Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Trestem pro neplatiče výživného bude domácí vězení, zvažuje Sněmovna

  • 277
Kolem placení výživného a jeho vymáhání mohou brzy nastat největší změny za posledních více než deset let. Do Sněmovny má totiž po volbách dorazit vládní návrh sociálnědemokratické ministryně Michaely Marksové, aby stát hradil výživné, které se neúplným rodinám nedaří vymoci.

S dalšími dvěma velkými změnami pak hodlá podle zjištění MF DNES přijít spolustraník Marksové, šéf sněmovního ústavně-právního výboru Jeroným Tejc.

Chce zrychlit rozhodování soudů. „Řešení jsou dvě. Buď dát soudům možnost vydávat předběžná opatření ve chvíli, kdy člověk doloží, že se změnila situace a není schopen platit. Nebo zavést čtyřměsíční lhůtu, během které soudy budou muset rozhodnout ať už o snížení, nebo zvýšení výživného,“ říká Tejc.

Jeho záměr se sice nezamlouvá soudcům, kteří nechtějí, aby jim někdo diktoval, jak rychle mají rozhodnout, ale šanci ve Sněmovně má. „Lhůty v těchto případech určitě k jednání jsou,“ přitakává poslanec opoziční TOP 09 Martin Plíšek.

Tejc také navrhuje, aby si neplatiči výživného trest odpykávali formou domácího vězení.

„Mělo by dostat přednost a být nařízeno prioritně,“ navrhuje Tejc. „Hned po volbách, nejpozději na přelomu října a listopadu, na to chci svolat speciální jednání ústavně-právního výboru,“ slibuje poslanec, který v letošních volbách nekandiduje a téma tak hodlá tlačit proto, že se teď ve Sněmovně k výživnému nahromadilo hned několik zásadních změn.

Domácí vězení pro neplatiče alimentů má však podmínku: musí začít fungovat systém elektronických náramků, které zkontrolují, zda jde trestaný po práci domů, a ne třeba do hospody.

Zanedbání povinné výživy je druhým nejčastějším trestným činem v Česku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video