Ministr zdravotnictví Leoš Heger s náměstkem Petrem Noskem. O Noskovi se spekulovalo jako o možném budoucím řediteli VZP.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger s náměstkem Petrem Noskem. O Noskovi se spekulovalo jako o možném budoucím řediteli VZP. | foto: Petr Topič, MAFRA

Vláda posvětila čistku ve správní radě VZP, dosadila do ní nové lidi

  • 13
Vláda ve středu odvolala sedm členů správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny. Deset jich jmenovala. Odvolání se netýká exposlanců Marka Šnajdra a Petra Tluchoře, kteří nedávno složili poslanecký mandát.

Nově ve správní radě zasednou náměstci ministerstva zdravotnictví Marek Ženíšek, Ferdinand Polák či ministra financí Zdeněk Zajíček. Členkou správní rady je také šéfka odboru ministerstva zdravotnictví a někdejší ředitelka Fakultní nemocnice v Motole Helena Rögnerová. Ve správní radě zůstává náměstek pro zdravotní pojištění Petr Nosek. Členem naopak již nebude například šéf Hegerova kabinetu Jan Růžička, protože na funkci rezignoval.

"Pan premiér rozhodl, že odvolá všech stávajících sedm členů a všechny lidi, kteří tam sedí za vládu, najmenuje znovu," řekl iDNES.cz ministr zdravotnictví Leoš Heger. "Domluvili jsme se na tom s panem premiérem, aby obnovení správní rady bylo jasnější," doplnil.

(Staro)noví členové rady

Vláda jmenovala do správní rady VZP:

  • náměstky ministra zdravotnictví Petra Noska, Ferdinanda Poláka, Marka Ženíška
  • náměstka ministra financí Zdeňka Zajíčka
  • ředitelku odboru dohledu nad zdravotním pojištěním ministerstva Helenu Rögnerovou
  • exhejtmana Plzeňského kraje Petra Zimmermanna
  • poradce premiéra pro oblast středního a základního školství Josefa Slováka
  • vedoucího oddělení ekomomických analýz kabinetu premiéra, tejemníka NERV Davida Havlíčka
  • ředitele kabinetu ministryně práce a sociálních věcí, extajemníka ministra školství Zdeňka Kadlece
  • referentku odboru financování kapitol státního rozpočtu Jarmilu Fuchsovou

Ještě před jmenováním vláda odvolala tyto členy správní rady VZP: Petra Noska, Zdeňka Kadlece, Jarmilu Fuchsovou, Jana Růžičku, Davida Kotrise, Jiřího Rusnoka, Stanislava Blahu.

Správní rada VZP má třicet členů, třetinu volí vláda. Již dříve byli odvoláni tři členové, které do rady vyslalo ministerstvo zdravotnictví. Později však v resortu ztratili své funkce. To byl případ například někdejšího Hegerova náměstka pro elektronizaci zdravotnictví Jiřího Schlangera. Premiér Petr Nečas pak několik měsíců váhal s jejich dojmenováním.

Středeční změny se odehrály v části správní rady, kterou jmenuje právě vláda. Vyhnula se místům obsazovaným Poslaneckou sněmovnou, protože jejich obměna nespadá pod její pravomoc.

Rozložení sil ve správní radě pojišťovny je přitom důležité. Právě správní rada totiž může odvolat například vedení VZP. Právě o pádu ředitele Pavla Horáka se spekuluje dlouhodobě. Stejně jako o konci předsedy správní rady Marka Šnajdra. Ten se nedávno spolu s dalšími několika poslanci ODS včetně Petra Tluchoře postavil proti premiérovi Petru Nečasovi. Nakonec složil mandát (více čtěte zde).

"U dvaceti členů jmenovaných po stranické linii parlamentem není poslanecký mandát podmínkou pro výkon funkce člena správní rady. Už nyní je tam několik lidí, kteří nejsou poslanci," tvrdí ministr zdravotnictví s tím, že spíše neočekává, že by mohlo dojít ke změně mezi členy správní rady, jež jsou politiky ODS.

Je čas k inventuře ve VZP, míní Heger

Ministr zdravotnictví dává už delší dobu najevo, že není spokojený s vedením pojišťovny. Kvůli půlmiliardě korun podal trestní oznámení. Peníze údajně zmizely v souvislosti s problémovým projektem elektronických zdravotních knížek IZIP (více o trestním oznámení čtěte zde).

Hegerovi vadí i hospodářská situace v pojišťovně. Ta se loni velkou měrou podílela na pětimiliardovém schodku ve veřejném zdravotním pojištění. Letošní propad pojišťovna odhaduje na tři miliardy korun.

"Je potřeba, aby správní rada zodpovědně probrala, co se ve VZP děje, proč je na ní teď tolik stížností, proč váznou věci okolo rozvoje výpočetní techniky, vyúčtování a proč je pořád tenzní situace se sítí nemocnic. Myslím, že je správný čas k inventuře," míní Heger.

Jde o destabilizaci VZP, tvrdí členové správní rady za ČSSD

To, zda správní rada v novém složení odvolá Horáka a Šnajdra, záleží podle Hegera na ní. "Očekávám, že noví lidé se budou snažit získat rychle vhled do pojišťovny a otevřou se tam diskuse o tom, jak by se to mělo dělat dál," tvrdí ministr zdravotnictví. "Bude na správní radě, aby se sama uvnitř dohodla na dalším postupu. Ministr zdravotnictví samozřejmě má nějaký politický vliv, ale de jure zodpovídá za vše a rozhoduje se správní rada jako celek," míní politik.

"Ze správní rady byli odvoláni lidé jak pan Růžička, očekávám proto teď od zástupců státu větší profesionalitu, větší sounáležitost i zodpovědnost za stav VZP a méně osobních ambicí," komentoval situaci Marek Šnajdr.

Růžička jeho slova nechtěl komentovat. "Necítím potřebu reagovat," uvedl.

"Nevím, co bude důsledkem vládní změny, ale mnohem závažnější je chybějící vize ministerstva ohledně zdravotního pojištění a proplácení péče v příštím roce," komentoval situaci místopředseda správní rady, hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek (ČSSD). Podle něj se ministerstvo snaží pod "neprůhlednými záminkami destabilizovat a ovládnout VZP".

Podobně hovoří i člen správní rady a ČSSD Michal Sojka. Podle něj neustálé spekulace a kroky ministerstva VZP škodí. A tím i celému systému veřejného zdravotního pojištění.

Horák již dříve iDNES.cz řekl, že za snahou ministerstva vidí pokus ovládnout 150 miliard korun, které ročně VZP protečou. Podle něj situace spěje k jeho odvolání (rozhovor s ředitelem VZP čtěte zde).

Další jednání správní rady pojišťovny je naplánováno na pondělí 26. listopadu, což je řádný termín jednání.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video