Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zpátky do lavic: Bylo třeba nakrmit soby, nebo sobi?

Doporučujeme   2:36aktualizováno  2:36
Bylo třeba nakrmit soby a také losi už šilhali hlady. Je tato věta bez chyby? Psaní měkkého a tvrdého i/y u slov, jako jsou sobi, losi či motýli, je ošemetné a v různých pádech se liší. Musíme proto umět pravidla. Zkuste si diktát a přečtěte si výklad, který připravila redakce iDNES.cz ve spolupráci s Ústavem pro jazyk český.
Bylo třeba nakrmit soby a také losi už šilhali hlady.

Bylo třeba nakrmit soby a také losi už šilhali hlady. | foto: Profimedia.cz

Výklad a diktát se tentokrát zaměřují na psaní měkkého a tvrdého i/y v pádových koncovkách podstatných jmen rodu mužského životného. Přesněji řečeno na psaní koncovkového i/y po obojetných souhláskách v podstatných jménech vzoru pán. (Orli letěli. Pozoroval orly. Byl zpozorován letícími orly.)


Centrem pozornosti budou tyto tvary: 1. pád množného čísla (Psi hlídají.), 4. pád množného čísla (Navrhuji sníst psy.) a 7. pád množného čísla (Objekt je střežen zlými psy.).

Vyplňte diktát na idnes.cz

Víte, kam patří měkké a kam tvrdé i/y? Zkuste si test

Pozor: V diktátě jsou přítomny i dva sedmé pády, které nejsou utvořeny od substantiva vzoru pán, nýbrž od substantiva vzoru obyvatel. V nich je třeba napsat měkké i. Při zjišťování, která substantiva to jsou, nám pomůže rozdíl pán - bez pána versus obyvatel - bez obyvatele.

Pravopisně jednoduchá jsou ta podstatná jména (substantiva) vzoru pán, jejichž grafická podoba je v prvním pádě jednotného čísla zakončena na literu ch, k, r, d, t nebo n (hoch, kluk, kmotr, medvěd, kmet, pán).

V prvním pádě množného čísla mají tato substantiva ve výslovnosti před koncovkou souhlásku š, c, ř, ď, ť, ň a dávná školní poučka říká: Ži, ši, či, ři, ci, ji, di, ti, ni – tam se píše měkké i. (hoši, kluci, kmotři, medvědi, kmeti, páni).

Ve čtvrtém a v sedmém pádě množného čísla mají tato substantiva ve výslovnosti před koncovkou souhlásku ch, k, r, d, t nebo n a dávná školní poučka říká: Hy, chy, ky, ry, dy, ty, ny – tam se píše tvrdé y. (hochy, kluky, kmotry, medvědy, kmety, pány).

Kdy můžete chybovat?

Problémy nejsou ani se substantivy, která mají v prvním pádě jednotného čísla grafickou podobu zakončenou na h (soudruh Bušek, podruh Bárta). Pravda, v prvním pádě množného čísla je "z" (podruzi), a tedy souhláska obojetná (... pes se veze), avšak důležité je, že tvar prvního pádu je od tvarů čtvrtého a sedmého pádu zvukově odlišen (podruzi X podruhy).

Stačí si tedy pamatovat, že "z" signalizuje první pád, a tudíž píšeme měkké i, kdežto "h" signalizuje čtvrtý, popř. sedmý pád, a tudíž píšeme tvrdé y.

Zajímavost

Literám i a y ve výslovnosti odpovídá jen jedna jediná samohláska, a to už od 15. století, kdy došlo ke splynutí původního tvrdého a měkkého y/i v hlásku jednu. Zvuková stejnost (homonymie) tedy ztěžuje identifikaci pádového tvaru, a tím také volbu mezi i a y.

Pravopisně obtížnější jsou ta substantiva vzoru pán, jejichž grafická podoba prvního pádu jednotného čísla končí na literu b, l, m, p, s, v (jeřáb, sokol, čáp, pes, lev). Jejich první, čtvrtý a sedmý pád množného čísla znějí úplně stejně: např. tvar čápi nebo sokoli (letí) se od tvaru čápy nebo sokoly (vidím) zvukově vůbec neliší.  

Jak tedy při volbě mezi i a y postupovat?

Zkuste nahradit substantivum s obojetnou souhláskou takovým substantivem vzoru pán, které má první pád množného čísla zvukově odlišený od pádu čtvrtého a sedmého. Lze používat třeba přímo vzorového substantiva pán. Například: Místo věty "Lvi jsou hladoví" si řekneme větu "Páni jsou hladoví". Potom platí: Slyšíme-li "ň" (páni), píšeme po obojetné souhlásce měkké i; slyšíme-li "n" (pány), píšeme po obojetné souhlásce tvrdé y.

Zpátky do lavic

Redakce iDNES.cz připravuje společně s Ústavem pro jazyk český Akademie věd ČR sérii testů, které prověří vaše znalosti pravopisu. Každý test se bude vždy týkat jednoho jazykového jevu. Spolu s testem dostanete také výklad a dozvíte se i o příkladech, v nichž se často chybuje.

Všechny testy z českého pravopisu na iDNES.cz najdete zde.

Máte problémy s pravopisem? Na stránkách Ústavu pro jazyk český najdete jazykovou příručku http://prirucka.ujc.cas.cz/.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Nový babybox v Liberci.
V plzeňském babyboxu našli dva novorozence, jeden je v kritickém stavu

V neděli ráno a dopoledne našli zaměstnanci Kliniky v Plzni na Denisově nábřeží dva novorozence v babyboxu. Jeden z nich je v kritickém stavu, případem se...  celý článek

Ilustrační foto.
Česko zasáhly silné bouřky, na Zlínsku a Olomoucku zatopily sklepy

Zlínsko zasáhla v sobotu v podvečer silná bouřka s přívalovým deštěm a kroupami. U Luhačovic voda zaplavila kemp. Hasiči likvidovali spadlé stromy a čerpali...  celý článek

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě nového  ministra financí Ivana...
Pilný v Lánech jednal se Zemanem o rozpočtu, schůzky se účastnil i Babiš

Ministr financí Ivan Pilný mluvil v neděli v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem o přípravě rozpočtu na příští rok, ale i o dlouhodobých aspektech české...  celý článek

Vyfoťte, vystavte, prodejte
Vyfoťte, vystavte, prodejte

Prodávejte jednoduše přes mobilní aplikaci Bazar eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.