Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zpátky do lavic: „Kožená“ diplomatka, její muž i choť. Hrajte si s významy slov

  • 16
Diplomatka je homonymem ke slovu diplomatka, muž je antonymem ke slovu žena. Víte, co cizí slova znamenají? A jaký vztah mezi sebou mají slova diplomatka, muž a žena? I protentokrát pro vás výklad i test připravila redakce iDNES.cz ve spolupráci s Ústavem pro jazyk český.

Výklad s testem se zaměřuje na jevy nepravopisné. „Vysvětlíme si, co jsou to synonyma, antonyma, homonyma, hyperonyma, hyponyma a kohyponyma. Tyto cizí termíny mohou vzbuzovat dojem, že jde o látku obzvláště obtížnou; uvidíme však, že to tak není,“ uvedl autor výkladu a testu Luboš Veselý z oddělení gramatiky Ústavu pro jazyk český.

vyplňte si test na idnes.cz

Víte, co jsou synonyma nebo antonyma? Zkuste si test

Řekneme-li o nějakém slově, že je to synonymum či antonymum, vždy tím postihujeme jeho (významový) vztah k nějakému slovu jinému.

„Například můžeme říci, že slovo dívat se je synonymem ke slovu koukat nebo že slovo chytrý je antonymem ke slovu hloupý,“ dodal Veselý.

Nyní si definujme uvedené pojmy:

SYNONYMA: jsou slova mající stejný význam, ale jinou formu, podobu (fotbal – kopaná, holohlavý – plešatý, podnítit – stimulovat, jelikož – protože).

ANTONYMA: jsou slova mající opačný, protikladný význam (světlo – tma, čistý – špinavý, postavit – zbourat, ráno – večer).

HOMONYMA: jsou slova mající stejnou formu, podobu, ale jiný význam travička (zelená) – travička (např. Maryša), zámek (visací) – zámek (Hluboká), čistí (psi) – čistí (boty), diplomatka (aktovka) – diplomatka (žena diplomat).

HYPERONYMA: hyperonymum je slovo označující obecnější pojem než slovo jiné. Říkáme tedy třeba, že slovo vlastnost je hyperonymem ke slovu dobrosrdečnost nebo že slovo sport je hyperonymem ke slovu házená. Další příklady: vozidlo – motocykl, dřevina – strom, rodič – matka. Platí, že ke každému hyperonymu existují nejméně dvě hyponyma (prarodič – dědeček, babička; jehličnan – smrk, borovice, jedle ...).

HYPONYMA: hyponymum je opakem hyperonyma, je to slovo označující konkrétnější pojem než slovo jiné. Říkáme tedy třeba, že slovo autíčko je hyponymem ke slovu (k hyperonymu) hračka nebo že slovo tenisky je hyponymem ke slovu boty. Další příklady: kostel – stavba, benzín – palivo, voda – tekutina.

KOHYPONYMA: jsou slova označující pojmy na stejné úrovni abstrakce. Platí tedy třeba, že slovo příslovce je kohyponymem slova sloveso a zároveň že slovo sloveso je kohyponymem slova příslovce. Příslovce i slovesa jsou totiž základní slovní druhy (to je bezprostředně nadřazený pojem). Další příklady kohyponym: tenisky – kopačky, pivo – víno, bankovka – mince, palec – malíček.

Zpátky do lavic

Redakce iDNES.cz připravuje společně s Ústavem pro jazyk český Akademie věd ČR sérii testů, které prověří vaše znalosti pravopisu. Každý test se bude vždy týkat jednoho jazykového jevu. Spolu s testem dostanete také výklad a dozvíte se i o příkladech, v nichž se často chybuje.

Všechny testy z českého pravopisu na iDNES.cz najdete zde.

Máte problémy s pravopisem? Na stránkách Ústavu pro jazyk český najdete jazykovou příručku http://prirucka.ujc.cas.cz/.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video