Českého ministra zahraniční se evropští politici ptají, jestli Česko změní svůj postoj k paktu rozpočtové zodpovědnosti.

Českého ministra zahraniční se evropští politici ptají, jestli Česko změní svůj postoj k paktu rozpočtové zodpovědnosti. | foto: Michal Růžička, MAFRA

Zmoudří Češi? ptají se Schwarzenberga na postoj k rozpočtovému paktu

  • 362
Pondělní odmítnutí České republiky připojit se k paktu o rozpočtové kázni nedá politikům z Evropské unie spát. Šéfa české diplomacie Karla Schwarzenberga se na mnichovské bezpečnostní konferenci podle jeho slov ptalo několik zahraničních politiků, zda Česká republika "zmoudří".

Schwarzenberg po pondělním summitu EU kritizoval Nečasův postoj jako škodlivý pro Česko, což vyvolalo napětí ve vládě. S premiérem Petrem Nečasem o tom bude osobně mluvit v úterý.

Vědci apelují na Nečase

Čtyřiadvacet členů Učené společnosti České republiky vyzvalo v otevřeném dopise premiéra Petra Nečase k tomu, aby se země připojila k rozpočtovému paktu Evropské unie. Předseda vlády v takovém případě může počítat s jejich podporou. "Domníváme se, že je na čase, aby se Česká republika přestala chovat jako nevyzpytatelný potížista a aby se jako sebevědomá a bohatá země přidala k zemím, které se snaží problémy Evropské unie řešit," napsali přední čeští vědci premiérovi.

"Dostal jsem několik dotazů, jestli je ještě šance, že zmoudříme," uvedl ministr z místa konference. Na tyto dotazy prý odpověděl, že v to doufá. Jinak nechtěl ze zahraničí domácí situaci komentovat. S Nečasem si rozdílné názory vyjasní při úterním setkání.

K paktu o rozpočtové odpovědnosti se počátkem týdne na summitu připojilo 25 ze 27 členských zemí EU. Už předem ho odmítla Británie. Nečas nevyloučil, že by se Česko k němu mohlo přidat někdy v budoucnu. Nečlenské země eurozóny totiž do fiskální unie vstupují na rozdíl od členských států dobrovolně.

Své pondělní "ne" Nečas vysvětlil například nevyjasněností případného ratifikačního procesu v České republice nebo tím, že pakt podle něj nedává nečlenským zemím eurozóny dostatečnou účast na jednání zemí platících eurem.

Státy, které se ke smlouvě připojí, by měly dodržovat přísná rozpočtová pravidla. Do svého právního řádu by měly zakotvit pravidlo, že by jejich strukturální rozpočet měl být v podstatě vyrovnaný nebo v přebytku. Rozpočtovým hříšníkům mají hrozit automatické sankce. Pakt má být podepsán na začátku března.

Kvůli tomu, že se Nečas na summitu k paktu nepřipojil, ho Schwarzenberg obvinil z poškození státních zájmů. Premiér a šéf ODS jeho kritiku odmítl a vyzval ministra zahraničí, který stojí v čele koaliční TOP 09, aby vážil slova. Nečasův postoj podpořil prezident Václav Klaus a nejmenší koaliční strana Věci veřejné. Na stranu TOP 09 se postavila naopak opoziční ČSSD.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video