Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Zoufalí čekatelé na transplantaci by si orgán i koupili. Vláda pro ně má plán

  9:01
Herečka Eva Elsnerová je jednou ze sedmi set pacientů ve "frontě" na transplantaci. Elsnerová na ni čeká už rok a půl a za ledvinu by dala cokoliv, klidně i peníze na černém trhu. Nezbývá jí však nic jiného než bezmocně čekat. Orgánů je totiž málo. Nyní se to může změnit. Vláda schválila plán, který podmínky transplantací zlepšuje.

SE SMRTÍ V ZÁDECH. Eva Elsnerová musí třikrát týdně na dialýzu, jinak zemře. Její ledviny nefungují. Jedinou nadějí na normální život je pro ni transplantace. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Ledviny Evy Elsnerové selhaly kvůli vzácné nemoci v těhotenství a herečka žije jen díky tomu, že třikrát týdně stráví půl dne v nemocnici na dialýze, která nahrazuje funkci ledvin. Slovo bezmoc používá často. Může jediné - čekat.

Za ledvinu od dárce by i zaplatila, kdyby to bylo možné. "Jsem ochotná vzít si hypotéku, kdyby se našel někdo, kdo by byl ochotný to udělat," přiznává Elsnerová, herečka z Divadelního spolku Kašpar, která se objevuje také v seriálu Ulice.

Příběh herečky Elsnerové

Byla zdravá a těhotná, teď nemá dítě ani ledviny

Koupit ledvinu ani jiný orgán u nás legálně nejde, i když to asi napadlo i další lidi z pořadníku. Na transplantaci nyní čeká sedm set pacientů. Dárců je málo, potřeba orgánů na transplantaci je několikanásobně vyšší. V Česku proto poprvé vznikl plán, jak v příštích čtyřech letech zlepšit transplantační medicínu. Už ho schválila vláda.

Španělský model: lékaři aktivně hledají dárce

Přestože čeští lékaři mají v transplantacích nadprůměrné výsledky a jsme na tom lépe než třeba Německo nebo Británie, plán by mohl českou transplantační medicínu posunout ještě dál. Blíž k úrovni Španělska, kde mají ročně pětatřicet dárců orgánů na milion obyvatel, zatímco v Rumunsku pouze jednoho. V Česku dvacet.

"Španělsku výrazně pomohlo, když před několika lety zavedlo takzvané koordinátory. To jsou lékaři, kteří vytipovávají a sledují potenciální dárce, a když je k dispozici vhodný orgán, informují okamžitě transplantační centra," říká náměstkyně ministryně zdravotnictví Markéta Hellerová.

Tohle bude už brzy fungovat i u nás. Občas totiž dochází k tomu, že někde zemře vhodný dárce, ale transplantační centrum se o něm vůbec nedozví.

Orgány se mohou měnit i mezi státy

Plán, který vypracovalo ministerstvo s odborníky, počítá také s tím, že se Česko aktivně zapojí do výměny orgánů mezi státy. Funguje to tak, že pokud má některá země například ledvinu pro transplantaci, ale u sebe nenajde vhodného příjemce, nabídne ho do mezinárodního registru.

Souhlas se předpokládá

V České republice funguje mechanismus předpokládaného souhlasu. K darování orgánů není třeba souhlas, naopak - kdo nechce orgány darovat, musí dát výslovný nesouhlas.

"Je to šance. Mám krev nulu, ledvinu mohu dát komukoliv, ale přijmout zase jen od nuly. Co když se v Česku nikdo takový neobjeví?" říká Elsnerová.

Z rodiny jí nikdo pomoct nemůže. Otec zemřel, matka ani bratr nemají stejnou krevní skupinu. Pak už zbývá jen takzvaná křížová transplantace, kterou chce nový akční plán také podpořit. A Elsnerová o ní opět začala uvažovat.

Model kulový blesk: výměna ledvin od živých dárců

Připomíná to trochu akci kulový blesk ze stejnojmenného filmu, v níž však nejde o výměnu bytu, ale orgánů. Pacient - v tomto případě herečka Elsnerová - nemá nikoho, kdo by mohl dát ledvinu přímo jemu, ale někdo z rodiny mu přesto chce pomoct. Oba se tedy přihlásí do transplantačního programu a čekají, jestli se někde jinde najde jiná dvojice. Když to klapne, pacient dostane orgán od blízkého člověka toho druhého pacienta. Vzájemně si tak své dárce vymění.

Tento způsob výměny dárců by opět mohl zvýšit šance pacientů, kteří zatím marně čekají. Navíc, dárcovství od žijícího člověka je vždy výhodnější. "Ledvina má lepší a dlouhodobější funkci než ledvina zemřelého dárce," říká přednosta Transplantačního centra v IKEM Pavel Trunečka.

Lidí, kteří darují orgán (třeba příbuznému), je u nás jen desetina ze všech dárců. Třeba v USA je to běžné, poměr žijících a zemřelých dárců je tam vyrovnaný. Je tam častější, že když někdo potřebuje třeba ledvinu, nabídne se příbuzný.

50 milionů zrychlí transplantace

Česko má poprvé komplexní plán pomoci lidem, kteří čekají na transplantaci. Bude více spolupracovat při výměně orgánů se státy Evropské unie, lépe vzdělávat lékaře. Dárci dostanou větší kompenzace.

1. Lepší koordinace transplantací

Někteří lékaři v nemocnicích (především na ARO) budou na část úvazku spolupracovat s transplantačními centry. Když se objeví vhodný dárce, okamžitě se s centrem spojí. Těchto konzultantů by mělo být sedmdesát. "Jde o to, aby si každý lékař uvědomil, že zemřelý pacient má potenciál zachránit několik životů, když se podaří jeho orgány získat k transplantaci pro jiného pacienta," vysvětluje přednosta Transplantačního centra v IKEM Pavel Trunečka.

2. Výměna orgánů mezi státy Evropské unie

Pro pacienty, kteří čekají na vhodný orgán roky, je tohle velmi dobrá zpráva: akční plán otevírá možnost získat orgán z jiného státu Evropské unie. Česko se zapojí do mezinárodního registru - když některý stát nenajde vhodného příjemce, orgán je nabídnut ostatním.

3. Více informací pacientům i ostatním

Podle přednosty Trunečky je potřeba dostat informace o transplantacích nejen mezi odborníky a pacienty, ale i mezi ostatní lidi. "Už na základní škole by měly děti získat první informaci, co je transplantace a že orgán může darovat i žijící dárce. Tato informace jim může pomoci později, když mohou řešit problém s darováním orgánu ve svém okolí," říká Trunečka.

4. Úlevy pro dárce orgánů

Darovat orgán za peníze je nelegální, ministerstvo však chce pro dárce zavést úlevy. "Bylo by možné jim vhodným způsobem kompenzovat újmu, nepohodlí a omezení spojená s darováním," píše se v akčním plánu. V zahraničí existují daňové úlevy, ministerstvo navrhuje finanční příspěvek v době hospitalizace a na neschopence. A také plánuje dárcům odpustit (v budoucnu) pohřebné, což může působit cynicky, ale příbuzným to ušetří desetitisíce.

5. Odběr orgánů od cizinců

Když Čech zemře na území jiného státu, může se stát dárcem orgánů. Když v Česku zemře cizinec, nesmějí mu lékaři odebrat žádný orgán. "Přicházíme tak o padesát až sto transplantací ročně," upozorňuje doktor Trunečka. Odběr orgánů od cizinců řeší akční plán rovněž. "Zatím je to jen návrh v akčním plánu, ale tohle se musí změnit v legislativě, což byl dosud problém," dodává přednosta transplantačního centra.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Řidič Porsche srazil na chodníku ženu s kočárkem

  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Mexičtí narkos už nepašují peníze, platí si šmouly. Je to legální a bez rizika

5. května 2024

Premium Vsaďte se, že nevíte, jak mexičtí narkos pašují peníze z Ameriky. Jistě, viděli jste v seriálech na...

Nová vlna podvodů. Vyluxovaným účtem to nekončí, přeprodávají se osobní data

5. května 2024

Premium Kyberzločinu dlouhodobě přibývá, v Česku se s končící lhůtou pro daňová přiznání podvodníci...

Životní prostředí v Československu patřilo k nejhorším na světě, líčí vědec

5. května 2024

Premium V roce 1989 se stal vůbec prvním ministrem životního prostředí. Profesor Bedřich Moldan patří mezi...

Auto za tahačem s tankem zastavilo. Už ale ne kamion, který osobák sešrotoval

4. května 2024  9:48,  aktualizováno  21:52

Při nehodě tří aut zemřel na dálnici D1 mezi Bohumínem a Polskem jeden člověk, další dva jsou...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....