ZOO sto dní po povodni opět ožívá

Sto dní po povodni se do pražské zoologické zahrady začíná opět vracet život. Opravy běží na plné obrátky a do některých pavilonů se stěhují noví obyvatelé. V bazénku se prohání několik lachtanů, kousek dál ospale mžourá pár tučňáků. Ve výběhu pro slony se snaží jedna samice chobotem nadzdvihnout kousek klády. V ptačích voliérách je ptáků poskrovnu, většina z nich je stále odstěhována v jiných zahradách.

Je podzim, tři měsíce po povodni, a spodní část zoologické zahrady v Praze stále vyhlíží smutně. "Nevstupujte do zaplavené oblasti, opravdu zde nic neuvidíte," hlásí nápisy s obrázky zvířat na cedulích, které se zabydlely u většiny pavilonů v dolní části zahrady. Tu v polovině srpna zasáhl vodní živel a během několika hodin se ze svého domova muselo odstěhovat na tisíc zvířat. Téměř devadesát z nich už návštěvníci nikdy neuvidí; povodni podlehli.

Růže pro Gastona
Lachtaní pavilon je návštěvníkům přístupný jen zvenčí, spodní část se stále rekonstruuje. Na ochranném sklu vodního výběhu visí fotografie lachtana Gastona, který během povodní uplaval do Vltavy a na své "cestě za svobodou" po několika dnech a několika stech kilometrech zahynul vyčerpáním. Nad fotografií je položena fialová keřová růže.

"Návštěvníci sem začali po smrti Gastona dávat růže, udělali z toho takovou tradici," vysvětluje mluvčí zahrady Vít Kahle. Také u ostatních pavilonů visí obrázky zvířat, která záplavám podlehla. U velkých savců je to slon Kádir a hrošice Lentilka a Barborka.

Nová Slávkova kamarádka se zatím schovává
Alespoň v pavilonu hrochů by teď mohlo být trochu veseleji. V pátek se sem z ostravské zoo přestěhovala tříletá hrošice Maruška, budoucí "nevěsta" osmnáctiletého hrocha Slávka. "Slávka nová slečna zajímala, už když jsme ji přivezli. Vynořil se ze svého bazénu a velmi bedlivě ji sledoval," usmívá se zoolog Petr Brandl.

Marušku, která nyní obývá malý sousední bazén, čeká zhruba ještě měsíc karantény. Zatím je z vody vidět jen její hřbet. Podle Brandla je to přirozená reakce zvířete, které přišlo do nového prostředí a zvyká si na něj.

"Snaží se příliš neukazovat a drží se ve vodě, kde se cítí bezpečně. Když sem ale přijdu v noci, tak ji vidím, jak tady pochoduje po souši. Až si zvykne, ztratí tyhle návyky divokého hrocha a bude se ukazovat i ve dne," vysvětluje zoolog. Tato zatím dvoučlenná "posádka" hrošího pavilonu by měla co nejdříve počít potomka.

Jak jsou na tom zvířata v ostatních pavilonech? Podle Pavla Brandla se už především vzpamatovala ze šoku, který jim připravila velká voda. "Slonice nám zhruba pět dní po povodni nechtěly chodit na noc z výběhu do stáje. Gorily, které zatím máme ve Dvoře Králové, prý v prvních dnech vyhledávaly místa, která jsou výše položená. Teď už je ale všechno v pořádku," říká zoolog.

Druhá velká voda už nás nepřekvapí!
Opravy poškozených pavilonů spolknou několik desítek milionů korun. Do roku 2005 bude spodní část zahrady vypadat zcela jinak. Hroši a sloni se přesunou do horní části a v jejich stávajícím domově budou bydlet zcela nové druhy zvířat.

"V dolní části by měly zůstat pouze lehce evakuovatelné druhy; pokud se tam bude stavět něco nového, budou to jednoduché dřevěné stavby, které by v případě povodně nenapáchaly tolik škod," potvrzuje mluvčí zahrady Vít Kahle. Podle něj se ve spodní části zahrady počítá s dětským hřištěm, parkovištěm a s novým vchodem.

Z velkých savců zůstanou na svém místě jen gorily a šelmy, které se do Prahy vrátí až na jaře. "Nyní rozhodujeme o novém architektonickém plánu. Nová zoo bude určitě bezpečnější a hezčí," dodává Kahle.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video