Znalosti maturantů u zkoušek na práva nevystačí

- Nevíte, kdo byli hlavní představitelé ordoliberalismu freiburské školy? Ani to, zda největším ledovcem na Islandu je Vatnajökull, Langjökull či Hofsjökull? A dokonce ani, zda katolickou východní církví byzantského obřadu je církev Koptská, Arménská či Chaldejská? Tak to jste právě ztratili tři body, které mohly rozhodnout o vašem přijetí či nepřijetí na Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze.

Fakulta se letos rozhodla - ve snaze nezopakovat si loňský skandál, kdy vyšlo díky anonymnímu udání najevo kupčení se zadáním testů k náhradním zkouškám - zveřejnit všechny otázky, které se mohou u zkoušek objevit. Tento postup má zabránit machinacím. Středoškolští učitelé a lidé, kteří se profesionálně zabývají tvorbou testů, však tvrdí, že je to také jeho jediná přednost.

TAKOVÁ LÁTKA V UČEBNICÍCH NENÍ
"Když mi studenti přinesli ukázat brožury, které jim poslali z fakulty, byl jsem úplně zděšen. Takové vědomosti přece můžete chtít až po někom, kdo má vysokou za sebou, nikoli po tom, kdo se na ni teprve hlásí," míní ředitel pražského gymnázia Nad Kavalírkou Jiří Matějka.
Tvrdí také, že některé otázky jsou vhodné maximálně pro absolventy Vysoké školy ekonomické. "Jak má ale gymnazista vědět třeba to, jak definoval R. H. Coase transakční náklady? Je to opravdu nehorázné. Střední školy jsou neustále tlačeny k tomu, aby zajistily moderní výuku, aby méně dbaly na ´biflování´ faktografických údajů, a pak se po dětech přesně tohle požaduje," zlobí se Matějka.
"Rozdíl mezi tím, jak bychom naše studenty chtěli učit a jak je učit musíme, aby měli šanci dostat se na vysokou školu, je opravdu propastný. Podobně vysoké nároky mají totiž každý rok skoro všechny fakulty," míní Helena Mandelová z Asociace učitelů dějepisu.
Otázky, které vysoké školy pokládají uchazečům, považuje Mandelová za nepřiměřené.
"Nad otázkami si pravidelně lámeme s kolegy hlavu. A to jsme středoškolští učitelé! Je to opravdu příliš. Šanci tak dostávají ti studenti, kteří ze všeho nejlépe ovládají umění biflovat se." Na univerzitě mají pro podobné výtky pochopení: "Jenže my studenty nějak přezkoušet musíme. Bohužel nikdy nedostaneme tolik peněz, abychom mohli přijmout všechny, ačkoliv splnili základní předpoklad pro přijetí: mají maturitu," podotkl mluvčí Karlovy univerzity Václav Hájek.

ODPOVĚDI NEJSOU JEDNOZNAČNÉ
Zkoušená látka je nejen příliš náročná, ale některé otázky, které požadují na právech, dokonce nemají jednoznačnou odpověď.
"Nevím, jestli byly otázky úmyslně špatně položeny, nebo se jedná o pochybení. Třeba otázka, zda je Samoa samostatný stát, se nedá tak jednoduše zodpovědět. Samoa je ostrov rozdělený na dvě části. Část patří Američanům, druhá je samostatná. Co je tedy správně?" ptá se jeden z pražských právníků, který ovšem na fakultě přednáší, a proto si nepřál zveřejnit své jméno.
Studijní proděkan fakulty Jiří Hřebejk podobnou výtku zatím neslyšel. "Nic o tom nevím.
Zatím jsem slyšel o nějakých překlepech, ale o tomhle nic," řekl Hřebejk.
Takových otázek je přitom v brožurách více: "Pokud člověk správnou odpověď nezná, je někdy velmi těžké ji vyhledat. Já mám doma 3 atlasy a CD-ROM.
V každém z těchto pramenů však nabízejí trochu jiné údaje. Jak se má tedy člověk strefit do toho, co bude požadovat fakulta?" chce vědět studentka Kristýna, která se letos na práva hlásí už potřetí.

ABSOLUTNÍ PRAVDU MÁ VŽDY FAKULTA
Trefit se do toho, co požaduje fakulta, je klíčovým úkolem každého ze studentů. V předmluvě k brožurám se totiž píše, že: "za jediné autenticky správné odpovědi bude PF UK považovat ty, které jako správné označí v den konání zkoušky autoři otázek." To tedy znamená, že když student půjde po zkouškách nahlédnout do svých materiálů (na to má podle vysokoškolského zákona právo) a najde jako špatně zodpovězenou zaškrtnutou odpověď, která je podle něj a některých pramenů správně, svého stejně nedosáhne.
"Fakulta je svým způsobem pánem nad přijímacími zkouškami a může je vyhodnotit, jak chce, jakkoli se to může zdát nespravedlivé," přitaká advokát Tomáš Sokol. "Jiná věc je, co by řekl Ústavní soud, kdyby se na něj obrátil některý z odmítnutých studentů, že bylo zasaženo do jeho práva na rovnost s ostatními."

BROŽURY KŠEFTOVÁNÍ STEJNĚ NEZABRÁNILY
Pokud si fakulta od brožur slibovala, že jimi zamezí možnému kšeftování, přepočítala se. Studentům totiž záhy došlo, že nebude až takový problém se správné odpovědi naučit, ale vyhledat je. Včerejší vydání Zemských novin už upozornilo na to, že se začaly objevovat inzeráty nabízející za úplatu správná řešení.
"Nemohu vyloučit, že se na zkouškách snaží znovu vydělat jednotlivci. Ale potom jde ještě o to, aby správné odpovědi dostali uchazeči do hlavy," řekl deníku proděkan Hřebejk. Ten stejně jako děkan fakulty - nebyl včera po celý den k sehnání, neboť zkoušel u státnic.
Správné odpovědi na otázky najdou studenti zdarma také na webových stránkách nadace Scio (zabývá se tvorbou srovnávacích testů). "Chceme pomoci, protože v zadání jsou chyby. Úlohy navíc leckdy nerespektují ani základní pravidla, podle nichž by měly být testy vytvářeny," tvrdí Šárka Kvasničková ze Scia.

Některé otázky pro uchazeče o studium na Právnické fakultě Univerzity Karlovy
Z kterého ekonoma vycházel F. D. Roosevelt?

a) M. Friedmana
b) P. A. Samuelsona
c) J. M. Keynese

Nositelem Nobelovy ceny za literaturu je:
a) Anatole France
b) Halldór Kiljan Laxness
c) Selma Lagerlöfová
(Tato otázka vyžaduje znalost všech laureátů ceny)

Práva na univerzitě studoval:
a) Johann Wolfgang Goethe
b) Johann Ch. F. Schiller
c) Guy de Maupassant

Úroková míra:
a) vyjadřuje cenu, za niž si lze peníze půjčit na stanovenou dobu
b) zpravidla se vyjadřuje v procentech
c) je částka, kterou je dlužník povinen zaplatit za užívání půjčených peněz
(Úroková míra není částka, ale poměr, který částku určuje; jde tedy o nepřesnou formulaci nebo o chyták)

Tzv. "jánabráchismus":
a) posiluje vliv zájmových skupin v politice
b) označuje obchodování s hlasy poslanců
c) jeho důsledkem je přijetí zákonů "v balíku", přičemž tyto zákony by patrně nebyly přijaty, pokud by se o nich hlasovalo odděleně
(Jedná se o zcela neukotvený pojem, správná odpověď může tedy být každá nebo také žádná)

Hustota nad 300 obyvatel na 1 km čtvereční je:
a) v Indii
b) na Filipínách
c) ve Vietnamu
(Má se student řídit údaji publikovanými v encyklopediích a učebnicích, anebo faktem starým 14 dní, kdy Indie tuto hranici překročila?)

Padesátým státem USA se stal stát:
a) Aljaška
b) New Mexico
c) Americká Samoa

Pramen: Právnická fakulta UK Praha, Nadace SCIO


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video