Zmocněncem je po Uhlovi Jařab

Vláda jmenovala novým vládním zmocněncem pro lidská práva Jana Jařaba, jehož jako svého nástupce doporučil bývalý zmocněnec Petr Uhl. "Jařab se stal zároveň předsedou Rady pro národnosti, předsedou Meziresortní komise pro záležitosti romské komunity a předsedou Rady vlády pro lidská práva," upřesnil mluvčí kabinetu Libor Rouček.
Jařab pracoval dva roky pod vedením Uhla v odboru pro lidská práva při Úřadu vlády. Uhl ho považuje za uvážlivého člověka, který je mu názorově blízký a bude schopen zajistit kontinuitu práce v úřadu zmocněnce.

Petr Uhl na tuto funkci rezignoval kvůli možnému střetu zájmů poté, co poslanci zvolili jeho manželku Annu Šabatovou zástupkyní ombudsmana Otakara Motejla.

Jan Jařab pracuje na Úřadu vlády teprve rok. Jeho otec je senátorem zvoleným za Čtyřkoalici.

Jan Jařab je nestraník, jeho manželka je brazilská občanka a pracuje v poradně pro uprchlíky Českého helsinského výboru. Jařab hovoří anglicky, portugalsky, francouzsky, německy, polsky a rusky.

Narodil se 19. ledna 1965 v Hranicích v okrese Přerov. V roce 1990 vystudoval 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, kde poté tři roky pracoval jako vědecký aspirant.

Své vzdělání si postupně doplnil i na zahraničních univerzitách; studoval sociální gerontologii a geriatrii na Maltské univerzitě a absolvoval magisterské studium antropologie na University College v Londýně. V letech 1995 až 1997 byl sekundárním lékařem na geriatrické klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Na sekretariát Rady vlády ČR pro lidská práva nastoupil v lednu 1999 a byl tajemníkem sekcí pro občanská a politická práva a proti projevům rasismu, pracovních skupin pro sdělovací prostředky a pro lidská práva a biomedicínu.

V oblasti lidských práv se Jařab angažoval již v rámci Transnacionální radikální strany, což je organizace, jejímž programem je gándhíovské nenásilí a tolerance. Strana vznikla v roce 1956 v Itálii.

Jařab se účastnil kampaní za vytvoření mezinárodního soudního tribunálu pro válečné zločiny bývalé Jugoslávii, proti porušování lidských práv v Číně a Tibetu, proti trestu smrti ve světě a za rozvoj nerepresivních strategií proti drogám. Je i jedním ze zakládajících členů Hnutí občanské solidarity a tolerance (HOST), v němž se zabýval sledováním rasisticky motivovaných trestných činů a jiných projevů rasismu a xenofobie. Od roku 1998 je členem Českého helsinského výboru.

Publikoval řadu knižních překladů, překládal například Charlese Bukowského (Faktótum), Ala Gorea (Země na misce vah) a v poslední době knihu Anthonyho Giddense Sociologie. Jeho texty otiskly také Literární noviny, Mosty pro lidská práva nebo v Listy.

Loni se měl stát členem poradního sboru bývalého ředitele České televize Dušana Chmelíčka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video