Znovu vzplál spor o ostrov Leila

  • 6
Neobydlených deset hektarů ve Středozemním moři znovu zvedá ze židlí diplomaty z Maroka i jejich madridské kolegy. Rabat v pondělí oznámil: Včera na sporném území - ostrově Leila - přistála španělská vojenská helikoptéra. Kvůli incidentu proto Afričané zrušili pondělní marocko-španělskou schůzku ve španělské metropoli. Madrid ale tvrdí, že žádný vrtulník španělské armády na Leile nepřistál.

Španělsko a Maroko se dostaly do sporu kvůli neobydlenému ostrovu, označovaném též Perejil, už v červenci, kdy na něm přistáli maročtí vojáci. Španělé je vyhnali.

Poté, co zasáhla Rada bezpečnosti OSN a do věci se vložil Washington, stvrdily obě strany neutralitu ostrova. Příchodem vojáků byl porušen čtyřicet let platící status quo, podle něhož žádná z obou zemí nesmí Perejil okupovat.

Nejnovější diplomatická roztržka
"Vrtulník španělské armády přistál v neděli na marockém ostrově Turah (Leila/Perejil)," uvádí se v komuniké marockého ministerstva zahraničních věcí.

Podle prohlášení se "jedná o nepřijatelný akt, poněvadž Španělsko opět narušilo náš (marocký) vzdušní a pozemní prostor", píše ČTK.

Šéf marocké diplomacie Muhammad bin Ajsa neprodleně kontaktoval svou španělskou kolegyni a řekl jí, že pondělní madridská schůzka "nemá smysl".

Madrid ale přistání španělského vrtulníku na Perejilu dementoval. Ministryně zahraničí Ana Palaciová v rozhovoru pro madridskou televizní stanici Antena 3 zdůraznila, že "podle informací, které jí poskytla armáda, žádný španělský vrtulník" na ostrůvku nepřistál.

VZTAHY KOMPLIKUJÍ
NEJEN SPORY O ÚZEMÍ

* Kromě územních sporů kalí vztahy obou zemí také ilegální migrace, pašování drog a rybolov.
* Vzájemné - obvykle ne příliš vřelé kontakty obou zemí - se začaly ochlazovat loni v říjnu, kdy Maroko povolalo ke konzultacím na dobu neurčitou svého velvyslance z Madridu.

Perejil, ostrov plný petržele
Ostrov Perejil, jenž dostal španělský název podle petržele, místní většinové vegetace, je 200 metrů od marockého pobřeží v Gibraltarské úžině. Ostrov, kde kromě petržele roste jen zimostráz, má rozlohu 10,5 hektaru.

Do roku 1581 patřil ostrov Portugalsku, poté byl připojen k enklávě Ceuta, která je od roku 1496 součástí Španělska. V roce 1912 byl v severním Maroku vybudován španělský protektorát, přičemž dohoda s Francií o jeho vytvoření se o Perejilu nezmiňovala.

Rabat tvrdí, že ostrov patří k Maroku. Španělské ministerstvo zahraničí nedávno připustilo, že i když země ovládala Perejil několik staletí, ostrov není legálně zadokumentován jako španělské území. "V tomto ohledu panují nejasnosti," uvedl mluvčí ministerstva.

PODOBNÝ STŘET ZAŽILO
ŘECKO A TURECKO

* Podobný spor o jiný neobydlený ostrov se vyhrotil před více než šesti lety mezi Řeckem a Tureckem.
* V lednu 1996 stáli tito dva členové NATO na pokraji války kvůli sporu o svrchovanost nad ostrůvkem Imia (turecky Kardak) v Egejském moři.
* Takzvaná válka vlajek vypukla poté, co řečtí námořníci vztyčili na ostrůvku symbol svrchovanosti Atén.
* Ostrov je vzdálen osm kilometrů od tureckého pobřeží a tvoří jej dvě skaliska o rozloze asi čtyř hektarů.
* Ankara velmi ostře protestovala a střetu se podařilo zabránit až díky diplomatickému úsilí USA.
Ve hře byly enklávy i Kanárské ostrovy
Marocko-španělské vztahy, které se řídí smlouvou o přátelství a spolupráci z roku 1991, trvale narušují i dvě další enklávy Ceuta a Melilla na středomořském pobřeží Maroka. Přístavy patří už 500 let ke Španělsku, Maroko si však na ně činí nároky od získání své nezávislosti v roce 1956. S menším usilím Rabat usiluje také o Kanárské ostrovy.

Ceuta a Melilla si sice stěžují, že je Madrid opomíjí, po samostatnosti ani po změně příslušnosti však netouží. Španělsko veškeré marocké nároky na tato území odmítá s tím, že historicky ani jedno z měst do marockého království nikdy nepatřilo.

Nedořešeným koloniálním pozůstatkem zůstává i otázka Západní Sahary. Té se Španělsko vzdalo v roce 1976. Nyní se ve sporu o její status podle pozorovatelů spíše než na stranu Maroka staví na stranu fronty Polisario, která usiluje o nezávislost tohoto území.

Dvě marocké ženy se dívají na ostrov Perejil, o který se přou Španělsko a Maroko. (16. července 2002)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video