Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zpátky do lavic: Bylo třeba nakrmit soby, nebo sobi?

Doporučujeme   2:36aktualizováno  2:36
Bylo třeba nakrmit soby a také losi už šilhali hlady. Je tato věta bez chyby? Psaní měkkého a tvrdého i/y u slov, jako jsou sobi, losi či motýli, je ošemetné a v různých pádech se liší. Musíme proto umět pravidla. Zkuste si diktát a přečtěte si výklad, který připravila redakce iDNES.cz ve spolupráci s Ústavem pro jazyk český.
Bylo třeba nakrmit soby a také losi už šilhali hlady.

Bylo třeba nakrmit soby a také losi už šilhali hlady. | foto: Profimedia.cz

Výklad a diktát se tentokrát zaměřují na psaní měkkého a tvrdého i/y v pádových koncovkách podstatných jmen rodu mužského životného. Přesněji řečeno na psaní koncovkového i/y po obojetných souhláskách v podstatných jménech vzoru pán. (Orli letěli. Pozoroval orly. Byl zpozorován letícími orly.)


Centrem pozornosti budou tyto tvary: 1. pád množného čísla (Psi hlídají.), 4. pád množného čísla (Navrhuji sníst psy.) a 7. pád množného čísla (Objekt je střežen zlými psy.).

Vyplňte diktát na idnes.cz

Víte, kam patří měkké a kam tvrdé i/y? Zkuste si test

Pozor: V diktátě jsou přítomny i dva sedmé pády, které nejsou utvořeny od substantiva vzoru pán, nýbrž od substantiva vzoru obyvatel. V nich je třeba napsat měkké i. Při zjišťování, která substantiva to jsou, nám pomůže rozdíl pán - bez pána versus obyvatel - bez obyvatele.

Pravopisně jednoduchá jsou ta podstatná jména (substantiva) vzoru pán, jejichž grafická podoba je v prvním pádě jednotného čísla zakončena na literu ch, k, r, d, t nebo n (hoch, kluk, kmotr, medvěd, kmet, pán).

V prvním pádě množného čísla mají tato substantiva ve výslovnosti před koncovkou souhlásku š, c, ř, ď, ť, ň a dávná školní poučka říká: Ži, ši, či, ři, ci, ji, di, ti, ni – tam se píše měkké i. (hoši, kluci, kmotři, medvědi, kmeti, páni).

Ve čtvrtém a v sedmém pádě množného čísla mají tato substantiva ve výslovnosti před koncovkou souhlásku ch, k, r, d, t nebo n a dávná školní poučka říká: Hy, chy, ky, ry, dy, ty, ny – tam se píše tvrdé y. (hochy, kluky, kmotry, medvědy, kmety, pány).

Kdy můžete chybovat?

Problémy nejsou ani se substantivy, která mají v prvním pádě jednotného čísla grafickou podobu zakončenou na h (soudruh Bušek, podruh Bárta). Pravda, v prvním pádě množného čísla je "z" (podruzi), a tedy souhláska obojetná (... pes se veze), avšak důležité je, že tvar prvního pádu je od tvarů čtvrtého a sedmého pádu zvukově odlišen (podruzi X podruhy).

Stačí si tedy pamatovat, že "z" signalizuje první pád, a tudíž píšeme měkké i, kdežto "h" signalizuje čtvrtý, popř. sedmý pád, a tudíž píšeme tvrdé y.

Zajímavost

Literám i a y ve výslovnosti odpovídá jen jedna jediná samohláska, a to už od 15. století, kdy došlo ke splynutí původního tvrdého a měkkého y/i v hlásku jednu. Zvuková stejnost (homonymie) tedy ztěžuje identifikaci pádového tvaru, a tím také volbu mezi i a y.

Pravopisně obtížnější jsou ta substantiva vzoru pán, jejichž grafická podoba prvního pádu jednotného čísla končí na literu b, l, m, p, s, v (jeřáb, sokol, čáp, pes, lev). Jejich první, čtvrtý a sedmý pád množného čísla znějí úplně stejně: např. tvar čápi nebo sokoli (letí) se od tvaru čápy nebo sokoly (vidím) zvukově vůbec neliší.  

Jak tedy při volbě mezi i a y postupovat?

Zkuste nahradit substantivum s obojetnou souhláskou takovým substantivem vzoru pán, které má první pád množného čísla zvukově odlišený od pádu čtvrtého a sedmého. Lze používat třeba přímo vzorového substantiva pán. Například: Místo věty "Lvi jsou hladoví" si řekneme větu "Páni jsou hladoví". Potom platí: Slyšíme-li "ň" (páni), píšeme po obojetné souhlásce měkké i; slyšíme-li "n" (pány), píšeme po obojetné souhlásce tvrdé y.

Zpátky do lavic

Redakce iDNES.cz připravuje společně s Ústavem pro jazyk český Akademie věd ČR sérii testů, které prověří vaše znalosti pravopisu. Každý test se bude vždy týkat jednoho jazykového jevu. Spolu s testem dostanete také výklad a dozvíte se i o příkladech, v nichž se často chybuje.

Všechny testy z českého pravopisu na iDNES.cz najdete zde.

Máte problémy s pravopisem? Na stránkách Ústavu pro jazyk český najdete jazykovou příručku http://prirucka.ujc.cas.cz/.

Autor:
 
Hlavní zprávy

Další z rubriky

V kapli Božího Těla olomoucké univerzity se konal vědecký seminář o magii a...
Vědci z celé Evropy v olomoucké kapli rozebírali čarodějnictví a magii

Čarodějnictví, magie nebo vampyrismus nejsou ani v 21. století témata, kterým by se už vědci nevěnovali. Vydala dokonce na samostatný seminář, na který se do...  celý článek

Pražská primátorka Adriana Krnáčová v diskusním pořadu Rozstřel, vysílaném z...
Praha proti blokádě taxikářů tentokrát zasáhne, slíbila Krnáčová

Adriana Krnáčová již jednala s policií a Praha zasáhne proti ohlášené blokádě taxikářů, řekla v pořadu Rozstřel. Taxikáři dali primátorce ultimátum – pokud do...  celý článek

Bývalý ředitel Národní galerie Milan Knížák (vlevo) a výtvarník David Černý
Trest za „kriploidního ču...a“ platí, Ústavní soud Černého stížnost odmítl

Ústavní soud odmítl stížnost výtvarníka Davida Černého proti rozsudku, podle kterého má zaplatit bývalému řediteli Národní galerie Milanu Knížákovi 100 000...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.