Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

Lidé známkovali vládu. Propadlo ministerstvo práce, zlepšilo se školství

  • 10
Ministerstva se v očích veřejnosti spíše zhoršují, vyplývá z výzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění. Při něm lidé známkovali činnost všech ministerstev a Úřadu vlády za poslední rok. A přiliš spokojení s jejich "výkonem" nebyli. Domů by si ministerstva odnesla na vysvědčení většinou čtyřky.

Jedničky ministerstva dostávala jen velmi zřídka, ani dvojky se příliš často neobjevovaly. Nejlépe hodnocené bylo ministerstvo kultury pod vedením Aleny Hanákové, dosáhlo průměru 2,97. To byl taky jediný případ, kde jedničky a dvojky převýšily počet čtyřek a pětek. V průměrném hodnocení se také pohybovalo ministerstvo zahraničních věcí Karla Schwarzenberga, ministerstvo životního prostředí Tomáše Chalupy a ministerstvo pro místní rozvoj Kamila Jankovského. Vláda jako celek dostala lepší čtyřku.

Průměrné známky

Ministerstvo práce a sociálních věcí: 4,20

Ministerstvo financí: 4,06

Ministerstvo zdravotnictví: 3,77

Úřad vlády:  3,73

Ministerstvo spravedlnosti: 3,58

Ministerstvo vnitra: 3,53

Ministerstvo dopravy: 3,48

Ministerstvo průmyslu a obchodu: 3,43

Ministerstvo zemědělství:  3,37

Ministerstvo obrany:  3,28

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy: 3,25

Ministerstvo pro místní rozvoj: 3,22

Ministerstvo životního prostředí: 3,21

Ministerstvo zahraničních věcí: 3,15

Ministerstvo kultury: 2,97

Výzkum se poprvé konal v roce 2004. Od té doby se známky ministerstev spíše zhoršují. Lidé také obvykle hodnotily současnou vládu kritičtěji než před dvěma lety.

Podle Jana Červenky, který výzkum zpracovával, se na změně hodnocení významně podílí personální změny kabinetu. Oproti loňsku si tak výrazně polepšilo ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vedené Petrem Fialou, který nahradil tehdejšího ministra Josefa Dobeše. Zlepšení dosáhlo také ministerstvo obrany Vlastimila Picka, který vystřídal Alexandra Vondru.

Značně si naopak pohoršilo ministerstvo spravedlnosti vedené Pavlem Blažkem, které veřejnost lépe hodnotila za jeho předchůdce Jiřího Pospíšila.

"O zhoršení hodnocení v porovnání s rokem 2011 lze hovořit i v případě ministerstva kultury, ministerstva zahraničních věcí, ministerstva průmyslu a obchodu, Úřadu vlády, ministerstva zdravotnictví, ministerstva financí a ministerstva práce a sociálních věcí," uvedli autoři výzkumu.

Horší známky převažují

U většiny úřadů horší známky značně převažovaly nad těmi lepšími. Některá ministerstva dokonce dosahovala vyššího počtu čtyřek a pětek než všech ostatních známek. Sem patří třeba nejhůře hodnocené ministerstvo práce a sociálních věcí, těsně následované ministerstvem financí, u kterých vůbec nejčastější známkou byla pětka. Ke čtyřce se také blížilo ministerstvo zdravotnictví, ministerstvo spravedlnosti a Úřad vlády.

Nejvíc pětek obdrželo již zmíněné ministerstvo práce a sociálních věcí, nejvíc čtyřek ministerstvo financí. Trojky se nejčastěji vyskytovaly u ministerstva dopravy a dvojky u ministerstva kultury, kde se vyskytovalo také nejvíc jedniček. Jedničkami bylo také nejčastěji známkované ministerstvo zahraničních věcí, v obou případech ale pouze čtyřmi procenty dotázaných.  (více si o známkování můžete přečíst zde)

Z celkového hodnocení vyplývá, že dotázaní, kteří důvěřují vládě jako celku, také lépe hodnotili jednotlivá ministerstva. Lepší hodnocení se objevovala mezi voliči ODS a TOP 09, kritičtí k vládě byli naopak voliči KSČM.

Výzkum probíhal v týdnu od 6. května 2013, dotázáno bylo přes tisíc lidí starších patnácti let.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue