Studenti a učitelé karlovarské střední veřejnoprávní školy Trivis uspořádali...

Studenti a učitelé karlovarské střední veřejnoprávní školy Trivis uspořádali akci k výročí listopadové revoluce. Oblečení i výzdoba tříd připomínaly období normalizace. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Češi se za 25 let změnili. Později vstávají a stěžují si na jiné problémy

  • 859
Před 25 lety jsme získali svobodu. Od té doby jsme o dva centimetry vyrostli, přesedli do jiných aut, nakoupili si mobily – a také ztratili Václava Havla. MF DNES sestavila seznam příkladů změn, které poznamenaly životy obyvatel Česka za dvacet pět svobodných let.

1 Ranní vstávání

Do fabriky na šestou, do kanceláře na sedmou, platilo před Listopadem. Nepatrně se to změnilo a většina pražských kanceláří „operuje od 9:00“. Přesto se podle letošního internetového průzkumu v Česku stále vstává velmi brzy, 43 procent z nás před šestou. V tento čas vstává i čtvrtina hlavního města.

2 Skibusy a elektronická havěť

Společnost se otevřela světu, totéž učinila čeština. Na začátku devadesátých let se vypořádala s tisícovkami nových pojmů souvisících se společenskými změnami, pojmenovala nové instituce, aktivity, věci a začlenila všechna ta play-off, eura, skibusy či blacklisty. Stejně lehce teď vstřebává i nejnovější elektronickou „havěť“ – tweetování, instagramy, hashtagy atd.

Čeština se stala uživatelsky mnohem příjemnějším jazykem, přiblížila jazyk psaný mluvenému, například se změnilo psaní s/z v cizích slovech (prezident, univerzita), a aby se uživatelé ještě méně trápili a méně chybovali, vychází jim vstříc i v psaní velkých písmen.

K radosti všech zavedla Vánoce, Velikonoce a u lokalit a různých zařízení nastolila užitečnou šablonu „po předložce velké písmeno“. Takže už netřeba si lámat hlavu, jak psát ulici V Jámě, hospodu U Krokodýla, lékárnu U Nemocných, velkými písmeny je možné zvýraznit i jedinečné úřady a instituce – Unie (Evropská unie), Aliance (Severoatlantická aliance), Ministerstvo financí atd.

A co je stejně důležité a osvobozující, přestala být nástrojem ideologické manipulace. Malý příklad z mnoha: chybné už není psaní Bible, Korán či Boží hrob nebo Boží láska.

3 Větší auta, větší garáže a povinné pásy

Vlastníme dvakrát tolik aut než před pětadvaceti lety. Jeden vůz připadá v průměru na 2,2 člověka (tehdy to bylo 4,3 člověka). Prakticky vymizely vozy bez bezpečnostních pásů, dnes už – až na veterány – bez nich nesmíte na silnici.

Auta jsou v průměru o 17 cm širší a o 36 cm delší, než byla. Podle odřených kapot vyjíždějících z některých podzemních garáží se to nezdá, ale změnily se i normy pro velikost parkovacího místa.

4 Telefonní blahobyt

Prakticky zmizelo nedostatkové zboží, pokud za ně nepovažujete lístky na hokejové mistrovství světa. Jeden příklad: zatímco na konci socialistické éry, v níž si každý měl dopřát všeho podle svých potřeb, mělo pevnou telefonní linku jen 15 lidí ze sta, nyní žijeme prakticky všichni s telefonem v kapse či ruce. Operátoři evidují téměř 15 milionů aktivních SIM karet.

5 Stížnosti čtenářů

Z dopisu redakci Mladé fronty (28. února 1985): Kolik bude v letošním roce dovezeno motocyklů zn. Simson? V. J. Svinary. Odpověď redakce: Prozatím bylo s výrobcem z NDR dojednáno 9 000 motocyklů, z toho 3 000 Simson S51 B2-4, informuje podnikové ředitelství Mototechny.

Před Listopadem si čtenáři nejvíc stěžovali na nedostatkové zboží (jiné stížnosti by neprošly přes cenzory). Dnes na úplatky a korupci, na platy a důchody, daně, špatné zdravotnictví, špatné politiky, špatné úředníky, na cizince, na našince, na pravici, na levici, na odpůrce prezidenta, na příznivce prezidenta.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video