Marek Benda, autor náhubkového zákona, se zveřejňováním odposlechů nesouhlasí.

Marek Benda, autor náhubkového zákona, se zveřejňováním odposlechů nesouhlasí. | foto: David Neff, MAFRA

Zmírněte náhubkový zákon, vyzývají české politiky evropští vydavatelé novin

  • 16
Vydavatelé evropského tisku pochválili české politiky za to, že v prvním čtení schválili zmírnění náhubkového zákona, který novinářům mimo jiné zakazuje zveřejňovat policejní odposlechy. Zároveň je ale před středečním zasedáním sněmovního ústavněprávního výboru vyzvali, aby změnu kontroverzní normy dotáhli do konce.

"Minimem je dovolit zveřejnění policejních odposlechů, jestliže to je ve veřejném zájmu. Měly by být také zmírněny extrémní tresty za porušení zákona," stojí ve výzvě Evropské asociace vydavatelů novin vydané v Bruselu.

"Dovolte citovat odposlechy"

Přečtěte si výzvu v originále.

Podle výzvy zákon ve své stávající podobě ohrožuje nejen investigativní žurnalistiku, ale celkově i svobodu slova a tisku. Vydavatelé také českým politikům připomněli, že v žádné z evropských zemí nemá podobná právní úprava obdobu.

Sporný zákon platí od dubna loňského roku a novinářům zakazuje zveřejňovat informace o podezřelých a obviněných během probíhajícího trestního řízení nebo citování policejních odposlechů. Pokud novináři předpis poruší, mohou za to dostat až milionovou pokutu (vydavatelské domy až pětimilionovou), nebo na pět let skončit za mřížemi.  

V prosinci loňského roku udělali poslanci první krok k tomu, aby zákon, který už stihl kritizovat i Evropský parlament nebo Reportéři bez hranic, zmírnili. Podle novely, která prošla v prvním čtení Sněmovnou, by mohli novináři zveřejňovat informace o identitě podezřelého či oběti trestného činu, pokud by to bylo ve veřejném zájmu. Úprava by se týkala například situací, kdy by se obětí nebo pachatelem trestného činu stal politik. - více o posledních úpravách náhubkového zákona čtěte zde

Prosincová úprava ale nepočítá s tím, že by média mohla znovu zveřejňovat policejní odposlechy. Přitom právě zákaz jejich citování si vysloužil u Evropského parlamentu a mezinárodních organizací největší kritiku. - více o kritice čtěte zde 

Evropská asociace vydavatelů novin

Evropská asociace vydavatelů novin je organizace sídlící v Bruselu, která reprezentuje více než 5 200 evropských celostátních, regionálních a lokálních novin včetně jejich on-line vydání. Pozorně sleduje probíhající diskusi ohledně českého náhubkového zákona v Poslanecké sněmovně.



Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video