Lékařka popsala atmosféru hrůzy, která na ni padla, když ženy popisovaly své hluboké utrpení a strach.

Lékařka popsala atmosféru hrůzy, která na ni padla, když ženy popisovaly své hluboké utrpení a strach. | foto: Reuters

Znásilněné dárfúrské ženy prožívají noční můru, popisuje americká studie

  • 16
Pracovníci americké organizace na ochranu lidských práv vypracovali studii o ženách ze súdánské provincie Dárfúr, které se staly oběťmi sexuálního násilí. Ženy, které nyní žijí v uprchlických táborech v sousedním Čadu, podle studie prožívají kvůli svým starým traumatům peklo na zemi a nikde nemají zastání.

Studie vznikla pod Harvardskou humanitární iniciativou na základě rozhovorů s 88 uprchlicemi z čadského tábora Farchana. Dvaatřicet z nich bylo podle zprávy znásilněno v Dárfúru a patnáct v Čadu, kde většinu žen přepadly, když opustily tábor, aby nasbíraly dříví na podpal.

Američtí lékaři spolupracující s organizací v práci zkoumali rozsah a dlouhodobý vliv, který má na dárfúrské ženy sexuální násilí, jež prožily, uvedla CNN.

"Mnoho dárfúrských žen žije kvůli hrůzným vzpomínkám v noční můře. Jejich trauma je navíc provázeno neustálou hrozbou dalších sexuálních útoků, které i nyní obchází tábory," uvedla lékařka Susannah Sirkinová, která na projektu pracovala.

V Dárfúru lidé žijí v provizorních obydlích už šest let

"Ženy, které byly znásilněny, si nesou stigma a jsou lapeny na místech věčného ohrožení. Není nikdo, kdo by zamezil znásilňování, kdo by zahájil vyšetřování starých i právě se odehrávajících zločinů. Obětím se navíc dostává jen nepatrné psychologické a sociální podpory," popsala.

Jiná lékařka popsala atmosféru hrůzy, která na ni padla, když ženy popisovaly své hluboké utrpení a strach, a zejména svou touhu vrátit se v bezpečí a s důstojností ke svým bývalým životům.

Americká lidskoprávní skupina v rámci své činnosti podporuje vydávání rozkazů Mezinárodního trestního soudu proti súdánským pachatelům. Volá současně po "reformách zákonů v Čadu, které by ukončily beztrestnost sexuálních násilníků" a znásilnění by se poté trestalo jako válečný zločin. Dožadují se také zefektivnění pomoci obětem deliktů.

SITUACE V DÁRFÚRU

- Násilí v Dárfúru propuklo v roce 2003, kdy se rebelové vzbouřili proti represivní politice chartúmské vlády vůči nearabskému obyvatelstvu. Vláda reagovala nálety a podporou pozemních útoků arabských milic Džandžavíd. Vojáci v provincii mučili, vraždili a znásilňovali civilní obyvatele.

- Během konfliktu zemřelo podle OSN na tři sta tisíc lidí, nejen v přímých bojích, ale také následkem katastrofálních životních podmínek. V Dárfúru chybí jídlo a voda, kvůli nedostatku léků se šíří choroby. Bezmála tři miliony lidí odtud musely uprchnout.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video