K mučení vězňů podle odpůrců vlády docházelo právě na Guantánamu.

K mučení vězňů podle odpůrců vlády docházelo právě na Guantánamu. | foto: David Neff

Zničení nahrávek s výslechy CIA prověří soud

  • 28
Zástupci americké CIA stanou v pátek před soudem. Soudce totiž nařídil slyšení kvůli zničení nahrávek s výslechy vězňů podezřelých terorismu. Opozice krok zpravodajské služby kritizovala jako zahlazování důkazů o mučení vězňů. Případem se zabývá i Kongres.

Soudce Henry Kennedy, který v roce 2005 nařídil vládě uchovávat záznamy o špatném zacházení s vězni na Guantánamu, o slyšení rozhodl navzdory odporu vlády.

Vyhověl tak právníkům skupiny vězňů z Guantánama, kteří otázku, jak vláda k nařízení přistoupila, vznesli.

Když Ústřední zpravodajská služba (CIA) odtajnila zničení pásek se stovkami hodin výslechů, vzbudila tím kritiku opozičních demokratů i ochránců lidských práv. Ti si myslí, že tak zpravodajci zahladili důkazy o používání takzvaných posílených metod výcviku, například simulovaného topení. To je mezinárodně odsuzováno jako mučení. - více zde

Ministerstvo spravedlnosti minulý týden naléhalo na Kennedyho, aby se do vyšetřování zničení kazet nepouštěl. Podle ministerstva neexistuje žádný důkaz, že vězni, včetně jednoho z velitelů Al-Kajdy Abú Zubajdy, byli v čase výslechů na Guantánamu.

CIA trvá na tom, že zničením kazet zákony neporušila. Jako důvod likvidace pásek uvedla možné riziko, do něhož by se v případě úniku nahrávek dostali vyšetřovatelé.

Bílý dům opakovaně tvrdí, že vyšetřovatelé vězně nemučí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video