(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: ZOO Praha, Petr Hamerník

Zebra bez hlavy ve výběhu tygrů. Norská zoo čelí kritice za drsné krmení

  • 373
Na vedení norské Kristiansand Zoo se snesla kritika po nedávném netradičním krmení ve výběhu tygrů. Ošetřovatelé jim před zraky návštěvníků hodili celou mrtvou zebru bez hlavy. Zebru předtím utratili kvůli tomu, že pro ni v zoo již nebylo místo.

Veřejné pozdvižení se vzedmulo po tom, co fotografii bezhlavé zebry ve výběhu tygrů umístil na Facebook jeden z rodičů, který do zoo vzal svou rodinu, píše server The Independent. „Vzal jsem dnes rodinu, aby se podívala na tygry. Co jsme viděli, bylo poněkud děsivé,“ stojí pod fotografií.

V norské zoo krmili tygry celou zebrou.

Ostatní návštěvníci zoo se přidali a krmení popsali jako „traumatický zážitek pro děti“ a „hororovou podívanou“, píše norský server NRK. „Bylo to na mě trochu divné. Jasně, zvířata pojídají zvířata. Nečekal bych však, že něco takového uvidím v zoo,“ popsal jeden z internetových diskutérů.

Hlavní veterinář z norské zoo Rolf-Ann Olberg však krok ošetřovatelů brání. Vysvětluje, že v přírodě je to zcela běžné a návštěvníci by zákony přírody neměli ignorovat. „Chápu reakce lidí, ale pro tygry a lvi je normální, že požírají svou kořist. Když jim dáme celé zvíře, musí maso trhat svými čelistmi a zuby. Zabere jim to nějaký čas a simuluje to jejich přirozené chování. Nesmíme zapomínat na to, že predátoři žerou jiná zvířata,“ vysvětlil.

Evropské zoo utratí až pět tisíc zvířat ročně

Podle ředitele pražské zoo Miroslava Bobka není krmení nerozporcovaným zvířetem za přítomnosti návštěvníků běžnou praxí. Zároveň však na tomto způsobu krmení není nic divného.

„Na tom, že dali tygrům zebru nerozporcovanou, nevidím nic špatného. Pokud její utracení mělo důvod, což předpokládám, že mělo, pak je lepší ji zkrmit, než dát do kafilerie,“ uvedl Bobek pro iDNES.cz. Dodal však, že o tomto konkrétním případu nemá dostatek informací, a tak by ho nerad komplexně hodnotil.

Kontroverze v severských zoologických zahradách

Nejedná se o první případ v severských zoo, který vzbudil opovržení veřejnosti. V únoru 2014 například zoo v Kodani nechala utratit osmnáctiměsíčního žirafího samce Maria. Vedení zahrady tehdy došlo k závěru, že sudokopytník se do chovu nehodí a je přebytečný. Nepomohla ani nabídka řady zahraničních zoologických zahrad, které se zvířete chtěly ujmout (více o případu zde).

Kodaňská zoo v roce 2014 utratila zdravé žirafí mládě

Při usmrcení chovatelé použili elektrickou pistoli, smrtící injekce by totiž maso znehodnotila. Na Mariovi si posléze pochutnali tygři, lvi a další šelmy.

„Vyhodit stovky kilo masa by bylo absolutně šílené. Něco použijeme na výzkum a zbytkem nakrmíme masožravá zvířata,“ sdělil tehdy vědecký ředitel zoo Bengt Holst.

V říjnu loňského roku zase zoologická zahrada v dánském Odense ohlásila uspořádání veřejně přístupné pitvu těla mladé lvice. Akce vyvolala několik protestů, podle zástupců zoo je to ale součást otevřených vzdělávacích aktivit. Lvice v zoologické zahradě utratili, aby zabránili páření mezi příbuznými zvířaty.

Zoologická zahrada prý předloni krátce poté, co se lvice narodila, kontaktovala ostatní evropské zoo s tím, jestli by tam samici nemohli poslat. Žádná zoo ale zájem neprojevila, proto se rozhodli lvici uspat (více zde).

K utrácení nadbytečných zvířat dochází i v českých zoo. „Snažíme se vždy zvířata udat, kde to jen jde a to i v případě, že nás přeprava bude stát více peněz. Občas ale k tomu přikročit musíme, stává se to třeba u jihoamerických prasat pekari. U žiraf nikdy,“ řekl před časem iDNES.cz Bobek (více zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video