Šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc oznámil, jak chce jeho strana blokovat hlasování o církevních restitucích - bude vetovat spolu s komunisty jednání po čtrnácté hodině a do té doby vždy mluvit. Klidně i několik týdnů.

Šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc oznámil, jak chce jeho strana blokovat hlasování o církevních restitucích - bude vetovat spolu s komunisty jednání po čtrnácté hodině a do té doby vždy mluvit. Klidně i několik týdnů. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

ČSSD zablokuje středy a pátky. Chce znechutit vládě církevní restituce

  • 1197
Sociální demokracie vymyslela taktiku, jak bude blokovat hlasování o církevních restitucích. Vychází z toho, že definitivní schvalování zákonů je ve Sněmovně možné jen ve středu a v pátek a že dva poslanecké kluby, tedy komunisté spolu s ČSSD, mohou společně zablokovat hlasování po čtrnácté hodině.

"Bude dobře, když se tady sejdeme každou středu a pátek," řekl šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc. Předpokládá, že jednání o církevních restitucích by tak mohlo zablokovat jednání Sněmovny jak tento, tak příští týden ve středu i v pátek.

Konečné hlasování o církevních restitucích, díky nimž mají církve dostat majetek v celkové hodnotě 75 miliard korun a další finanční kompenzaci 59 miliard korun, mělo být na programu již tento týden.

Ale poslanci by se k tomu podle sociálních demokratů mohli scházet i v létě, dokud to vládní poslance bude bavit a od církevních restitucí v navržené podobě neustoupí. Sociální demokraté hodlají plně využít možností, které jim dává jednací řád Sněmovny, aby schválení církevních restitucí blokovali.

Gazdík: Budeme trpělivě každou středu i pátek v práci

Šéf poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík iDNES.cz řekl, že jedinou obranou, kterou by mohla vládní koalice teoreticky zvolit, je změna jednacího řádu Sněmovny.

I to by ale byla věc zdlouhavá - šlo by také o změnu zákona, kterou by nejprve musel schválit parlament. Přitom když vláda loni na podzim v parlamentu prosazovala své reformy, došlo i na noční jednání a koalice prosadila, aby každý poslanec mohl v rozpravě vystoupit jen dvakrát po deseti minutách. (více o tom najdete zde) A pak se o zákonech hlasovalo v noci. ČSSD kvůli této proceduře napadla zákony u Ústavního soudu. A ten o stížnosti ještě nerozhodl.

Jenže to šlo o zákony vrácené Senátem, kdy neexistuje právo vetovat, aby se o nich mohlo hlasovat i po 14. hodině. U církevních restitucí tak vládní koalice již jednou použitou taktiku využít nemůže. "Budeme prostě trpělivě každou středu a pátek chodit do práce," řekl iDNES.cz Gazdík.

Opozici vadí, že není seznam majetku, který má být vydán

Opoziční strany mají k církevním restitucím celou řadu výhrad. "I když se jedná o obrovský převod majetku, vláda neudělala ani jeden pokus, aby se seriozně dohodla s opozicí," uvedl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Jednou z klíčových výhrad, kterou sociální demokraté mají, je ta, že nyní nikdo přesně nezná seznam majetku, který by měl být 17 církvím předán. "A vydáván má být i majetek, který církvím ani nepatřil, který podléhal veřejnoprávním regulacím," zdůraznil Sobotka.

Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik řekl, že navržené církevní restituce jsou pro jeho stranu nepřijatelné, protože podle komunistů prolamují hranici 25. února 1948 a jdou až k roku 1919, tedy k první Masarykově pozemkové reformě. "Jsme připraveni pokračovat v diskusi o církevních restitucích," potvrdil Kováčik, že sociální demokraté mají spojence k blokování konečného hlasování o církevních restitucích.

Navržená podoba restitucí se nelíbí ani bývalé vládní straně Věci veřejné. Také ona nesouhlasí s finančními kompenzacemi církvím a vadí jí, že neexistuje úplný soupis majetku, který by mohl být církvím vydán.

Pro vládní koalici ODS, TOP 09 a osmičku poslanců, kteří opustili VV, je schválení církevních restitucí jedním z klíčových zákonů, jenž má ukázat, zda je vláda akceschopná. Nečasova koalice se opírá ve Sněmovně o sto poslanců, navržené církevní restituce chtějí podpořit i dva poslanci klubu Věcí veřejných: exministr školství Josef Dobeš a poslanec Milan Šťovíček (více zde). Až na konečné hlasování dojde, měla by tak vláda mít dost hlasů, aby opozici přehlasovala.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video