Znaková řeč - belgický oficiální jazyk?

Sedmnáct procent světové populace trpí různou mírou hluchoty, další tisíce lidí ztratí sluch ve stáří. Proto belgičtí aktivisté za práva nedoslýchavých chtějí, aby se znaková řeč v budoucnu stala čtvrtým oficiálním jazykem Belgie. Projekt je seriózní a mohl by dostat podobu zákona, ujišťuje belgická média Alain Klinkenberg z místního svazu nedoslýchavých.

Vysvětlil, že by to prospělo především životu nedoslýchavých dětí, které se učí ve škole nejprve francouzštinu. Mezi sebou ale komunikují znakovou řečí.

Učitel, který znaky nezná, není s to pořádně vysvětlit fakta, koncepty a myšlenky. Tím ale dítě zůstává stále pozadu, míní.

K tomu, aby se znaková řeč stala v Belgii oficiální, stačí málo, tvrdí odborníci. V zemi existuje dostatek kvalifikovaných učitelů, tlumočníků i oficiálních kurzů. "Chybí jen vůle zákonodárců. Máme základ, vše je připraveno, chybí jen zákon," tvrdí Klinkenberg.

Evelyne Gravlichová ze Sdružení rodičů nedoslýchavých dětí poznamenává, že znaková řeč je velmi bohatá. Vyjádří bez problémů vůně, bolest, lásku i abstraktní pojmy.

BELGIE

V Belgii mluví asi tři miliony lidí francouzsky a šest milionů vlámsky. Oblast u hranic hovoří německy.

Jazyky v Belgii
nizozemština (vlámština) (57%)
francouzština (42%)
němčina

Etnické složení:
Vlámové (55%)
Valoni (33%)
Němci


,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video