Takové týrání zvířat by už brzy mohlo skončit

Takové týrání zvířat by už brzy mohlo skončit | foto: Profimedia.cz

Na zvířata se přestane hledět jako na věci, cirkusáci už se bojí

  • 126
Téměř 200 e-mailů dostalo ministerstvo spravedlnosti po výzvě, ať se k novému občanskému zákoníku vyjádří také laická veřejnost. Tedy obyčejní lidé, kterých se nová norma nejvíce dotkne. Z došlých připomínek je vidět, že nadšence, kteří se prokousali desítkami stránek textu, zaujalo nejvíce nové postavení práv zvířat.

"Pokud zvíře nebude věcí, jaký status bude mít? Obáváme se častého rozporuplného vykládání a posuzování jednotlivých situací, na které byla dosud dána jasná pravidla, protože zvíře věcí bylo. Obracíme se s dotazem, jaké bude mít konkrétně zvíře práva a povinnosti," napsala ministrovi například Asociace českých cirkusů.

Podle nového zákona totiž už zvíře nebude jen věcí. Pokud vám tedy například někdo zabije psa, neskončí to jen náhradou škody, tedy stejně jako by vám poškrábal auto. Podle připravovaného zákoníku budete moci u soudu žádat mnohem vyšší sumu za psychický otřes.

Další změna se týká situací, kdy lidé zachraňují zvíře před smrtí nebo zraněním. Ještě nyní při tom nesmíte způsobit větší škodu než je hodnota daného zvířete. Nově bude mít jeho život přednost před majetkem.

Svědomí nad zákon?

Další připomínky přišly překvapivě k bodu, který v zákoně chybí - takzvané výhradě svědomí. Výhrada svědomí je princip umožňující řešit konflikty svědomí. Na jejím základě může člověk odmítnout konat něco, k čemu ho zákon zavazuje, pokud to je v příkrém rozporu s jeho svědomím, aniž by za to byl postihnut.

"Vážený pane ministře, v rámci vaší výzvy k veřejnosti o připomínky k novému občanského zákoníku bych chtěl zdůraznit důležitost výhrady svědomí zakotvenou v zákoně. Tento prostředek je důležitým nástrojem na obranu osobního přesvědčení každého občana. V novém občanském zákoníku ovšem není a je podle mě nezbytné tento článek doplnit," napsal jeden z občanů resortu.

Princip je nejčastěji spojován s otázkou, zda lékař musí na požádání pacientky přerušit její těhotenství. Církevní organizace tvrdí, že lékař - věřící má mít právo takový výkon odmítnout ne z medicínského hlediska, ale právě proto, že to odporuje jeho svědomí.

Legislativní norma, která nahradí zákon z roku 1964, má přes 3 tisíce paragrafů. Nahrazuje již nevyhovující normu, která byla od pádu komunismu více než čtyřicetkrát novelizována. Návrh zahrnuje i právní předpisy, které teď existují samostatně - například zákon o rodině, zákon o pojistné smlouvě či zákon o nadacích. Jeho součástí je také celá část obchodního zákoníku, jež pojednává o závazcích.

Co se také změní v občanském zákoníku

Ztráta radosti z dovolené
Rekreant bude mít nově právo na odškodnění, když cestovní kancelář neposkytne, co slíbila – třeba pokoj s výhledem na moře.

Dům i pozemek – jeden vlastník
Už nemá být možné, aby dům a pozemek měly dva vlastníky – předejde se spoustě sporů, kdy jeden nechce pustit druhého do domu přes svou zahradu

Náhradní mateřství
Zákoník řeší vztah žen, z nichž jedna donosí dítě druhé. Oficiálně je matkou žena, která dítě porodí. Dárkyně zárodečných buněk ho bude moci osvojit.

Už v 16 letech může dítě požádat o přiznání "zletilosti"
Pokud mladý člověk přesvědčí soud, může se stát zcela svéprávným a uzavírat smlouvy i podnikat bez omezení. Na alkohol a řízení auta si ale bude muset počkat.

Přechod nájmu bytu na příbuzné bude složitější
Nový zákoník zamezí praxi, kdy babička přihlásí do městského bytu vnuka a ten ho pak může užívat i po její smrti a nájemní smlouvu dál předávat. "Vnuk" bude moci podle nové úpravy v bytě zůstat jen dva roky, poté se musí s obcí domluvit na nové nájemní smlouvě, nebo byt opustit.

Cena zvláštní obliby
Když vám někdo úmyslně zničí například rodinnou fotografii, která má pro vás obrovskou hodnotu, bude vám muset zaplatit takzvanou "cenu zvláštní obliby". Podle dnešního práva máte nárok maximálně na výrobní cenu fotografie.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video