné; 3) jsou rozvité (skládají se z více než jednoho slova).

Co je přívlastek?

Přívlastek (atribut) je větný člen rozvíjející podstatné jméno (v kterémkoliv pádě). Funkci přívlastku může plnit každý ze základních slovních druhů: podstatné jméno (hlas recitátora, s dárkem pro maminku), přídavné jméno (moudrý muž, deštivé dny), sloveso (snaha zlepšit se) i příslovce (z bytu nahoře).

Uveďme si příklady: Substantiva jsou slova označující osoby, zvířata a věci. Rád četl knihy napsané v devatenáctém století. Potkal ve městě svou matku, shánějící dárky na Vánoce. Bydleli v malém domku, nacházejícím se na úpatí hory.

Přívlastek těsný a volný: kdy napsat čárku a kdy ne? 

Přívlastek těsný je takzvaně restriktivní, omezující. Týká se jen části jedinců nebo předmětů z nějaké početnější množiny, nevypovídá o všech. Příklady:

1) Pražané žijící na Vinohradech mají pěkné bydlení. Přívlastek žijící na Vinohradech je těsný (restriktivní, omezující), protože nám vymezuje tu část z množiny všech Pražanů, o které platí, že má pěkné bydlení.

2) Májovci jsou spisovatelé žijící v devatenáctém století. Přívlastek žijící v devatenáctém století je těsný, protože vypovídá jen o některých spisovatelích, nikoliv o všech.

Přívlastek volný není restriktivní, nevyděluje určitou část z nějaké množiny jedinců nebo předmětů. Příklady:

1) Chebští, žijící na samém západě České republiky, mají daleko na Slovensko. Přívlastek žijící na samém západě České republiky je volný (nerestriktivní), protože vypovídá o celé množině, o všech obyvatelích Chebu, ne pouze o některých z nich.

2) Petr na náměstí potkal svého otce, chvátajícího na nádraží. Přívlastek chvátajícího na nádraží je volný, protože neříká, že by chvátající otec byl jedním z množiny několika Petrových otců.

Pozor! Čárky změní význam věty 

Neužitím čárky/čárek tedy signalizujeme, že jde o přívlastek těsný, zatímco užitím čárky (popř. čárek z obou stran) signalizujeme, že jde o přívlastek volný. Je dobré toto pravidlo dodržovat, abychom se vyhnuli potenciálnímu nedorozumění. 

Například: Kardiaky kouřící na chodbě zítra pořádně pokárejte (napsal primář mladému lékaři). Zůstane-li přívlastek kouřící na chodbě neoddělený čárkami, bude to znamenat, že jde o přívlastek těsný, a lékař bude vědět, že má pokárat jen část kardiaků (že jen někteří kouří na chodbě); kdybychom však přívlastek čárkami oddělili, signalizovali bychom tím, že jde o přívlastek volný, a mladý lékař by věděl, že má pokárat všechny kardiaky (že kouří všichni).

Zpátky do lavic

Redakce iDNES.cz připravuje společně s Ústavem pro jazyk český Akademie věd ČR sérii testů, které prověří vaše znalosti pravopisu. Každý test se bude vždy týkat jednoho jazykového jevu. Spolu s testem dostanete také výklad a dozvíte se i o příkladech, v nichž se často chybuje.

Všechny testy z českého pravopisu na iDNES.cz najdete zde.

Máte problémy s pravopisem? Na stránkách Ústavu pro jazyk český najdete jazykovou příručku http://prirucka.ujc.cas.cz/.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

První den prezidenta Miloše Zemana v západních Čechách. Návštěva plzeňského...
Část zastupitelů kraje Zemana v Plzni nepřivítala. Rada ho kárala za Krym

Někteří zastupitelé Plzeňského kraje se při slavnostním zahájení návštěvy na krajském úřadě odmítli setkat s prezidentem Milošem Zemanem. Podle nich svými...  celý článek

S ohledem na zeleň se celý projekt nakonec jmenuje Drn, i když pracovní název...
Po Drnu na Národní chce Praha zastavět i další proluky v centru

Praha chce zacelit proluky, které jsou v zástavbě v centru metropole. Mělo by tak přibývat projektů, jako je právě dokončovaný skleněný Drn na Národní třídě....  celý článek

Prezidentský kandidát Vratislav Kulhánek na snímku ze srpna 2017.
Kulhánek má nutné podpisy. Chce, aby Češi mohli být na prezidenta opět hrdí

Bývalý šéf automobilky Škoda Auto Vratislav Kulhánek získal 23 podpisů poslanců ze šesti stran a může tedy kandidovat na prezidenta republiky. Kandiduje s...  celý článek

Rodičovská v životopisu: Patří tam, nebo ne?
Rodičovská v životopisu: Patří tam, nebo ne?

Sehnat práci s dítětem se dá, jen se na to musí správně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.