(ilustrační foto)

(ilustrační foto) | foto: František Vlček, MAFRA

Zdravotnictví 2014: Nemocnice bez poplatku a pěstování konopí pro stát

  • 200
Změny v regulačních poplatcích, pozměněné podmínky porodů nebo výběrové řízení na pěstitele léčebného konopí pro stát. Tak vypadá výhled na zdravotnictví v roce 2014, poznamenané pádem kabinetu Petra Nečase.

Od ledna končí poplatky v nemocnici, později i jinde

Je jisté, že nemocnice zůstanou od ledna 2014 bez stokoruny, kterou jim za každý den pobytu platil pacient. Tento regulační poplatek zrušil v červenci Ústavní soud (více čtěte zde). Vláda Jiřího Rusnoka se sice pokusila na poslední chvíli situaci zvrátit, ČSSD ale vetovala zrychlené projednávání jejího návrhu (více čtěte zde). Je tak jisté, že poplatek na začátku roku v nemocnicích skončí. Podle náměstka ministra Martina Plíška nemocnice zrušením poplatku přijdou každý měsíc o více než 175 milionů korun.

Poplatek se do zdravotnických zařízení už nevrátí. Vládu sestavuje sociální demokracie a ta už se s ANO a lidovci dohodla, že jej zpátky nezavede. Alespoň to tvrdí v koaliční smlouvě (její text najdete zde). Tam také slibuje zrušení třicetikorunových poplatků za recept či vyšetření u praktika či specialisty. Zůstane jen devadesát korun za pohotovost. 

"Poplatek za pohotovost zůstane ve výši 90 korun, a to bez ohledu na způsob dopravy do zdravotnického zařízení," uvádí koaliční smlouva.

Pojišťovny pozvou statisíce lidí na prevenci

Ministerstvo zdravotnictví a zdravotní pojišťovny po několika odkladech slíbily, že od ledna spustí program, v rámci kterého za dva roky pozvou na preventivní kontroly 1,85 milionu obyvatel. Lidem, kteří nechodí na preventivní prohlídky, přijdou poštou dopisy. Akce se týká prevence rakoviny prsu, děložního hrdla, tlustého střeva a konečníku. Pojišťovny proto lidi budou zvát buď k praktickým lékařům, nebo ke gynekologům. Akce není povinná, za neuposlechnutí nic nehrozí. Lékaři by ale rádi přesvědčili lidi, aby se více starali o své zdraví dřív, než přijdou potíže. Prevence je totiž levnější než následná léčba rakoviny. Kampaň potrvá od ledna do června 2015 (více o ní čtěte zde).

Změny v porodnicích

Změny by měly pocítit také ženy v porodnicích. Ministerstvo zdravotnictví už na konci roku porodnicím doporučilo, aby nehlásily sociálce případy, kdy matka odejde z nemocnice s dítětem bezprostředně po porodu nebo se zde nezdrží doporučované tři dny. Tuto změnu ministerstvo nazývá ambulantním porodem (více o změnách v porodnictví čtěte zde).

Od ledna také budou mít porodnice možnost vykazovat pojišťovnám porod bez přítomnosti lékaře, jen s pomocí porodních asistentek. Zatím nemocnicím hrozilo, že bez podpisu lékaře jim porod neproplatí zdravotní pojišťovna matky. Tvrdí to alespoň porodní asistentky, které bojují za porody v domácím prostředí.

Porody tak budou sice také možné jen s asistentkami a bez lékařů, ale musí se odehrát i nadále v nemocnicích a povedou je jen ty asistentky, které s nemocnicí získají smlouvu. Na postavení porodních domů a domácích porodů se příští rok nejspíše nic nezmění.

Začne platit nová úhradová vyhláška

Úhradovou vyhlášku pro rok 2013 na jeho konci zrušil Ústavní soud. Vyhláška patří mezi základní pravidla rozdělování peněz z veřejného zdravotního pojištění. Ministerstvo ji aktualizuje každý rok.

Vyhláška pro rok 2014 počítá s celkovými ročními výdaji na péči ve výši 235 miliard korun. To je o 10 miliard korun více než v roce 2013 (více o základních parametrech vyhlášky čtěte zde).

Dokument ale je od počátku kritizovaný. Ministerstvo k němu dostalo prý 170 stran připomínek, žádné zásadní změny se ale po jejich vypořádání nestaly. Vyhláška se nelíbí třeba lékařské komoře, ambulantním specialistům nebo menším nemocnicím. Podle nich prohlubuje finanční krizi systému.

Posun u léčebného konopí

Když politici přijali zákon, který legalizoval užívání konopí, ale jen pro léčebné účely, zavázali se tím, že do 1. dubna 2014 Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) vydá předpisy dovolující vypsat tendr na českého pěstitele tohoto produktu. Ten bude rostlinu pěstovat pro stát. Zda půjde o jednoho pěstitele, nebo více, zatím není jasné.

"Po 1. dubnu se bude moci vyhlásit výběrové řízení na pěstování léčebného konopí na českém území. Dá se očekávat, že licence mohou být uděleny od července 2014," řekl iDNES.cz náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek.

Ačkoliv novela, která léčebné konopí měla zpřístupnit pacientům, je účinná od dubna 2013 (více o podmínkách užívání a distribuce čtěte zde), žádný pacient se sušenými částmi rosliny ještě legálně léčit nezačal. Systém zablokovalo jednak rozhodnutí SÚKL, že konopí nebude hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, a pak také schvalování doplňkových vyhlášek a přizpůsobení registru elektronických receptů. Teprve nedávno ministerstvo udělilo první dovozní licence a konopí se zatím, podle dostupných informací, do žádné lékárny nedostalo.

Úřadu se ujme nový ministr

Ačkoliv ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09 od počátku deklaroval, že chce zdravotnictví reformovat, na velké změny v minulých letech nedošlo. Většinou proto, že je ministr nestačil předložit do vlády.

Rok 2014 je tak na novinky zatím docela chudý. Ale čeká se na nového ministra. Koaliční jednání zatím naznačují, že by do tohoto křesla mohl usednout šéf Fakultní nemocnice Ostrava Svatopluk Němeček z ČSSD. Křeslo sociální demokracie nabídla lidovcům, ti ho ale odmítli s tím, že stojí o resort zemědělství.

"Do jara by mělo být jasno, zda a co se bude dělat s normami, které zůstaly po předchozím ministrovi. Jde o pojišťovenské zákony, univerzitní nemocnice, zákon o zdravotnických prostředcích či takzvaný protikuřácký zákon," popsal náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek.

Podle něj ale největším úkolem pro budoucího ministra bude "udržení trvalé financovatelnosti systému". Do zdravotnictví jde sice nově 10 miliard, tato částka tam ale prý ani nevrací to, co ze systému vytáhlo postupné zvyšování DPH. Navíc část peněz se do systému dostává půjčkami, které by měly být později vráceny. Například Všeobecná zdravotní pojišťovně vláda už schválila půjčku 1,7 miliardy (více o půjčce VZP čtěte zde).

Zákony, které by změnily chod zdravotních pojišťoven, status některých fakultních nemocnic nebo o zdravotnických prostředcích, zůstaly zatím jen na papíře.

Nový ministr bude mimo jiné řešit, zda dotáhnout do konce také případné změny v lázeňství (více o plánovaných změnách v lázních čtěte zde) nebo jak vyřešit odliv léků přes překupníky do zahraničí (více o reexportech čtěte zde). Ministr zdravotnictví Martin Holcát sice už dvakrát zakázal vývoz konkrétního léčiva z ČR, problémem jsou nyní ale sankce za porušení takového opatření.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video