Zónu nad Dukovany opět narušilo letadlo

  • 15
Třebíč - Ochrannou zónu kolem jaderné elektrárny Dukovany ráno narušil civilní letoun. Z Náměšti nad Oslavou musel vystartovat vojenský vrtulník Mi-24, jehož posádka letadlo z bezpečnostního prostoru elektrárny vykázala. "Jaderná elektrárna nebyla ohrožena," řekl její mluvčí Petr Spilka. Po loňském 11. září, kdy se zpřísnila opatření, narušil bezletovou zónu nad Dukovany už třetí pilot.

Zónu porušil český pilot s Cessnou
Dvaadvacetikilometrovou ochrannou zónu narušil český pilot s jednomotorovým
letounem Cessna.

"Letěl na trase Praha - Kunovice a na severním okraji zóny náhle změnil směr a zahnul k elektrárně, což zaznamenali vojáci na věži řízení letového provozu," řekla mluvčí vojenské základny v Náměšti nad Oslavou Sabina Introvičová.

Protože pilot s věží nenavázal spojení a jeho chování bylo neobvyklé, z letiště okamžitě vystartovaly dva vrtulníky Mi-24, které letadlo z prostoru vykázaly.

Podle velitele základny v Náměšti Jana Vachka nemusely letouny L-39 vůbec  vzlétnout. "Případ je na základě dohody o spolupráci vyšetřován komisí složenou z příslušníků letecké základny a zástupců elektrárny," dodal.

Bezletová zóna
Kolem letiště platí bezletová zóna o poloměru dva kilometry a výšce 1,6 kilometru. Po teroristických útocích v USA ministerstvo dopravy omezilo průlet letadel na území ve tvaru kružnice o poloměru dvanáct námořních mil, což je asi 22 kilometrů.

"Tímto prostorem mohou letadla proletět, ale na základě povolení, které vydává oblastní středisko řízení letů v koordinaci s vojenským oblastním střediskem. Pilot o průlet může požádat i během letu," uvedla Introvičová. 

Jde o letošní první nedodržení leteckých pravidel u jaderné elektrárny. Loni bezletovou zónu narušila dvě letadla, další dvě vlétla do omezeného prostoru. 

Poslední případy, kdy letadla přelétávala ochrannou zónou, se staly loni 27. a 28. září. V obou případech předpisy porušili dva čeští piloti. Soud se jejich prohřešky zatím nezabýval.

Německý pilot dostal podmínku
Německý pilot, který 23. dubna porušil bezletovou zónu kolem jaderné elektrárny Dukovany na Třebíčsku, byl v říjnu odsouzen za poškozování a ohrožování provozu obecně prospěšného zařízení.

"Soud mu vyměřil podmíněný trest ve výši osmi měsíců," upřesnila mluvčí Okresního soudu v Třebíči Jaroslava Valášková. Pilot odvolání nepodal, rozsudek nabyl právní moci v září.

Pětačtyřicetiletý podnikatel Reinhard Rötzer tehdy s malým letadlem typu JODE zakázanou zónou na trase z Rakouska do Ostravy proletěl ve výšce 350 až 400 metrů mezi 12:06 až 12:07 hodinou.

Český pilot stíhán není
Okresní státní zástupce Zdeněk Špaček podmíněně zastavil stíhání kapitána letounu Cessna Petra Máry, který bezletovou zonou nad jaderným zařízením proletěl 1. března.

"Obviněný se k činu doznal, horní hranice trestu u tohoto činu nepřevyšuje pět let, škoda nebyla způsobena," vysvětlil Špaček. Kauzou se bude ve správním řízení zabývat Úřad civilního letectví (ÚCL), který pilotovi nejspíše udělí finanční sankci za porušení letových pravidel.

Český pilot se tehdy spolu se svým kolegou, který letěl za ním v letounu Socata, vraceli se zakoupenou Cessnou z rakouského Lince. Mára do zony vlétl kvůli nepříznivému počasí a závadě na komunikačním systému letadla. Druhý pilot se jí stačil po varování personálu řízení letového provozu náměšťského letiště vyhnout.

Vrtulník Mi-24 na vojenské základně v Náměšti nad Oslavou.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video