Zónu v Iráku převezmou Španělé

Polský sektor v Iráku by v červnu mělo převzít do své správy Španělsko. Polští vojáci o loňského září velí devítitisícovému mezinárodnímu kontingentu kolem měst Babylon a Hilla, kde dbají na bezpečnost v oblasti.

Podle deníku El Mundo se Polsko dohodlo na převzetí velení sektoru se španělskou vládou už minulý týden.

K předání velení by pak mělo dojít v červnu, napsal španělský list. Ani jedna ze stran se zatím oficiálně k těmto informacím nevyjádřila.

Převzetí mise Španělskem je považováno za jedinou možnost, jak mírové síly v oblasti udržet. Všeobecně se totiž předpokládalo, že během letošního roku převezme správu nad sektorem NATO.

Jak však minulý týden definitivně vyvrátil generální tajemník aliance Japp de Hoop Scheffer, spojenci nejprve musí dokončit misi v Afghánistánu, které od loňska velí a plánují její rozšíření i mimo hlavní město Kábul.

"Afghánistán zůstává pro NATO prioritou číslo jedna," prohlásil Scheffer koncem týdne ve Washingtonu.

Severoatlantická aliance podle jeho slov zůstane jen u technické podpory irácké mise, tak jako doposud. NATO se významně podílelo na plánování polské operace a logistické podpoře jednotek. Asi 2300 polských vojáků od počátku loňského září spravuje jeden ze čtyř sektorů v jižní části středního Iráku.

Kontingent o síle devíti tisíc vojáků, kterému Poláci velí, tvoří armády 23 zemí. Španělsko vyslalo do oblasti 1300 vojáků. Štáb mise sídlí přímo v prastarém městě Babylonu. Hlavní základna polských sil pak leží ve středoiráckém městě Hilla.

V celé oblasti přitom žije asi pět milionů obyvatel. Ani půl roku od oficiálního ukončení americko-britské koaliční operace proti režimu Saddáma Husajna není v oblasti stále bezpečno. Pumové útoky provázejí hlídky takřka každý den. Oficiální zdroje uvádějí, že během operace zahynul už jeden polský voják.

Spojené státy svěřily Polsku jeden ze sektorů, za jeho pomoc při válečném tažení proti Husajnovi. Od samotného počátku války působilo po boku Američanů podle údajů polského ministerstva obrany 54 vojáků speciálních sil.

Během prvních dní měli vojáci zabezpečit několik důležitých ropných vrtů, přístav v Umm Kasru a přehradu poblíž Bagdádu.

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO


Video