Demonstrace při příležitosti Dne sjednocení v Kyjevě (22. ledna 2012)

Demonstrace při příležitosti Dne sjednocení v Kyjevě (22. ledna 2012) | foto: Reuters

Znechucení Ukrajinci jsou ochotní demonstrovat už jen za peníze

  • 50
Na Ukrajině kvete nový byznys - najímání brigádníků do rolí statistů při nejrůznějších protestech. Po sedmi letech od tzv. oranžové revoluce je zhnusení politikou takové, že řada lidí demonstruje jedině za peníze.

Tisíce demonstrantů se brodí sněhovou břečkou centrem Kyjeva, aby vyjádřily nesouhlas s ukrajinským prezidentem Viktorem Janukovyčem. V davu pochoduje také student Nikolaj, přestože s Janukovyčovou politikou v zásadě souhlasí.

Neprotestuje totiž z přesvědčení, ale kvůli finanční nouzi. "Přišel jsem, protože potřebuji peníze na dárek," shrnuje lapidárně svou motivaci. Patří k rychle rostoucí skupině profesionálních demonstrantů, kteří jsou ochotní za za pár hřiven protestovat proti čemukoli a komukoli.

Na sociálních sítích se to inzeráty jen hemží. "Nutné! Hledáme demonstrující. Stanice metra Arzenalnaja." Personální agentury hledají placené "herce" na demonstrace úplně otevřeně a existují dokonce specializované firmy, které mají k dispozici zástupy statistů na jakoukoli protestní akci.

Apatie

Na Ukrajině jsou lidé politikou hodně zhnusení. Před sedmi lety jim dala naději na lepší život oranžová revoluce, její někdejší přívrženci jsou však dřívějšími vůdci, včetně nyní vězněné expremiérky Julije Tymošenkové, notně zklamaní. Většina z 45 milionů Ukrajinců nevěří ani tomu, že cestu z krize najde současný prezident Janukovyč.

O zakázky nemají nouzi - práci jim zadávají politické strany i soukromé osoby. Ukrajina přitom v tomto ohledu není žádnou výjimkou, za účast na demonstracích se platí i v dalších zemích bývalého Sovětského svazu.

Vítaný přivýdělek

Částka 40 hřiven (97 korun) za tři hodiny demonstrování se může zdát malá, ale při minimální mzdě 1004 hřiven (2450 korun) jde o vítaný vedlejší výdělek. Na nabídky slyší hlavně mladí lidé, nezaměstnaní a důchodci, kteří si chtějí vylepšit chudý rozpočet. Šanci využívají i bezdomovci.

V době voleb se přitom z přivýdělku může stát celkem slušná obživa. Proto si mnozí brigádníci už teď v kalendáři označili několik říjnových týdnů - na 28. října jsou totiž vyhlášeny parlamentní volby.

"Připněte si barevnou nálepku, pak na vás budu moct líp vidět," instruuje příchozí supervizor z agentury. Pak statisty řadí do pětistupu a ještě jim přiděluje vlajky. A jde se. Proto se musejí všechny strany při pořádání manifestací spoléhat hlavně na placené statisty - lidí, kteří by byli ochotní jít za své ideály demonstrovat na ulici, je prostě příliš málo. Podle odhadů je zaplacená až polovina účastníků protestních akcí.

Na ukrajinskou politiku má tahle praxe ničivý vliv. "V téhle chvíli jsou v podstatě všechny politické manifestace placené," tvrdí například jeden z pravidelných statistů Igor. "Nejlepší je, když se uplatníte v mase před kamerami. Pak vám bez vykrucování zaplatí plnou částku."

Jak naznačuje Igor, neběží vždy všechno zcela hladce. Brigádníci někdy musejí hodiny čekat, než dostanou slíbené peníze. Když jednou nedostali účastníci demonstrace proti expremiérce Tymošenkové zaplaceno, obsadili na druhý den kyjevskou kancelář vládnoucí Strany regionů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video