Vyplňte si další ze série jazykových testů na iDNES.cz.

Vyplňte si další ze série jazykových testů na iDNES.cz. | foto: Profimedia.cz

Zpátky do lavic: Čárka v diktátě bývá past. Jak do ní nespadnout?

  • 10
Jednou z pastí školních diktátů bývají obvykle čárky. Napsali byste ji do věty: Pracuje v mateřské škole a nemá ráda děti? Jste bezradní? Přečtěte si výklad a vyplňte test, který připravila redakce iDNES.cz ve spolupráci s Ústavem pro jazyk český.

„Dnešní výklad a diktát se zaměřují na pravidla psaní čárky mezi dvěma souřadně spojenými větami; centrem pozornosti budou spojky a, i, ani, nebo a či,“ přiblížil téma výkladu Luboš Veselý z oddělení gramatiky Ústavu pro jazyk český.

Nejprve si uveďme obecné pravidlo: Jsou-li spojované věty v poměru (prostě) slučovacím, pak se před spojkami a, i, ani, nebo, či čárka nepíše. Jsou-li však spojované věty v poměru jiném (stupňovacím, odporovacím, vylučovacím nebo důsledkovém), čárka se píše.

vyplňte si test na idnes.cz

Víte, kam patří čárka a kam ne? Zkuste si jazykový test

Nyní si vysvětleme (alespoň zhruba) důležité pojmy: 

Poměr (prostě) slučovací: obsah první i obsah druhé věty jsou prostě jen konstatovány, postaveny vedle sebe, aniž by se signalizoval nějaký zvláštní vztah mezi nimi (Josef se učí na tesaře a Petr chodí do rybářského kroužku.).

Poměr stupňovací: obsah druhé věty je chápán jako vyšší stupeň v porovnání s obsahem věty první, je pojat jako jeho gradace, vystupňování (Byl to dobrý prvoligový fotbalista, a několikrát dokonce nastoupil i za národní tým.).

Poměr odporovací: obsah druhé věty je v rozporu s obsahem věty první, není s ním v souladu (Zlobil, ale nevynadali mu.).

Poměr vylučovací: obsahy vět se vzájemně vylučují, platí buď jeden, anebo druhý (Dáte si ještě jedno pivo, nebo už zaplatíte?).

Poměr důsledkový: obsah druhé věty je podáván jako důsledek obsahu věty první, je obsahem první věty způsobován; obsah první věty je vlastně důvodem pro obsah věty druhé (Chystal se na čundr, a tak si koupil od Pavla stan.).

Nyní se zabývejme jednotlivými spojkami:

Spojky a, i, ani jsou především slučovací, ale mohou být užity i jako:

Stupňovací: Hodně pomáhala své staré sousedce, i pro nákup a na poštu jí chodila. (= dokonce i toto pro ni dělala) Nebyl to štědrý člověk, ani při Tříkrálové sbírce nepřispíval. (= dokonce ani tehdy, kdy se obměkčují srdce i těch jindy lakomých);

Odporovací: Celý den jsem jí pomáhal na zahradě, a ona mi nedala ani najíst. (nedat ani najíst je v rozporu s celodenní pomocí, proto ta čárka před a);

Důsledkový: Proste, a bude vám dáno; hledejte, a naleznete; tlučte, a bude vám otevřeno. (Jde o Ježíšova slova z Matoušova evangelia. Zástupy jsou tu vybízeny k určitým činnostem a po spojce a je jim sdělován důsledek těchto činností – proto je před a čárka.).

Spojky nebo, či jsou především vylučovací, ale mohou být užity i jako:

Slučovací: Četl jsi Čapkův Krakatit nebo jsi (alespoň) viděl ten film? (možnosti se vzájemně nevylučují, mohlo se stát jedno i druhé – proto před nebo není čárka);

Stupňovací: Nepodporoval je ve studiu, nebo jim ho i zakazoval. (nejen že je v něm nepodporoval, ale někdy jim ho dokonce i zakazoval);

Důsledkový: Chovej se tu slušně, nebo tě vyhodím. (vyhození je prezentováno jako možný důsledek neuposlechnutí výzvy).

Zpátky do lavic

Redakce iDNES.cz připravuje společně s Ústavem pro jazyk český Akademie věd ČR sérii testů, které prověří vaše znalosti pravopisu. Každý test se bude vždy týkat jednoho jazykového jevu. Spolu s testem dostanete také výklad a dozvíte se i o příkladech, v nichž se často chybuje.

Všechny testy z českého pravopisu na iDNES.cz najdete zde.

Máte problémy s pravopisem? Na stránkách Ústavu pro jazyk český najdete jazykovou příručku http://prirucka.ujc.cas.cz/.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video