Newt Gingrich promlouvá k fanouškům v Charlestonu. (28. listopadu 2011)

Newt Gingrich promlouvá k fanouškům v Charlestonu. (28. listopadu 2011) | foto: AP

Zoufalí republikáni chtějí za prezidenta už jednou odepsaného kandidáta

  • 62
Několik týdnů před začátkem amerických prezidentských primárek se v táboru republikánů zrodilo další překvapení. Na špici průzkumů se začal objevovat Newt Gingrich, už jednou odepsaný kandidát. Konzervativní republikáni jsou evidentně zoufalí ve snaze nalézt alternativu k umírněnému Mittu Romneymu.

Michelle Bachmannová, Rick Perry, Herman Cain. Ti všichni v posledních měsících zazářili, aby po chvíli opět zapadli. Naposledy pohasla hvězda někdejšího šéfa řetězce pizzerií Godfather's Pizza Hermana Caina, kterého z čela průzkumů sestřelily obvinění desítky žen, že je obtěžoval nebo s nimi měl aféru.

Primárky a volby

Republikánské primárky začnou v lednu 2012. Jejich vítěz se v listopadu 2012 utká s prezidentem Barackem Obamou, který bude obhajovat mandát. Jako stávající prezident nemusí procházet maratonem stranických primárek, pokud ho někdo z demokratů nevyzve. Významní republikánští kandidáti jsou: Mitt Romney, Newt Gingrich, Ron Paul, Rick Perry, Michele Bachmannová, Herman Cain, Jon Huntsman či Rick Santorum.

Přízni republikánských voličů se stabilně těší pouze umírněný kandidát Mitt Romney. Někdejší guvernér Massachusetts je ovšem mormon a konzervativněji ladění republikáni mu vyčítají i jeho umírněnost a nestálost názorů na klíčové problémy, které je trápí.

Zapomenout mu nemohou zdravotní reformu, již ještě coby guvernér zavedl v Massachusetts, a kterou prezident Barack Obama označil jako model pro svou celostátní zdravotní reformu a loni ji navzdory četné kritice republikánů protlačil Kongresem, připomněla agentura Reuters.

Gingrichova kampaň byla na pokraji kolapsu

Konzervativnější republikáni proto zoufale hledají alternativu mezi dalšími kandidáty. Zatím neúspěšně. V posledních průzkumech bodoval hlavně sedmašedesátiletý Newt Gingrich. Někdejšího předsedu Sněmovny reprezentantů ještě před měsíci přitom téměř všichni odepisovali.

Jeho prezidentská kampaň byla v létě na pokraji kolapsu, když ho kvůli "názorovým rozdílům ve vedení kampaně" opustilo množství spolupracovníků, připomněla agentura AP. Zůstal ale ve hře a zatímco jeho rivalové zažívali vzestupy a pády, Gingrich vyčkával. Zazářil v několika předvolebních debatách.

Náhlý nárůst popularity

Zatímco teď se jeho jméno objevuje v čele některých průzkumů, ještě donedávna získával podporu maximálně deseti procent voličů. Podle American Research Group ho například v Jižní Karolině podporuje 33 procent republikánů, zatímco Romneyho 22 procent.

Newt Gingrich

Newt Gingrich býval významnou postavou americké politiky, vrchol kariéry zažil v 90. letech, kdy republikáni po dlouhé době ovládli Sněmovnu reprezentantů a Gingrich obsadil post jejího předsedy. V roce 1999 na pozici rezignoval a odešel i z Kongresu, učinil tak po volebním neúspěchu republikánů kvůli pokusům odstavit prezidenta Billa Clintona. Z veřejného života ale nezmizel, stavěl se do pozice státníka, budoval nevládní i komerční organizace, vydával knihy, produkoval dokumenty, pravidelně řečnil a často se objevoval v televizi s kritikou demokratů.

Zdroj: BBC

Televize CNN dříve v průzkumu zjistila, že by konzervativního republikána volilo 24 procent dotázaných, zatímco Romneyho 20 procent. Na první místo ho staví také průzkum Univerzity Quinnipiac, kde Gingrich získal 26 procent hlasů v porovnání s 22 procenty Mitta Romneyho a 14 procenty Caina.

Tři ženy a názor na imigranty

Nasnadě je otázka, zda může během nadcházejících pěti týdnů podporu konzervativních voličů udržet. Primárky totiž začínají už v lednu a potrvají několik měsíců. Samotné volby se pak budou konat v listopadu a vítěz republikánských primárek se utká s Barackem Obamou.

Zranitelný je stejně jako Romney, upozorňuje na svém webu televize CBS News. Potenciálně by mohl doplatit třeba na svůj přístup k imigraci. Gingrich totiž nedávno prohlásil, že by nevyhošťoval nelegální přistěhovalce, kteří žijí v zemi už desetiletí a zakořenili ve společnosti.

Otázkou také je, jak na konzervativce nakonec zapůsobí fakt, že je už potřetí ženatý. Se svou první ženou se rozvedl v době, kdy měla rakovinu. Svou druhou ženu podváděl se svou současnou chotí a zároveň žádal, aby byl Bill Clinton kvůli aféře s Monikou Lewinskou podroben impeachmentu, připomněla televize.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video