Osmnáctiletá Marina Alexveena Lonina na internet podle policie živě přenášela znásilnění své kamarádky. (13. dubna 2016) | foto: AP

Američanka čelí obvinění, že streamovala znásilnění své kamarádky

  • 61
Média ve Spojených státech opět řeší nebezpečí moderních technologií. Policie obvinila mladý pár z Ohia, že znásilnil svou sedmnáctiletou známou a přenášel to živě na internet prostřednictvím služby Periscope. Oběma nyní podle agentury AP hrozí až čtyřicet let za mřížemi.

Osmnáctiletá Američanka Marina Alexveena Lonina trávila 27. února se svým přítelem, devětadvacetiletým Raymondem Boydem Gatesem, volné odpoledne ve městě Columbus na severovýchodě Spojených států. Spolu s nimi byla v domě i jejich sedmnáctiletá kamarádka, kterou v jistou chvíli začal Gates sexuálně obtěžovat.

Místo toho, aby se Lonina snažila znásilnění zabránit a kamarádce pomoci, začala situaci natáčet a přenášet živě na internet. Tam oběť poznal její známý a podle prokurátora Rona O’Briena zavolal na policii.

Pár nyní podle serveru WCMH čelí obvinění ze znásilnění, únosu, sexuálního násilí a šíření materiálů se sexuálním obsahem zahrnujících mladistvého. Ve středu si u soudu vyslechl obvinění, píší Internatinal Business Times.

„Pokud budou Gates i Lonina usvědčeni, každému hrozí až čtyřicet let ve vězení,“ uvedl O’Brien. Lonina také údajně svou kamarádku vyfotila v noci před útokem nahou, což policie považuje za zneužití mladistvého k pořízení erotických materiálů.

Periscope vás přenese jinam a ukáže vám svět, láká aplikace

Aplikace Periscope, kterou Američanka k přímému přenosu znásilnění použila, patří Twitteru. Majitelům chytrého telefonu nebo tabletu umožňuje cokoli živě sdílet na internetu. „Obrázek může být jako tisíc slov, ale video vás může někam přenést a ukázat vám to tam,“ láká popis aplikace (psali jsme o ní zde).

Služba odstartovala loni a zatím zprostředkovala více než sto milionů přenosů, většinou naprosto neškodných. Odborníci však upozorňují, že čím dál oblíbenější způsob komunikace se jen velmi obtížně kontroluje.

„Není tu téměř žádný praktický způsob, jak zabránit nahrání a sdílení příspěvku, pokud to lidé chtějí udělat. Jakýkoliv systém, který by to uměl, by měl vážné dopady na svobodu projevu a zveřejňování legitimního, ale kontroverzního obsahu,“ uvedl podle BBC Joss Wright z Oxfordského internetového institutu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video