Zmizení Železného obrazu je záhadou

  • 32
V případu zmizení vzácného obrazu ze sbírky Vladimíra Železného přibývá nejasností. Ani po prvním dnu vyšetřování nedokázala policie říci, jak vlastně výtvarné dílo z Železného pracovny v galerii Zlatá Husa v Dlouhé ulici zmizelo. Sílí podezření, že obraz zmizel přičiněním někoho, kdo má do budovy běžně přístup. O této možnosti mluví i lidé blízcí Železnému. Veřejně se však vyjadřovat nechtějí.

Jaké jsou důvody pro takové domněnky? Objekt galerie je neustále střežen vycvičenou ochrankou. Všude okolo budovy, i v jejím nitru, jsou kamery. Na zabezpečovací zařízení jsou připojena i výtvarná díla umístěná v objektu. Zloděj by tak musel překonat několik elektronických systémů, vyřadit kamerový systém a oklamat "živou" ochranku.

Na budově galerie přitom není patrné žádné poškození. Zloděj tak nemohl do domu vstoupit násilím. Strážci se k případu vyjadřovat nechtějí. Odmítají prozradit i to, pro jakou společnost pracují. "To bych byl sám proti sobě, kdybych vám řekl, kdo jsme a pro koho děláme," odpověděl včera z reproduktoru u vchodu do domu strážný. Dveře galerie zůstaly zamčené.

Policie včera pouze potvrdila, že hledaným dílem v hodnotě sedm set tisíc dolarů (více než 21 milionů korun) je "Jákobův žebřík" od Marka Chagalla. Policisté však nechtějí mluvit o tom, zda existuje nějaký záznam z bezpečnostních kamer. "Objekt je střežen bezpečnostní službou, to je vše, co mohu říci," odpověděl po konzultaci s kriminalisty mluvčí pražské policejní správy Jan Holub.

Železný teď bude muset policistům mimo jiné vysvětlit, jak se obraz "Jákobův žebřík" do Dlouhé ulice dostal. Když ho vyšetřovatel loni na jaře obvinil z neplacení cel za dovážené obrazy, tvrdil, že mu Chagallovo dílo nepatří. Prý ho vyměnil za jiné obrazy. Ale na podzim vzácné plátno zadokumentovali soudní exekutoři, kteří na žádost bývalých amerických partnerů TV Nova prohledávali i budovu galerie.

Buď tedy Železný obraz po svém obvinění získal při další obchodní transakci, nebo policistům lhal. Když dílo objevili exekutoři, zástupci americké společnosti soud žádali, aby obraz okamžitě zabavil. Už tehdy se totiž obávali jeho zmizení. Vladimír Železný se k případu nechce podle mluvčího TV Nova Martina Chalupského nijak vyjadřovat.

Podle informací od jeho spolupracovníků byl velmi rozladěn skutečností, že policie událost neudržela v tajnosti. V souvislosti se svým obviněním Železný loni tvrdil, že se mu Chagallův obraz nehodil do sbírky. Přesto visel přímo v jeho pracovně, kde ho rád ukazoval hostům.

Pokud Železný nezaplatí svým bývalým americkým partnerům miliardu korun, kterou jim dluží kvůli prohrané arbitráži, musel by se jednou stejně s "Jákobovým žebříkem" rozloučit. Obraz by pravděpodobně čekala aukce. 


Video