Zmizení letadla zůstává záhadou. Vyšetřovatelé stále nenašli trosky

  • 214
Příčina pátečního zmizení letadla malajsijských aerolinií s 239 lidmi na palubě zůstává i nadále záhadou. Vyšetřovatelé pracují se všemi verzemi nehody, včetně únosu. Nepotvrdilo se, že by na moři byly objeveny trosky letadla, a ani nahlášená rozsáhlá olejová skvrna na hladině nepatřila letadlu.

Šéf malajsijské agentury pro civilní letectví Azharuddin Abdul Rahman prohlásil na pondělní tiskové konferenci v Kuala Lumpur, že v tuto chvíli nelze vyloučit ani variantu, že byl stroj unesen. Na jakékoli závěry je však podle něj příliš brzy. Vyšetřovatelé zatím prověřují všechny možnosti, řekl Rahman novinářům.

Zmizelé letadlo

Záznam trasy letu MH370 společnosti Malaysia Airlines. Dvě hodiny poté, co...

Boeing 777-200 vzlétl z letiště v malajsijské metropoli Kuala Lumpur v sobotu v 00:21 místního času

V Pekingu měl přistát v půl sedmé ráno, tedy půl hodiny před půlnocí SEČ. Na palubě letadla bylo 227 cestujících a 12 členů posádky.

Drtivá většina z pasažérů byla z Číny nebo Taiwanu. Na palubě bylo dále skoro 40 Malajsijců, ale také třeba pět Indů nebo tři američtí občané.

Podle vietnamských letových kontrolorů byl kontakt s letounem přerušen minutu před tím, než stroj vstoupil do vietnamského vzdušného prostoru.

Mezitím po zmizelém boeingu dál pátrají záchranáři. Pomocnou ruku už podaly malajsijským úřadům záchranné týmy z devíti zemí, včetně třeba USA nebo Nového Zélandu. Zatím však byly všechny snahy bezvýsledné.

Rahman v pondělí také uvedl, že vietnamské úřady nepotvrdily, že by někdo zahlédl trosky letadla na hladině. V neděli v podvečer posádka letounu vietnamského námořnictva údajně zahlédla u jižního pobřeží Vietnamu předmět, který vypadal jako dveře pohřešovaného letadla. Objekt se nacházel zhruba ve stejné oblasti, kde vietnamská letadla už v sobotu spatřila rozsáhlé olejové skvrny.

Později se však ukázalo, že to byl topný olej, jaký se používá na velkých nákladních plavidlech, uvedla stanice CNN.

Několik hodin po skončení tiskové konference se na internetové stránce věnující se celosvětovému leteckému provozu objevil snímek dokumentující další údajné trosky. Fotografie ukazuje roztroušené předměty na vodní hladině. Její autentičnost ale nelze potvrdit. Úřady tento poslední nález oficiálně dosud nekomentovaly.

Úřady již dříve sdělily příbuzným pohřešovaných cestujících, aby se připravili na nejhorší. Většina z nich se shromáždila v hotelovém komplexu v Pekingu a čeká na zprávy o svých blízkých, o nichž nemá už tři dny žádné informace.

Letadlo odstartovalo v pátek v 17:41 SEČ z Kuala Lumpuru a mířilo do Pekingu. Kontakt s ním byl zaznamenán naposledy v 18:30 SEČ, těsně před tím, než letadlo mělo přejít z malajsijského do vietnamského vzdušného prostoru. Malaysia Airlines ztratily spojení s letadlem ve chvíli, kdy bylo ve výšce necelých 11 000 metrů a letělo stálou rychlostí.

Úřady jdou po stopě ukradených pasů

Už v sobotu se objevila informace o tom, že nejméně dva pasažéři použili pasy, které někdo ukradl občanům Itálie a Rakouska v Thajsku v letech 2012 a 2013 (více o tom se dočtete zde). Letenky na jejich jméno si dva dosud neznámí muži koupili patrně společně. 

Informace, které má agentura AFP k dispozici, ukazují, že obě letenky byly rezervovány ihned po sobě 6. března 2014 a vyzvednuty v thajském letovisku Pattaja jižně od hlavního města Bangkoku. Zaplaceny přitom byly obě v thajských bátech. Další spojitostí také je, že konečnou destinací obou pasažérů nebyla Čína, ale Evropa. Jeden z mužů měl z Pekingu následně zamířit přes Amsterdam do Frankfurtu, druhý pak taktéž přes Amsterdam do Kodaně.

Podle informací serveru CNN letenky po telefonu kupoval muž íránského původu.

Interpol potvrdil, že dva pasy, na které dotyční cestovali, byly zaneseny do jeho databáze hlášených ukradených pasů v roce 2012 a 2013.

Jak připomíná CNN, je možné, že to byli ilegální imigranti. Již v minulosti celníci zaznamenali nelegální běžence, kteří se na Západ pokoušeli doletět na falešné pasy. Ty na černém trhu v jihovýchodní Asii přestavují žádanou komoditu.

Jak může letadlo jen tak zmizet?

Jak může velké letadlo typu Boeing 777 zmizet z radaru? Jak to, že piloti neodeslali nouzový signál? Možné odpovědi na tyto otázky se můžete dočíst zde.

Malajsijský ministr obrany Hišamudín Husajn, který zároveň vede i resort dopravy, na nedělní tiskové konferenci oznámil, že vyšetřovatelé prověřují už celkem čtyři jména lidí, uvedl britský list The Guardian. Podezření tedy podle všeho padlo ještě na další dva pasažéry.

Vysoký thajský policejní činitel AFP v téže souvislosti sdělil, že úřady zahájily prověřování pokoutních obchodů s pasy na ostrově Phuket, kde byl ukraden jeden z cestovních dokladů, které pak byly zneužity. "Policejní tým společně s místní a imigrační policii spolupracují na odhalení pasového gangu," řekl policejní velitel Panja Mamen.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video