Zjistěte si co nejvíce informací o firmě, ve které chcete pracovat. Ilustrační foto

Zjistěte si co nejvíce informací o firmě, ve které chcete pracovat. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Žoviální mluva ani mlčení - k pohovoru radši něco mezi

  • 2
Když už se při výběrovém řízení dostanete až k pohovoru, je to úspěch. Určitě jste totiž vybranou firmu zaujali. Vyhráno však ještě nemáte, a proto je důležité se na pohovor připravit. Počítejte s tím, že budete odpovídat na mnoho otázek. Zároveň si připravte i své dotazy.

ČTĚTE TAKÉ:
Gesta o vás u pohovoru prozradí mnoho

Čeká vás pracovní pohovor? Zjistěte si o firmě i o místě, které vás zajímá, co nejvíce, abyste si u pohovoru byli jistí a uměli odpovědět na položené otázky. Zároveň se vyhněte přílišné žoviálnosti a pokusům o vtipkování.

Přílišná upovídanost ani mlčenlivost nepůsobí dobře. Na druhou stranu to, že při pohovoru zaváháte, nemusí vaše šance v nejmenším zhatit, o přijetí rozhoduje pohovor jen částečně.

Kdo chce uspět, být informován lépe než ostatní, musí počítat s tím, že dnes si skoro každý druhý uchazeč zjistí informace na internetu a v tisku. Zvolte proto jiné postupy.

Například když se hlásíte na místo obchodního zástupce, kontaktujte někoho na obdobné pozici a zeptejte se ho na bližší informace o firmě, náplni práce, možná i šéfovi.

Pozor na rozpaky
Počítejte v první řadě s tím, že se vás budou ptát, proč se hlásíte právě na pozici, kterou firma nabízí, a jaké máte pro její vykonávání předpoklady. Boduje přirozené chování, přímý pohled i pevný stisk ruky.

Na škodu mohou být gesta, která svědčí o rozpacích. Nejspíše padnou také doplňující otázky k životopisu, bude potřeba objasnit pracovní minulost nebo blíže vysvětlit další schopnosti - třeba jazykové či řidičské.

Další otázky budou směřovat ke kvalifikaci uchazeče a jeho postojům k jejímu zvyšování, profesním očekáváním, rodinné situaci či trávení volného času. Někdy mohou přijít na řadu i otázky zdánlivě úplně odtažité, to když chtějí budoucí zaměstnavatelé zjistit více o osobnosti zájemce.

Na co odpovídat nemusíte
Při přijímacím pohovoru by měl uchazeč odpovědět na všechny otázky, které se týkají pracovního poměru a jeho kvalifikace pravdivě. Jinak je tomu u otázek soukromého charakteru.

Některé by neměly vůbec padnout - mezi ně patří třeba dotazy na členství v politické straně, náboženské přesvědčení, majetkové poměry, výše současného platu či u žen případné těhotenství.

Při pohovoru by neměl mluvit jen uchazeč, ale také odpovědný pracovník - o náplni práce, záměrech podniku - a pokud se zdají adeptovi informace o pracovním místě nedostatečné, měl by se ptát.

Stejně důležité jako vhodně se zeptat je umět naslouchat. Uchazeč se dozví ledacos zajímavého a zároveň pozorným posloucháním projevuje zájem o budoucí podnik.

Na konci rozhovoru se adepta většinou zeptají také na platové otázky. S představou platového ohodnocení je dobré jít už na pohovor, nepůsobí dobře, pokud člověk odpovídá nejistě, vytáčí se a nechce dát konkrétní odpověď.

Proto není na škodu - je-li to možné - předem se nenápadně zajímat o to, kolik se ve firmě na podobných místech platí. Pokud to netušíte, zeptejte se při pohovoru na platové možnosti a pohybujte se v jejich rozpětí.

Nepočítejte s tím, že vám na závěr pohovoru hned řeknou, zda vás přijímají, či nikoliv - měli by vás však upozornit, do jaké doby vám dají vědět. Úspěšní kandidáti jsou někdy přizváni k dalšímu kolu jednání.

Na něm se konkretizují pracovní podmínky - pracovní dobou počínaje přes plat a další sociální výhody až po možný postup ve firmě. Někdy se tyto věci vyjasňují pouze telefonicky.

Pokud firma váhá mezi více uchazeči, mohou o vašem přijetí či nepřijetí rozhodovat zdánlivé maličkosti - třeba fakt, že můžete nastoupit velmi brzy, případně to, že přistoupíte na nižší plat.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video