Policisté a celníci dopadli gang, který z Afriky pašoval 24 rohů nosorožců. Jejich hodnota se odhaduje na 100 milionů korun.. (23. července 2013) | foto: František Vlček, MAFRA

Dvorská zoo zamkla nosorožčí rohy do banky. Pak je chce spálit

  • 43
Na černém trhu mají hodnotu několika desítek milionů korun, lákají zloděje, a proto jsou pečlivě schované v bankovním trezoru. Obrazy starých mistrů? Diamanty? Samá voda: odlomené rohy nosorožců. Pod zámek je dala královédvorská zoo, aby "trofeje" nikdo neukradl. Sama je přitom hodlá zničit.

Bezpečné uschování nosorožčí rohoviny připravovalo vedení zoo už delší dobu. Rozhodnutí pak jen uspíšila událost z konce července, kdy celní správa ve spolupráci s policií a Českou inspekcí životního prostředí zadržely 24 pašovaných rohů za zhruba 100 milionů korun.

"Hodně se o tom mluvilo a my nechtěli riskovat, aby se z našich rohů stalo lákadlo pro zloděje," řekl ředitel zoo Přemysl Rabas.

Zahrada, která je jedním z nejvýznamnějších chovatelů nosorožců na světě, má asi 100 kilogramů rohoviny třeba z uhynulých kusů nebo ze zvířat, která se transportují a rohy se jim musí kvůli jejich bezpečnosti uříznout. Teď jsou zadarmo uložené v sejfech Československé obchodní banky, která je generálním partnerem zoo.

O dva rohy už zoo přišla

Královédvorskou zahradu přitom zloději o dva rohy už připravili. Zoo je před dvěma lety půjčila do Napajedel na výstavu Afrika, odkud je odnesli dva muži. Policie je sice později chytla, ale rohy už se najít nepodařilo.

Trofeje nejspíš skončily v Asii. Prášek z rohů je součástí některých lidových léčiv. Tradiční asijská medicína uvádí, že pomáhá téměř na vše.

Podle ředitele Rabase ale nosorožčí roh žádný účinek na organismus mít nemůže a má spíš funkci placeba.

"Je tvořen keratinem, tedy stejnou látkou jako lidské nehty nebo vlasy. Požívání nosorožčího rohu ve vás tedy vyvolá asi tolik vášně jako okusování nehtů," poznamenal Rabas.

V královédvorské zoologické zahradě jsou nosorožci pod přísným bezpečnostním dohledem 24 hodin denně. Zřízenci jim postupně napouštějí rohy látkou, která využití trofeje na černém trhu naprosto znehodnotí.

Zoo chce konzumentům ukázat, že jsou rohy bezcenné

Stejnou látkou jsou ošetřeny i rohy, které zoo nechala uložit v bankovním trezoru. Ředitel Přemysl Rabas uvedl, že jde jen o přechodné řešení. Chtěl by je spálit nebo jinak zničit a ukázat tak všem konzumentům, že jsou bezcenné.

Podle Rabase by bylo ideální, kdyby se taková osvětová akce mohla uskutečnit v Hanoji, Pekingu nebo Singapuru, aby přilákala pozornost tamních médií a veřejnosti. Zoo je kvůli tomu ve spojení se svými partnery v Keni.

"Naše myšlenka je zatím v úplných plenkách," řekl Rabas, "z našich zkušeností z Afriky vyplývá, že legalizace obchodu přispívá ke zvýšení poptávky, což vede k vyšší, nikoli nižší míře pytlačení."

Celní správa ukázala pašované rohy

23. července 2013

, pro iDNES.cz

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video