Marcela Hubeňáková

Marcela Hubeňáková | foto: Michal Sváček, MF DNES

Zmrzačená letuška dostane od ministerstva odškodné

  • 100
Šest let bojovala letuška Marcela Hubeňáková s ministerstvem obrany o odškodnění za doživotní zmrzačení, a když už se vzdávala naděje, vyhrála. Rozhodl o tom nyní Nejvyšší soud. Ministerstvo obrany podle něj může Hubeňákové vyplatit 4,2 milionu korun.

Soudci shodou okolností rozhodli téměř na den přesně šest let poté, co armádní vrtulník Mi-8 s Hubeňákovou, americkým astronautem Eugenem Cernanem a českým kosmonautem Vladimírem Remkem na palubě havaroval u Milevska. - více zde

Letuška v té chvíli stála v kabině nad masivním podvozkovým kolem, které při tvrdém dopadu vrtulníku prorazilo podlahu a rozdrtilo Marcele Hubeňákové obě nohy, pánev a jeho vzpěry jí probodly ženské orgány.

Tehdy třiadvacetiletá, sportovně založená žena se po mnoha operacích ocitla na invalidním vozíku. Již natrvalo.

Právníci: Nic vám není
Ministerstvo obrany jí vyplatilo 1 400 000 jako bolestné a náhrady za uniklou mzdu a za ztížení společenského uplatnění. Avšak odmítlo ji odškodnit čtyřmi miliony za celoživotní následky havárie, třebaže o tom rozhodl obvodní soud.

Právníci ministerstva obrany tehdy navrhli žalobu letušky zamítnout, "protože rehabilituje na rotopedu, a není tudíž imobilní".

"Asi se jim zdálo, že jde o moc peněz, nebo se jednoduše báli nést zodpovědnost za vyplacení této sumy. Vždyť co kdyby to náhodou zpochybnila nějaká kontrola," vysvětluje si tehdejší postoj ministerstva obrany advokátka Zuzana Špitálská, která letušku zastupuje.

Nejvyšší soud však nyní rozhodl, že je plně v kompetenci ministryně obrany požadovanou částku Marcele Hubeňákové vyplatit. "Stále se bojím věřit, že už se nemusím o odškodnění nikoho doprošovat. Když se ministerstvo obrany pokoušelo můj požadavek zamítnout s výmluvou, že k tomu není důvod, tak se mne to velmi bolestně dotklo," přiznává Hubeňáková, jež má za sebou dvanáct operací a další ji čekají.

Letuška pochybuje, že si právníci ministerstva obrany dokázali jen na chvíli představit, v jak složité situaci se po havárii ocitla. Pravomoc vyplatit v armádních poměrech nebývalé částky přenesl Nejvyšší soud na velitele kbelské letecké základny Josefa Bejdáka. A ten říká, že výše odškodného odpovídá fatálnímu zranění Marcely Hubeňákové.

"Nikdy jsem o tom nepochyboval, ale až po verdiktu Nejvyššího soudu mi k tomu ministryní obrany byla dána pravomoc. Někdo může mít z výše té částky mžitky před očima, ale nejde přece jen o moji letušku. Slušná společnost by se měla postarat o zraněné vojáky, které posílá do války," vysvětluje Bejdák.

Věří, že pokud bude příště voják - například v Afghánistánu - vážně zraněn, nebude se už muset o odškodnění s obranou léta dohadovat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video